Daniela Jović voditeljica je projekta prvog hrvatskog satelita koji je nedavno stigao u svemir. S njom radi i 30-ak volontera. Posjetili smo je u 'hrvatskom svemirskom centru' tj. njenom podrumu
Njen maleni podrum je hrvatski svemirski centar: 'Iz svoje kuće upravljam satelitom CroCube...'
Lansiranjem prvog satelita CroCube Hrvatska je ušla u eru svemirske tehnologije. Satelit je lansiran prošlog mjeseca na Falcon 9 raketi tvrtke SpaceX, čiji je osnivač Elon Musk. Iza cijeloga projekta, koji traje već više od tri godine, stoji Daniela Jović s 30-ak volontera.
- Ideja za prvi hrvatski satelit postojala je dugo, ali je nitko do sada nije uspio realizirati - ispričala nam je Daniela.
Daniela je Slovakinja koja u Hrvatskoj živi više od desetljeća, još kao turist odlučila je da će ovdje jednoga dana i ostati. Nekoć je imala posao u telekomunikacijama, od kojega je odustala zbog želje za istraživanjem svemira. Karijeru u svemirskoj industriji započela je pišući za jedan slovački portal vezan za kozmonautiku.
- Nakon što sam počela pisati za taj portal, kontaktirao me je voditelj Slovačke organizacije za svemirske aktivnosti, koji mi je i ponudio posao u svojoj firmi Spacemanic. Tamo sam dobila priliku raditi na lansiranjima satelita – rekla je Daniela.
Danas je glavna voditeljica poslovanja tvrtke Spacemanic, a kao najvažniju misiju ističe populariziranje znanosti, stvaranje prilika za mlade, ali i pomoć Hrvatskoj u stjecanju iskustva u svemirskoj industriji.
Radom na slovačkim satelitima Daniela je dobila ideju da takav projekt predstavi i u Hrvatskoj. Njezina želja bila je uvrstiti Hrvatsku među zemlje u svemirskoj industriji kojih je tek nešto više od 80.
Iako je u ovaj projekt, kako kaže, krenula za dobrobit Hrvatske, s timom se suočila s mnogim poteškoćama.
- Nismo se nadali tolikoj količini noževa u leđa, ne samo da nismo dobili pomoć, nego smo doživljavali i podmetanje. Suočili smo se i s jako puno predrasuda, rijetko tko nas je shvaćao ozbiljno, a tome su i pripomogle dvije odgode lansiranja - objasnila je Daniela.
Zbog raznih komplikacija na koje su naišli u financiranju od strane institucija, primarni fokus Daniele i volontera sad su korporativni sponzori. Jedna od glavnih stvari koja nedostaje ovom timu jest prikladan prostor. Trenutačno ovise o Tehničkom muzeju "Nikola Tesla", kao i o online sastancima. Tako je Daniela svoj podrum prenamijenila u ured iz kojega prati satelit CroCube. U podrumu se nalazi i svojevrsni muzej u kojem čuva autograme mnogih astronauta, nagrade, ali i dijelove hrvatskog satelita.
Jedan od ciljeva projekta je inspirirati mlade u Hrvatskoj da je moguće raditi u svemirskoj industriji, i to bez odlaska u neku drugu državu.
CroCube je trenutno u fazi koja se naziva "comissioning", odnosno u fazi koja se sastoji od testiranja svih podsustava. Zbog svojih kretnji, satelit je tri puta dnevno u dobroj poziciji za komunikaciju putem koje se dobivaju informacije o njegovu stanju.
- Satelit je kao mala beba, mi njega moramo pitati o temperaturi, jesu li mu podsustavi u redu, odnosno pratimo je li mu toplo, jesu li mu pune baterije kako bi on mogao obavljati zadatke... - rekla je Daniela.
Trenutno traju i testovi kamera, pa se prve fotografije Zemlje uslikane hrvatskim satelitom očekuju kroz nekoliko tjedana.
Kao poruku svima koji žele istraživati svemir, Daniela poručuje da svemir ne diskriminira.
- Treba isprobavati nove stvari, a svemir je idealan za to jer u njemu ima mjesta za svakoga. Kao i svaka industrija, i svemirska treba i pravnike i PR-ovce i čistačice - zaključila je Daniela.