Komisija je zacrtala novi cilj u trenutku kada ponuda ne uspijeva držati korak s potražnjom, što stvara probleme proizvođačima automobila i drugim sektorima
Borba s nestašicom čipova: EU planira udvostručiti proizvodnju
Europska komisija postavila je ambiciozan cilj - udvostručiti proizvodnju sofisticiranih čipova do kraja desetljeća, no problem su troškovi, ali i američko-kineski tehnološki rat.
Do 2030. godine 20 posto čipova, iskazano vrijednošću, trebalo bi se proizvoditi u EU, pokazuje prošireni plan EK Digital Compass 2030. U 2020. proizvodila se desetina.
Komisija je zacrtala novi cilj u trenutku kada ponuda ne uspijeva držati korak s potražnjom, što stvara probleme proizvođačima automobila i drugim sektorima, primjećuje BBC.
Dodatni je problem što i SAD i Kina žele povećati domaću proizvodnju čipova.
Trenutno u proizvodnji dominiraju tajvanski TSMC i južnokorejski Samsung, jedine tvrtke s fizičkim kapacitetima za proizvodnju najsuvremenijih čipova.
Slavna prošlost
"Nalazimo se u paradoksalnoj situaciji: Europa koristi puno raznih vrsta tehnologija, ali malo proizvodimo. Proizvodnja čipova oslanja se pak na strojeve proizvedene u Europi. Dakle, možemo govoriti o međuovisnosti", tumači potpredsjednica Europske komisije Margrethe Vestager.
Europa je nekad imala uspješnu industriju izrade čipova.
Sjedište je NXP Semiconductorsa još uvijek u Nizozemskoj, a baza je Infineon Technologiesa i dalje Njemačka, ali obje su tvrtke, kao i mnogi drugi većinu proizvodnje prebacile u inozemstvo.
A izgradnja vrhunskih proizvodnih pogona izuzetno je skup posao.
Trošak je problem
Izgradnja i opremanje velike tvornice može koštati do 20 milijardi dolara, prema prošlogodišnjem izvješću američkog Udruženja industrije poluvodiča (SIA). Tome valja i dodati i da može proći puno vremena prije nego što pogon počne pozitivno poslovati.
Povjerenik EU-a za unutarnje tržište Thierry Breton svojedobno je zatražio izgradnju velike nove tvornice u Europi.
Pri objavi novog europskog digitalnog plana priznao je ipak da još nije jasno hoće li on uključivati ​​niže poreze kako bi se potaknulo TSMC, Samsung ili neke druge vodeće igrače da u Europi izgrade nove tvornice.
Nova tvornica bila bi jako važna investicija, istaknuo je povjerenik EU-a.
"Zato smo načelno razgovarali s kompanijama koje raspolažu potrebnim znanjem. Dakle, imamo priliku raditi na tome s partnerima, to bi mogla biti dobra ideja, ali konačna odluka još nije donesena", rekao je.
Strah od unakrsne vatre
U Europi strahuju i da bi se mogli naći u unakrsnoj vatri tehnološkog trgovinskog "rata" dvije supersile, SAD-a i Kine.
Kabinet bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa blokirao je nizozemskom proizvođaču opreme za proizvodnju čipova ASML-u izvoz suvremenih strojeva u Kinu. Riječ je o strojevima koji čipove urezuju na podlogu fokusiranim ultraljubičastim zrakama.
"Europa je konačno postala svjesna američko-kineskog tehnološkog rata", zaključuje u izvješću francuski institut Montaigne.
Europljani moraju iskoristiti svoje prednosti kako bi smanjili izloženost mogućim budućim krizama i organizirati svoju dugoročnu otpornost kao ključni igrač globalnog lanca opskrbe, preporučuju u Montaigneu.