Pečenje slastica podrazumijeva planiranje i preciznost, a prije svega i strpljenje. Ako ste već uložili puno truda u izradu kolača, nemojte ga upropastiti hladnim namirnicama
Kada jaja i margarin za kolače moraju biti sobne temperature?
Uspješni slastičari su metodični i najmanje impulzivni ljudi, ili oni koju makar naučili kako kanalizirati svoju impulzivnost. Pečenje kolača zahtijeva malu količinu promišljenosti, planiranja i mrvicu strpljenja. Naime, pojedini sastojci moraju biti sobne temperature prije nego ih uopće umijesite u tijesto, i to se ne može izbjeći, piše Lifehacker.
POGLEDAJTE VIDEO: Zadranin stvara realistične deserte
Pokretanje videa...
Ako u receptu piše da jaja i margarin ili maslac moraju biti sobne temperature, poslušajte savjet. Iako mnogi tada pomisle da je to suvišan naputak, ovo je trenutak kada ipak valja poslušati druge. Možda vam pomogne ako postanete svjesni zašto je to tako.
Hladni maslac nije podatan
Miksanjem maslaca i šećera dobivate smjesu koja je lagana i kremasta. Stella Parks iz Queen of practical Baking kaže da je idealna temperatura smjese 18 stupnjeva Celzijevih te da upravo to smjesi daje pahuljastu teksturu. Hladni maslac, mekani ili djelomično otopljeni maslac neće vam dati istu teksturu kojoj se nadate.
- Na višim temperaturama maslac gubi formu i postaje gnjecav i mekan te prilikom miksanja neće u sebi zarobiti dovoljno zraka. Bez toga maslac i šećer stvaraju gustu pastu zbog koje će kolač imati teksturu mokre cigle. No na pravoj temperaturi oni će stvoriti nježnu i pahuljastu kremu o kojoj govori većina takvih recepata. To omogućuje kolaču da se digne, stvarajući mrežu zračnih jastučića koje će u pećnici dodatno proširiti para i ugljični dioksid - savjetuje Parks.
Brojni su načini na koje možete nježno ugrijati maslac ili margarin, no najjednostavnije je da ga izvadite iz hladnjaka oko sat vremena prije pripreme kolača. Proces će ubrzati ako ga narežete na manje komade. Ako se udubi kad ga ubodete prstom, a pritom vam prsti neće skliznuti zbog previše masnoće, temperatura je idealna.
Hladna jaja mogu upropastiti trud
Bilo bi šteta da ste se potrudili da maslac ili margarin budu na sobnoj temperaturi i spremni stvoriti nevjerojatno lagane i nježne slastice, a potom sve upropastite hladnim jajima. Ako sastojku koji je sobne temperature pridružite hladan sastojak, masnoće će se stisnuti i učvrstiti, pa će vaša smjesa sadržavati komadiće očvrsnulog maslaca.
- Takve se smjese sporo ili nikako ne dižu prilikom pečenja, a konačni biskvit je čvrst. Također, takav je biskvit često ispunjen tunelićima i rupama - kazala je Parks.
Cilj je stvoriti kremastu emulziju, a za to je važno da svi sastojci budu iste temperature. Jaja je lako ugrijati. Stavite ih u zdjelu sa toplom vodom i ondje držite minutu ili dvije.
Što s meringom?
U osnovnoj formi meringa je bjelanjak izmiksan sa šećerom. Mješavina se obično peče, ali može se koristiti i kao dekoracija za kolače. Većina recepata ne specificira temperaturu bjelanjaka, i to zato što postoje dobri argumenti da se smjesa radi sa hladnima, jednako kao i sa bjelanjcima sobne temperature.
Naime, hladni bjelanjci podrazumijevaju snažnije miksanje jer su proteini čvršći i teže se razlažu, pa se meringa sastoji od mreže malenih zračnih džepova koji su se ugnijezdili između čvrste mreže proteina. Smjesa je zato stabilnija. S druge strane, ako ručno miksate bjelanjke, lakše ćete ih pretvoriti u snijeg ako su sobne temperature.
Odvojite ih dok su hladni
Samo u jednom slučaju hladna jaja su uvijek dobar odabir, a to je u trenutku dok odvajate žumanjak od bjelanjka. Hladni žumanjak je čvrst i prijeti manja opasnost od razlijevanja, pa stoga odvajajte odmah kad ste jaja izvadili iz hladnjaka.