Posebno možemo zapaziti smanjenje broja četinjača. Istraživanje je dokazalo kako za 34 posto svjetskih cedrovina, čempresa, jela i sličnih biljaka prijeti izumiranje
Izumiranje prijeti za 21 tisuću životinjskih i biljnih vrsta
Izumiranje prijeti za skoro 21 tisuću biljnih i životinjskih vrsta, 'sveukupna procjena je alarmantna', piše AFP.
Znanstvenica Jane Smart iz Međunarodne zajednice za očuvanje prirode (IUCN) glavna je autorica istraživanja 'Crvena lista' u koje je uvršteno 70,294 svjetskih vrsta biljaka i životinja od ukupno poznatih 1,82 milijuna vrsta.
Smart zahtijeva hitnu i mnogo efikasniju akciju ako 'želimo zaustaviti krizu izumiranja koja prijeti životu na Zemlji'. Ugroženo je 20,934 vrsta, a prošlog listopada ta brojka je iznosila 20,219 vrsta.
Koordinator istraživanja Craig Hilton-Taylor ističe kako je tome razlog 'povećan pritisak' na manji dio njih, što je rezultiralo povećanjem opasnosti od ugroženosti nekih vrsta i ulaskom novih u tu kategoriju.
Četinjače posebno ugrožene
Posebno možemo zapaziti smanjenje broja četinjača. Ovo istraživanje je dokazalo kako za 34 posto svjetskih cedrovina, čempresa, jela i drugih sličnih biljaka prijeti izumiranje. Prije 15 godina taj postotak je iznosio 30 posto.
Ukupno se broj četinjača tijekom ovog razdoblja smanjio za 33 posto, sad spadaju u ugroženu kategoriju. Na samom rubu izumiranja 1998. godine bilo je 20 vrsta, danas ih je 27 vrsta.
- Šaljemo upozorenje. Što je sječa šuma u sjevernoj hemisferi veća, veći će udar biti na klimatske promjene - rekao je Craig Hilton-Taylor, podsjećajući na njihovu važnu ulogu u industriji i ekologiji.
Vrsta Macrobrachium leptodactylus proglašena je izumrlom zbog 'uništavanja šuma i urbanog razvoja'.