Sporni potisnik (rocket booster) dugačak je 53 metra i težak oko 23 metričke tone. Šanse da u padu prouzroči veću štetu su male, ali znanstvenici i dalje ne znaju gdje bi mogao pasti.
Za vikend na Zemlju pada veliki komad rakete: Znanstvenici još nisu sigurni oko 'mjesta udara'
Stručnjaci iz cijelog svijeta su složni: Ovog će se vikenda, 31. srpnja, na Zemlju srušiti ogroman raketni potisnik. Velika je vjerojatnost da svi njegovi dijelovi neće izgorjeti prilikom ulaska u atmosferu te da će dio pasti na tlo, javlja Reuters.
Potisnik je dio rakete Long March 5B koju je CNSA ('kineska NASA') lansirala 24. srpnja. Raketa je u orbitu prenosila novi modul, dio buduće svemirske postaje Tiangong.
Sporni potisnik (rocket booster) dugačak je 53 metra i težak oko 23 metričke tone. Šanse da u padu prouzroči veću štetu su male, ali znanstvenici i dalje ne znaju gdje bi mogao pasti. Tj. znaju, ali područje koje su označili kao potencijalno mjesto pada je ogromno...
Dio rakete će vjerojatno pasti na području žutih i plavih isprepletenih linija koje se vide na mapi organizacije Aerospace Corporation. Žute i plave linije na mapi pokazuju područje potencijalnog ulaska u atmosferu, a žuta ikona gdje će se nalaziti raketni potisnik sredinom ulaska, piše specijalizirani portal Science Alert.
- Zbog nekontrolirane prirode ulaska u atmosferu postoji određena šansa da će ostaci pasti u naseljeno područje, jer više od 88 posto svjetske populacije živi na mogućem području pada krhotina. Objekt ovih dimenzija neće skroz izgorjeti prilikom ulaska u atmosferu. Obično 20 do 40 posto mase objekta pada na tlo, iako to ovisi i o njegovom dizajnu - stoji u izvještaju tvrtke Aerospace Corporation.
Ovakve vijesti zapravo i nisu neuobičajene. Prošle godine dogodilo se nešto slično kad su ostaci rakete pali u Indijski ocean, a tamo 2020. godine dijelovi raketnog potisnika srušili su se u blizini Obale Bjelokosti. Krhotine potisnika zasule su sela, ali veće štete nije bilo.
U srpnju ove godine objavljeno je istraživanje koje je istraživalo šanse pogiblje od pada svemirskog otpada u narednom desetljeću, Utvrđeno je da postoji 'samo' deset posto šanse jednog ili više smrtnih slučajeva.
Analitičar za Aerospace Corporation Ted Muelhaupt izjavio je za Reuters da je 75 posto površine na potencijalnom putu ponovnog ulaska u atmosferu voda, pustinja ili džungla.