Kiseli kupus je fermentirano povrće koje mnogi nazivaju superhranom, a medicinski je dokazano da pomaže kod niza tegoba. Najčešće se jede kao salata ili u sarmi, no iskušajte nove recepte
Moćni kiseli kupus je kao metla za probavu, a čuva i od raka: Jedite ga ujutro i za ručak
Minerali u idealnim omjerima te probiotički sadržaj glavni su razlog zbog kojeg je kiseli kupus u narodnoj i tradicionalnoj medicini od davnina poznat kao saveznik u borbi za zdravlje. Riječ je o jednoj od rijetkih namirnica čija se nutritivna svojstva povećavaju kiseljenjem, najstarijom metodom konzerviranja namirnica.
POGLEDAJTE VIDEO: Kupus usporava rast tumora
Pokretanje videa...
- Kupus je povrće, a svom je povrću zajednički nizak udio kalorija i visok udio vode. U 100 grama kiselog kupusa ima nešto manje od 20 kcal, tako da je u prosječnoj porciji od 150 grama zapravo vrlo malo kalorija, a to je ujedno i količina koju prosječan čovjek, ma kakav ljubitelj bio, može pojesti - pojašnjava nutricionist Branimir Dolibašić ističući kako u kiselom kupusu ima vrlo malo masti i ugljikohidrata te zanemariv dio proteina, ali zato sadrži visok udio soli.
- Kako se prilikom kiseljenja zapravo svježi kupus soli, u većim količinama je on potencijalno loš izbor za ljude koji imaju problema s tlakom ili moraju paziti na unos soli. U samo 100 grama kiselog kupusa nalazi se četvrtina ukupno predviđene dnevne količine natrija za taj dan prema dijeti za hipertenziju, tako da oni moraju biti vrlo umjereni pri konzumaciji. Dodatno je ograničenje za žene koje imaju problema sa štitnjačom - nastavlja Dolibašić pojašnjavajući kako kupus sadrži tvari tzv. glukozinolate koji se u organizmu razlažu ga goitrogenem a oni ometaju prirodnu funkciju štitnjače.
- Goitrogeni se u kelju, brokuli i sličnim namirnicama smanjuju kuhanjem i termičkom obradom za otprilike 2/3, no kod kiseljenja toga nema. S druge strane, smanjenjem goitrogena koje smo dobili kuhanjem namirnica, nećemo ostvariti benefite svježeg kiselog kupusa jer se termičkom obradom gube njegova nutritivna svojstva, osobito vitamin C kojim obiluje te probiotici - pojasnio je nutricionist.
Bogatstvo kiselog kupusa vitaminom C je poznato od davnina jer su ga mornari nosili na brodove kako bi spriječili pojavu skorbuta, a Dolibašić kaže kako u 100 grama kiselog kupusa ima ista količina vitamina C kao u pola naranče.
- No ono po čemu je kiseli kupus supernamirnica je njegovo bogatstvo probiotika koji su iznimno važni za zdravlje naše probave. Fermentirane namirnice sadrže probiotike, a kupus je najjeftinija i najdostupnija namirnica. Uz velik udio vlakana, ova ga kombinacija čini idealnim pa ga zato često zovu metlom za probavu, osobito u ovim zimskim mjesecima kad smo skloniji težoj hrani i smanjenom kretanju - kaže on.
Kako bismo prilikom termičke obrade očuvali sve njegove najbolje nutritivne sastavnice, Dolibašić savjetuje da ga dodamo na samom kraju kuhanja, a najbolje vrijeme dana za konzumaciju su jutro i vrijeme ručka. Brojne znanstvene studije istražuju učinak probiotika na organizam, a poznato je da pomažu boljem pamćenju i smanjenju simptoma tjeskobe i depresije. Zahvaljujući antioksidansima koje sadrži, kiseli kupus mogao bi pomoći i u smanjivanju oštećenja na DNK čime sprječava njihovu mutaciju i rizik od nastanka pojedinih vrsta karcinoma. Blagotvorno djeluje na zdravlje srca jer sadrži vitamin K koji sprječava taloženje kalcija na arterijama, a istovremeno upravo zahvaljujući tom vitaminu podržava čvrstoću i zdravlje kostiju. Kiseli kupus je usto i idealna namirnica za mršavljenje jer sadrži malo kalorija, a puno vlakana koja potiču osjećaj sitosti.
- Tekućina koja nastaje kiseljenjem kupusa, rasol, od davnina je poznata kao lijek za brojna stanja i nedvojbeno je da potiče probavu. Stoga je konzumacija rasola u jutarnjim satima za nekoga s takvim tegobama idealna i može imati isti učinak kao čaj od đumbira. Također, u vrijeme ručka salata od kupusa će prijati kao idealan dodatak jelu, a pomoći će u bržem probavljanju masne hrane, suhog mesa i drugih namirnica koje konzumiramo - ističe on.
Kaže kako se kiseli kupus može dodati u svakodnevnu prehranu kako bismo izvukli maksimalnu korist te namirnice, a dovoljna je jedna žlica na dan. Možemo ga dodati u sendviče i salate, a nutricionist kaže da je idealan dodatak voćnim salatama.
- Uz rezanu naranču, mandarinu ili jabuku, žlica kiselog kupusa je idealan dodatak koji će se sjajno uklopiti svojim kiselkasto slanim okusom - zaključio je on.
RECEPTI:
1. Juha od kiselog kupusa i graha
Sastojci:
500 g kiselog kupusa
450 g graha
100 g slanine
maslinovo ulje papar, sol
1/2 žličice mljevene crvene paprike
Priprema:
Na malo maslinova ulja popržite komadić slanine, dodajte sadržaj konzerve graha i kiseli kupus. Povrće prekrijte vodom, začinite paprom i mljevenom crvenom paprikom te kuhajte oko 15 minuta. Poslužite toplo.
2. Pirjani kiseli kupus sa slaninom
Sastojci:
500 g kiselog kupusa
100 g suhe slanine
1 luk
2 režnja češnjaka
1 dl bijelog vina
4 žlice ulja
lovorov list
Priprema:
Luk i slaninu pirjajte na malo ulja, dodajte češnjak te podlijte vodom. Nakon 10 minuta dodajte ribani kupus i podlijte s malo vode. Dodajte lovorov list. Popaprite prema ukusu. Pirjajte oko 30 minuta, dok kupus ne omekša. Dolijte vodu i vino te pustite da sva tekućina ispari.
3. Suho meso s kiselim kupusom
Sastojci:
3 žlice suncokretovog ulja
250 g dimljene soljene sušene šunke
500 g svinjskih rebrica
2 luka
2 jabuke
režanj češnjaka
6 komada papra u zrnu
6 kom borovnice
grančica majčine dušice
2 lovorova lista
600 gr kiselog kupusa
3 dl piva
5 dl pilećeg temeljca
350 gr svinjske kobasice
12 mladih krumpira
sol, svježe mljeveni papar
Priprema:
Šunku i rebrica narežite na kockice. Luk i češnjak oljuštite i sitno nasjeckajte. Zelenim jabukama izvadite koštice i narežite na komadiće. Papar i borovice zgnječite u mužaru. Kupus isperite i ocijedite. Dimljenu kobasicu debelo narežite. U zdjeli zagrijte 2 žlice guščje masti (ili suncokretova ulja) i, okrećući, pržite šunku i svinjetinu 3-4 minute. Izvadite meso i stavite na toplo. U zdjelu dodajte luk i pržite ga 2-3 minute. Dodajte jabuke, češnjak, papar u zrnu, borovnicu, majčinu dušicu i lovorov list. Umiješajte kiseli kupus, pa u zdjelu vratite šunku i svinjetinu. Ulijte i pivo i temeljac. Čvrsto poklopite i ostavite da lagano krčka dva sata na slaboj vatri. Uspite krumpir pa poklopite i kuhajte na slaboj vatri jedan sat. U tavi zagrijte preostalu guščju mast ili ulje i popržite kobasice.
4. Kobasice s kupusom i krumpirom
Sastojci:
500 g krumpira
4 kobasice
500 g kiselog rezanog kupusa
sol, svježe mljeveni papar, suncokretovo ulje
Priprema:
Pećnicu zagrijte na 200°C. Krumpire operite i prerežite na polovice i zatim posložite na lim za pečenje, posolite, popaprite i posipajte uljem. Pecite u pećnici 30-45 min. Kiseli kupus isperite u vodi ako je preslan. Na dvije žlice ulja pirjajte kiseli kupus 15-tak minuta. Kobasice ispecite na tavi i poslužite s pečenim krumpirom i pirjanim kiselim kupusom.
5. Slatki kupus
Sastojci:
1 glavica kupusa
1 crveni luk
2 režnja češnjaka
200 ml pasirane rajčice
2 kom lovorovog lista
2 žličice slatke mljevene paprike
1 žličica šećera
1 žličica octa
sol, papar, voda
Priprema:
Kupus nasjeckajte na rezance. Ubacite ga u vruću vodu koju ste prethodno posolili. Za to vrijeme na tavi pirjajte luk i dodajte mu šećer pa pustite da se karamelizira. Dodajte češnjak i kupus koji ste ocijedili. Pustite da se pirja nekoliko minuta, a zatim dodajte pasiranu rajčicu. Ubacite lovorov list, ocat, sol i papar. Kuhajte oko pola sata dodajući vodu ako je to potrebno.
6. Složenac od kupusa, mesa i ječma
Sastojci:
2 veća luka
1 žlica koncentrata rajčice
4 režnja češnjaka
2 konzerve pelata
3 žlice vinskog octa
2 žlice šećera
2 lovorovog lista
500 g ribanog kiselog kupusa
5 mrkva
500 g mljevenog mesa
šalica ječma
sok jednog limuna
pileći temeljac
sol, papar
Priprema:
Nasjeckajte povrće. Na tavi pirjajte luk dok ne postane mekši i proziran. Dodajte koncentrat rajčice i kuhajte jednu minutu. Ubacite češnjak, a zatim i pelate. Smanjite vatru pa dodajte šećer, limunov sok, vinski ocat, sol, papar, lovorov list i pomiješajte. Dodajte kupus i mrkve pa sve dobro sjedinite. Kuhajte dok kupus ne omekša i maknite lovorov list. Ječam skuhajte tako da na ulju prepržite luk i dodate ječam. Kuhajte minutu do dvije pa dodajte temeljac i nastavite kuhati još 20 minuta. Kad se malo ohladi, pomiješajte ga s mljeveni mesom i začinite. Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva i nauljite kalup. Rasporedite najprije meso i ječam, a zatim prekrijte kiselim kupusom u umaku od rajčice. Ponavljajte postupak dok ne ostanete bez sastojaka.
7. Palačinke s nadjevom od kiselog kupusa
Sastojci:
Za palačinke: jaje, 2 dl mlijeka, 1 dl mineralne vode, prstohvat soli
Za nadjev 200 g kiselog kupusa, lovorov list, crveni luk, mljevena slatka paprika, kim, žličica gustina, žlica mješavine suhih začina
Smjesa za paniranje: jaje, papar, krušne mrvice
Priprema:
Od jaja, mlijeka, mineralne vode, soli i brašna pripremite smjesu za palačinke. Ostavite da odstoji pola sata. Za to vrijeme, na ulju popržite sitno sjeckani luk, dodajte kiseli kupus te začinite Vegetom, paprom, crvenom paprikom i mljevenim kimom. Pirjajte poklopljeno oko 30-45 minuta uz malo dolijevanja vode. Pri kraju umiješajte žličicu gustina rastopljenog u malo vode i ulijte u pirjani kupus. Ostavite da se nadjev malo ohladi. Za to vrijeme ispecite deblje palačinke. Nadjenite ih kupusom. Zamotajte palačinke i ugurajte vrhove tijesta, kao kad punite sarme. Pripremljene palačinke uvaljajte u umućeno jaje i krušne mrvice te pecite na vrućem ulju s obiju strana dok ne postanu hrskave.
8. Carsko meso s kuhanim krumpirom i kiselim kupusom
Sastojci:
kg carskog mesa
kg kiselog kupusa
kg krumpira
sol, papar, timijan, ružmarin
ulje
Priprema:
Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva Meso na gornjem dijelu narežite na tanke trakice ali ne zarezujući preduboko u kožu; posolite sa svih strana (s gornje strane možete posipati krupnom soli) i začinite ružmarinom, paprom i timijanom po želji. Pecite 1 h pokriveno aluminijskom folijom. nakon sat vremena, maknite foliju i pojačajte temperaturu na 250 stupnjeva te pecite još 25 minuta kako bi kožica postala hrskava. Izvadite iz pećnice i ostavite 10 - 15 minuta da odmori. Krumpir skuhajte, posolite i polijte s malo ulja. U posudu za pečenje stavite malo ulja te dodajte zelje (ako je prekiselo, operite ga, ali ne sasvim kako ne bi izgubilo okus) i prvo ga malo zapecite kako bi dobilo još bolji okus. Dinstajte ga prema želji, ovisno o tome koliko volite da omekša.
9. Svinjetina u kiselom kupusu
Sastojci:
žlica suncokretovog ulja
220 g svinjske slanine, sirova bez kože
30 g srednje masne svinjetine
luk
3,5 dl pive
3,5 dl pilećeg temeljca
450 g kobasica
glavica kiselog kupusa
2 jabuke
900 ge krumpira
žlica kima
sol, svježe mljeveni papar
Priprema:
Na ulju propržite slaninu i svinjsku lopaticu te ih izvadite iz tave. Ubacite luk i pirjajte deset minuta. Dodajte meso, pivo i pileći temeljac. Kad proključa, kuhajte još 45 minuta. Zagrijte pećnicu na 170°C. Pripremljenoj mješavini dodajte kobasice, kupus, zelene jabuke, krumpire, kim, sol i papar te sve pecite oko 45 minuta.
10. Savijača od kiseloga kupusa
Sastojci:
2 kom tijesta za savijače
400 g kiselog kupusa
50 g pancete
20 ml suncokretovog ulja
luk
3 režnja češnjaka
150 gr svježeg kravljeg sira
sol, svježe mljeveni papar, slatka paprika
Priprema:
Ako je potrebno, nakratko isperite kiseli kupus pod mlazom hladne vode. Na ulju kratko prepržite sitno nasjeckani luk, pancetu i nasjeckani bijeli luk pa dodajte kiseli kupus i mljevenu slatku papriku. Posolite i poparite. Dobro popržite sastojke. Tijesto raširite po radnoj plohi. Na vrh stavite zdrobljeni sir i kiseli kupus pa zamotajte tijesto. Savijaču prebacite u namašćeni lim za pečenje te je pecite u pećnici na 180°C oko 35 minuta.