Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 2
Foto: Shutterstock
KAKVA ĆE BITI MIROVINA?

Stručnjak objašnjava sve što trebate znati o honorarnom radu. Ulazi li on u radni staž?

Zbog prekida radnog odnosa ili želje za dodatnom zaradom mnogi se okreću honorarnom poslu. Stručnjak za poreze objašnjava što se događa sa stažem i mirovinom u slučaju honorarnog rada te kako se obračunava plaća s doprinosima

Sadržaj donosi UMFO

Ekonomija honorarnih poslova, popularno zvana "gig economy", posljednjih je godina u velikom porastu. Honorarni poslovi postali su sve više zastupljeni zbog promjena u svijetu rada, poput sve veće digitalizacije i stvaranja novih poslovnih modela, a očekuje se da će ih biti sve više. Prema podacima Europskog parlamenta, više od 28,3 milijuna ljudi radilo je za digitalne radne platforme u EU 2022. godine a pretpostavke su da će taj broj porasti na 43 milijuna do 2025. godine.

Prednosti ovakvog načina rada su fleksibilno radno vrijeme, rad s bilo koje lokacije i veća sloboda. S druge strane, budući da osoba nema fiksnu plaću, postoji velika doza nesigurnosti u to hoće li svaki mjesec biti jednaka količina posla. Pritom je i uplata doprinosa u drugi mirovinski stup znatno manja, zbog čega je honorarcima korisno da sami uplaćuju u treći stup kako bi imali sigurniju financijsku budućnost.

U razgovoru sa savjetnikom Dinkom Lukačem iz tvrtke TEB poslovno savjetovanje d.o.o. doznali smo kako se honorarni rad računa u radni staž i mirovinu te kako se u tom slučaju obračunavaju bruto i neto iznos.

Staž osiguranja

Honorarni rad uglavnom se odvija putem ugovora o djelu ili autorskog ugovora te se oporezuje kao drugi dohodak. Prema odredbama propisa o mirovinskom osiguranju, obvezno su osigurane one osobe koje ostvaruju drugi dohodak na koji se plaća doprinos za mirovinsko osiguranje.

- Staž osiguranja utvrđuje se za svaku kalendarsku godinu, tako da se osnovica prema dohocima i/ili primicima, po osnovi drugog dohotka na koju su obračunati i uplaćeni doprinosi, podijeli s prosječnom mjesečnom plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u istoj godini, prema podacima Državnog zavoda za statistiku - kaže Lukač.

Što se događa s mirovinskom štednjom u slučaju gubitka radne sposobnosti?
Što se događa s mirovinskom štednjom u slučaju gubitka radne sposobnosti?

- Ako doprinosi nisu u cijelosti uplaćeni u godini u kojoj je ostvaren drugi dohodak nego poslije, staž osiguranja utvrđuje se za kalendarsku godinu u kojoj je ostvaren drugi dohodak u odnosu na prosječnu mjesečnu plaću iz te godine - objašnjava stručnjak.

Napominje kako se navedenim osobama ne osiguravaju prava za slučaj ozljede na radu ili profesionalne bolesti u vezi s poslovima za koje ostvaruju drugi dohodak.

Ukupan staž

Za izračun staža osiguranja, koji je ostvaren po svim osnovama osiguranja prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, računa se najviše 12 mjeseci u jednoj kalendarskoj godini. 

- Pri izračunu ukupnog mirovinskog staža pojedina razdoblja navršena u mjesecima i danima zbrajaju se tako da 12 mjeseci čini jednu godinu, a 30 dana čini jedan mjesec - objašnjava ekonomist te dodaje kako je također važno znati da isplatitelj primitka s osnove drugog dohotka ne uspostavlja prijavu o početku i prestanku osiguranja nego osiguranici s danom uplate doprinosa za mirovinsko osiguranje stječu pravo da im se računa staž osiguranja kako je naprijed navedeno.

Pritom napominje kako o osnovici i iznosu uplaćenih mirovinskih doprinosa isplatitelj primitka s osnove drugog dohotka podnosi obrazac JOPPD.  

Radni odnos vs. freelance

Jedan od razloga zbog kojih je ekonomija honorarnih poslova uzela maha je taj što radni odnos zasnovan na ugovoru o radu poslodavca košta više nego uzimanje honorarnog radnika po potrebi na različitim projektima. Dinko Lukač navodi o kojim je iznosima riječ u oba slučaja.

Radni odnos 

- Poslodavac radniku za obavljeni rad isplaćuje plaću uz obračun doprinosa 'iz' plaće - za MO I. stup po stopi od 20%, ili za MO I. stup po stopi od 15% i za MO II. stup po stopi od 5%, te predujam poreza na dohodak po nižoj stopi do 4.200,00 eura i po višoj stopi iznad 4.200,00 eura, kako je odredilo predstavničko tijelo lokalne samouprave. Odnosno, po stopi od 20% do 4.200,00 eura i po stopi od 30% iznad 4.200.00 eura ako predstavničko tijelo nije donijelo odluku o visini poreznih stopa u propisanom roku - objašnjava ekonomist.

Staž je bitan uvjet za mirovinu, a neprijavljenim radom se gubi. Ovo su kazne za rad na crno
Staž je bitan uvjet za mirovinu, a neprijavljenim radom se gubi. Ovo su kazne za rad na crno

Dodaje i kako plaća mora biti ugovorena u bruto iznosu, a taj bruto je zbroj iznosa doprinosa ''iz'' plaće, poreza na dohodak i neto iznosa.

- Ukupan trošak plaće je zbroj iznosa bruto plaće i iznosa doprinosa 'na' plaću za zdravstveno osiguranje obračunatih po stopi od 16,5%, a to znači da je to iznos koji plaća poslodavac za svog radnika - kaže Lukač.

Honorarni posao

- Isplatitelj primitka s osnove drugog dohotka obračunava doprinose za mirovinsko osiguranje po stopi od 10%, odnosno po stopi od 7,5% za MO I. stup i po stopi od 2,5% za MO II. stup, iz tog primitka te predujam poreza na dohodak po nižoj stopi koju je donijelo predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave, a ako nije donesena odluka predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave, tad je niža stopa 20% - objašnjava stručnjak te dodaje kako isplatitelj primitka treba obračunati i doprinos ''na'' primitak za zdravstveno osiguranje po stopi od 7,5%.

- Prethodno navedeno odnosi se i na obračun davanja s osnove autorske naknade (koja se smatra drugim dohotkom), uz napomenu da se iznos primitka prvo umanjuje za paušalni iznos od 30% pa se od tako umanjenog iznosa računaju doprinosi za MO I. stup ili MO I. i II. stup te predujam poreza na dohodak uz primjenu niže stope na poreznu osnovicu - kaže Lukač.

Mali doprinosi, mala mirovina

Premda mlađim radnicima mirovina zvuči kao vrlo daleka budućnost, svaki radnik, bilo da je riječ o osobi u radnom odnosu ili honorarcu, treba imati na umu da će u mirovini provesti neko vrijeme svog života, pa neka to vrijeme bude kvalitetno. Ako ste honorarac ili znate da vam se iz plaće izdvajaju mali doprinosi, uzmite stvari u svoje ruke, razmislite o dobrovoljnoj mirovinskoj štednji. Članovi 3. mirovinskog stupa sami odlučuju hoće li i koliko će uplaćivati, a mirovinsku štednju mogu početi koristiti s 55 godina starosti bez obzira na to rade li još ili su u mirovini. Recimo i to kako država pritom takvu štednju potiče jer na kraju godine dodaje 15% na ukupan iznos koji je osoba uplatila u treći stup tijekom te godine, a najviše do 99,54 eura.

Kampanja "Poduzetnički atelje" dio je projekta Financijska pismenost, nastala je u suradnji s Udrugom društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava te native studija 24ContentHaus. Više informacija potražite na www.mirovinskifondovi.hr.

Sadržaj donosi UMFO

Komentari 2
Prepoznajete li ove vještine kod svoje djece? Kod kuće možda imate budućeg inovatora!
PSIHOLOG SAVJETUJE

Prepoznajete li ove vještine kod svoje djece? Kod kuće možda imate budućeg inovatora!

STEM obrazovanje može značajno utjecati na kognitivni i motorički razvoj djece. Ali s obzirom na to da obrazovni sustav ne potiče dovoljno STEM učenje, pitali smo psihologa kako roditelji mogu prepoznati i razvijati STEM vještine kod djece
Integracija obnovljivih izvora energije: Gdje je Hrvatska u odnosu na druge zemlje EU?
PRIJAVITE SE NA KONFERENCIJU BOLJA ENERGIJA!

Integracija obnovljivih izvora energije: Gdje je Hrvatska u odnosu na druge zemlje EU?

Pridružite se konferenciji Bolja energija, na kojoj ćemo kroz četiri zanimljiva panela i uz mnoge stručnjake i inovativne poduzetnike doznati kakva je budućnost solarne energije u Hrvatskoj i gdje smo u odnosu na zemlje EU
Startover: Što sve moderni zaposlenici traže od svojih šefova, koliko nam AI pomaže...
Zanimljivi paneli

Startover: Što sve moderni zaposlenici traže od svojih šefova, koliko nam AI pomaže...

Vrhunski stručnjaci i partneri dotaknuli su se gorućih tema na našem tržištu rada na konferenciji koju su organizirala 24sata