Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Najbolji motivator za vježbanje: Trening mijenja naše osjećaje

Najbolji motivator za vježbanje: Trening mijenja naše osjećaje
1

Kada ste dobro raspoloženi ni odlazak u teretanu vam ne pada teško, no stručnjaci ističu kako bez obzira na raspoloženje s kojim dolazite, vježba ima isti učinak na vaše emocije

Razina stresa je glavni čimbenik koji će pomoći vašoj tjelovježbi da bude učinkovitija ili će zbog njega i činjenice da niste usredotočeni na vježbu rezultati biti lošiji, piše Wellandgood.

Redovita tjelovježba gene za debljinu 'drži pod kontrolom'
Redovita tjelovježba gene za debljinu 'drži pod kontrolom'

POGLEDAJTE VIDEO: Marina Pašalić zbog tjelovježbe djeluje 20 godina mlađe

Pokretanje videa...

01:24

- Stres se može izravno povezati sa vašom tjelovježbom u teretani, no to se razlikuje od čovjeka do čovjeka - ističe sportska psihologinja Leah Lagos.

Pojašnjava kako visoke razine stresa utječu različito na varijabilnost srčanog ritma (HRV), a to je mjera kako autonomni živčani sustav odgovara na stresore i kako se tijelo s njima nosi ili oporavlja od njih.


- Pojedinci s niskom HRV-om skloniji su bolestima, psihičkim tegobama poput depresije i teže se reguliraju. Visok HRV povezan je s lakšom mogućnošću prilagodbe i boljim zdravstvenim stanjem - tvrdi ona.

No visok ili nizak HRV variraju od čovjeka do čovjeka. Kako biste ustanovili kojoj skupini pripadate, trebali biste kontinuirano pratiti HRV tijekom dana i zatim ga usporediti s temeljnim rezultatima.

Čak i četiri sekunde vježbanja pomažu u sagorijevanju masti
Čak i četiri sekunde vježbanja pomažu u sagorijevanju masti


- Mjereći HRV tijekom odmora, odmah nakon buđenja, možete identificirati periode stresa i nedostatnog oporavka organizma, a to pomaže u planiranju dnevnih aktivnosti i optimizaciji zdravlja - navodi ona.

Kaže kako se tjelovježbom poboljšava HRV, a to doprinosi fizičkoj otpornosti i boljoj kontroli živčanog sustava, pa i poboljšanju kognitivne kontrole. Promatranjem HRV stječe se slika o tome kako tijelo reagira na stres, a to pojedincu pomaže da ustanovi kada je vrijeme u životu za stisnuti gas, a kada kočnicu.

Znanstvenici su otkrili da tjelovježba rezultira trenutačnom navalom dopamina, norepinefrina i serotonina do mozga- To može objasniti i razlog zbog kojeg istražuju utjecaj tjelovježbe na depresiju, a pojedine studije tvrde kako je upravo tjelovježba ključni biološki način za poboljšavanje raspoloženja. Preporučenih 30 minuta vježbe na dan ekvivalent je brzoj šetnji na otvorenom.

Kensa Gunter, klinička i sportska psihologinja, kaže da raspoloženje ima utjecaja na vaše atletske rezultate jer postoji povezanost uma i tijela.

- Naše psihičko stanje itekako utječe na naše fizičko stanje, i obrnuto. Ponekad proživljavamo intenzivne emocije poput stresa ili frustracija, a koristimo tjelovježbu kako bismo olakšali situaciju. Fizički se osjećamo dobro zbog toga, ali tjelovježba nam može pomoći i da se psihički također osjećamo bolje - kazala je dodajući ipak kako neće kod svakoga doći do takvih rezultata.

- Vaše raspoloženje neposredno prije tjelovježbe različito djeluje na svakoga od nas. Nekima će tjelovježba poboljšati već ionako dobro raspoloženje, dok drugi koji proživljavaju teške trenutke mogu otići u šetnju, na plivanje ili u teretanu kako bi regulirali te osjećaje - dodala je pojašnjavajući kako drugim riječima, raspoloženje na različite načine služi kao motivacija kod različitih ljudi, no učinak je da kod svih postiže otpuštanje koktela hormona koji potiču dobre emocije.

Vježbanje i hrana: Što se jede prije, a što poslije treninga?
Vježbanje i hrana: Što se jede prije, a što poslije treninga?

- Kvaliteta tjelovježbe nije nužno povezana s tim kako se osjećate prije dolaska u teretanu. Možete biti tužni, umorni, nervozni ili sretni, no kad započnete s vježbanjem, sve dok ste usredotočeni na to što radite, pozitivni učinci neće izostati - zaključila je.

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Nevidljivi invaliditet: Žena (30) progovorila o životu sa stomom
NIZ OPERACIJA

Nevidljivi invaliditet: Žena (30) progovorila o životu sa stomom

Njezina priča privukla je medijsku pažnju pa je snimljen i dokumentarac za britanski Channel 4 o njezinom iskustvu s 'nevidljivim' invaliditetom te manjkom razumijevanja o stomama
S ove dvije poze za spavanje zaboravit ćete na nesanicu
SPAVAJTE S LAKOĆOM

S ove dvije poze za spavanje zaboravit ćete na nesanicu

Samo jedna jednostavna prilagodba položaja u kojem spavate može poboljšati cirkulaciju, ublažiti bolove u leđima i spriječiti hrkanje tijekom sna