Iako je izjavila da razmišlja hoće li se uopće nastaviti baviti judom nakon Olimpijskih igara u Parizu, Barbara Matić potvrdila je da se vraća sportu nakon višemjesečne pauze
HOO proglasio Matić i Maričića sportašima godine! Judašica potvrdila: 'Vraćam se sportu'
Hrvatski olimpijski odbor (HOO) organizirao je tradicionalnu svečanost "Velikog dana hrvatskog sporta", gdje su proglašeni najuspješniji sportaši, sportašice i treneri 2024. godine. Ova godina bila je obilježena Olimpijskim igrama u Parizu, na kojima su hrvatski sportaši osvojili sedam medalja (dva zlata, dva srebra i tri bronce). Među laureatima posebno su se istaknuli Barbara Matić, koja je osvojila zlato u judu, te Miran Maričić, brončani u streljaštvu, proglašeni sportašicom i sportašem godine.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Na ceremoniji Matićje potvrdila da se vraća sportu: "Iskreno, jedva čekam opet početi trenirati", rekla je na ceremoniji, a judu će se vratiti u siječnju. Što se očekivanja u idućoj godini tiče, bila je suzdržana. Preskočit će Europsko prvenstvo jer je prerano, a za Svjetsko će vidjeti
Hrvatska vaterpolska reprezentacija, koja je ostvarila iznimne uspjehe osvajanjem olimpijskog srebra, svjetskog zlata i europskog srebra, dobila je priznanje za momčad godine i najvećeg sportskog promicatelja Hrvatske u svijetu. U ženskoj ekipnoj konkurenciji istaknula se hrvatska karate reprezentacija. Posebno su nagrađeni i veslači Martin i Valent Sinković, koji su osvojili svoje treće uzastopno olimpijsko zlato.
Osim sportaša, priznanja su dodijeljena i zaslužnim institucijama poput Ministarstva obrane RH i Ministarstva unutarnjih poslova RH, dok je Nagrada "Matija Ljubek" za životno djelo otišla u ruke sportskih legendi poput Đurđice Gabrilo i Andra Knega.
Priopćenje HOO-a prenosimo u cijelosti:
"Budući da su središnji sportski događaj ove godine bile Olimpijske igre u Parizu, s kojih su hrvatski olimpijci donijeli respektabilnih sedam odličja (dva zlatna, dva srebrna i tri brončana), akteri spomenute "berbe odličja" zabljesnuli su na pozornici kao sportaš i sportašica godine. Judašica Barbara Matić suvereno je osvojila naslov olimpijske pobjednice u kategoriji do 70 kg, a četiri mjeseca ranije okitila se i europskim zlatom na prvenstvu u Zagrebu. Kao u odbrojavanju 3,2,1…, sjajna judašica ponijela je naslov najuspješnije kao jedina laureatkinja, nakon što je 2022. godine u HOO-ovu izboru podijelila naslov s Lenom Stojković i Sandrom Perković (Elkasević), a prošle godine - još jednom s Lenom Stojković.
Za sportašicu godine u ovom izboru, s "godinom iz snova" i uspjehom karijere, konkurirala je i naša najbolja tenisačica Donna Vekić, vlasnica povijesnog olimpijskog srebra hrvatskog ženskog tenisa, kao i atletska diva Sandra Elkasević, koja je u trofejnu kolekciju obogatila još i pariškom broncom u bacanju diska.
Olimpijska bronca Mirana Maričića u zračnoj pušci na 10 metara, prema mjerilima HOO-a, najuspješnije je ostvarenje u muškoj pojedinačnoj konkurenciji. Bjelovarac je sve ugodno iznenadio osvajanjem odličja, u situaciji kada se i očekivala medalja iz streljaštva, ali tako što je trapaš Giovanni Cernogoraz novim usponom na olimpijsko postolje trebao pečatirati sjajnu karijeru. No, to je izostalo, a Miran Maričić je na temelju pariške bronce premijerno postao sportaš godine, vjerojatno ne i posljednji put.
U momčadskom izboru nisu postojale dvojbi. Iza hrvatske vaterpolske reprezentacije tri su kolosalna uspjeha - olimpijsko srebro, svjetsko zlato i kontinentalno srebro - i teško je povjerovati da će u budućnosti jedna hrvatska sportska momčad imati tako trofejnu sportsku godinu. Zato ne iznenađuje ni dodatno priznanje vaterpolskoj reprezentaciji - za najvećeg sportskog promicatelja domovine u svijetu.
U ženskoj ekipnoj konkurenciji nagradu su primile članice hrvatske karate reprezentacije (Sadea Bećirović, Nikolina Golomboš, Lucija Lesjak, Lea Vukoja i Mia Greta Zorko) za peto mjesto u borbama na Europskom prvenstvu u Zadru. Treću godinu zaredom u ulozi laureatkinja svrstava karatašice u kategoriju “pretplatnica” na nagrade u HOO-ovu izboru, a taj status u kategoriji “Najuspješniji sportski par, štafeta ili posada” odavno imaju olimpijski pobjednici u veslačkom dvojcu bez kormilara Martin i Valent Sinković. Finiš koji su odveslali u posljednjoj dionici olimpijskog finala u Parizu još dugo će se prepričavati u veslačkom svijetu. Treće olimpijsko zlato zaredom, uz jedno srebro, u četiri olimpijska nastupa – za naklon je do poda!
U kategoriji najuspješnijeg trenera HOO je izabrao trojicu laureata - Vladimira Preradovića (pojedinačni sportovi), Nikolu Bralića (najuspješniji sportski parovi, štafete i posade) i Ivicu Tucka (ekipni/momčadski sportovi). Od 2022. godine HOO nagrađuje i najbolje pojedince iz neolimpijskih sportova. Tradicija je nastavljena i ovom prilikom, a najbolji su Helena Jurišić (tajlandski boks) te, drugu godinu zaredom, Rino Mašić (obaranje ruke).
HOO je ove godine dodijelio i dva posebna priznanja za osobiti doprinos razvoju hrvatskog sporta, a dobili su ga Ministarstvo obrane RH i Ministarstvo unutarnjih poslova RH, s kojima ima sporazume o suradnji. Dugogodišnja suradnja s MORH-om rezultirala je statusom pričuvnika HV-a za šezdesetak vrhunskih sportaša i sportašica, a od ove godine prvih 16 sportaša i trenera realiziralo je istovrsne ugovore s MUP-om. Priznanja su primili ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i državni tajnik Ministarstva obrane Branko Hrg.
Kao i svake godine, Hrvatski olimpijski odbor dodijelio je i Nagradu “Matija Ljubek” velikim sportskim zaslužnicima (i udrugama) za životno djelo. Ovogodišnji laureati su: legendarna plivačka olimpijka Đurđica Gabrilo (Split), višestruki vaterpolski olimpijac Tomislav Paškvalin (Zagreb), kao i košarkaški - Andro Knego (Zagreb), te dva uspješna sportska kolektiva - ZTD Hrvatski Sokol iz Zagreba i Vaterpolski klub Jadran iz Splita.
Od ostalih događaja na HOO-ovoj godišnjoj svečanosti, najzanimljivija su bila uručenja čekova. Američka tvrtka Jet Set Sports, koja korisnicima usluga pruža prvorazredna iskustva i na najprestižnijim svjetskim sportskim događajima, partner je HOO-a temeljem ugovora potpisanog tijekom OI-ja u Parizu. Tvrtka iz New Jerseyja financijski je nagradila hrvatske osvajače i osvajačice olimpijskih medalja u Parizu u pojedinačnoj konkurenciji i u konkurenciji posada. Izvršni direktor tvrtke Jet Set Sports, Alan Dizdarević, dodijelio je simbolične čekove koji za zlato iznose 20.000, za srebro 15.000, a za broncu 10.000 eura.
Nagradu su primili Barbara Matić za zlato u judu, Valent i Martin Sinković za zlato u veslanju, Sandra Elkasević za atletsku broncu te Miran Maričić za broncu u streljaštvu. Zbog sportskih obveza Donna Vekić (srebro u tenisu) i Lena Stojković (bronca u taekwondou) svoje novčane nagrade primit će naknadno.
Druga iznimno važna financijska donacija odnosi se na Rotary klub Zagreb Medvedgrad koji od prošle godine dodjeljuje novčane donacije Zakladi hrvatskih sportaša. Ček u iznosu od 22.500 eura za ovu godinu uručio je član Rotaryja Sergio Galošić, a u ime Zaklade preuzeo ga je njezin predsjednik Dubravko Šimenc. Zaklada hrvatskih sportaša, koju su 2006. godine utemeljili HOO, Hrvatski klub olimpijaca i Sportske novosti, pruža financijske i druge potpore sportašima koji su nakon karijere ostali bez egzistencijalne sigurnosti. I ove godine donirani iznos pomoći će bivšim sportašicama, sportašima, ali i trenerima, za rješavanje problema stanovanja, liječenja ili školovanja. (hoo/vk)
Svi HOO-ovi laureati 2024. godine (po kategorijama)
Najuspješnija sportašica - Barbara Matić (judo)
Najuspješniji sportaš - Miran Maričić (streljaštvo)
Najuspješnija ženska ekipa - Hrvatska karate reprezentacija (Sadea Bećirović, Nikolina Golomboš, Lucija Lesjak, Lea Vukoja, Mia Greta Zorko)
Najuspješnija momčad - Hrvatska vaterpolska reprezentacija (Mate Anić, Marko Bijač, Matias Biljaka, Luka Bukić, Rino Burić, Zvonimir Butić, Loren Fatović, Maro Joković, Konstantin Kharkov, Ivan Krapić, Filip Kržić, Franko Lazić, Luka Lončar, Jerko Marinić Kragić, Toni Popadić, Josip Vrlić, Ante Vukičević, Marko Žuvela)
Najuspješniji sportski par, štafeta ili posada - Veslački dvojac bez kormilara Martin i Valent Sinković
Najuspješniji trener: Vladimir Preradović (judo), Nikola Bralić (veslanje), Ivica Tucak (vaterpolo)
Najuspješnija sportašica u neolimpijskim sportovima - Helena Jurišić (tajlandski boks)
Najuspješniji sportaš u neolimpijskim sportovima - Rino Mašić (obaranje ruke)
Priznanje za najvećeg sportskog promicatelja Hrvatske u svijetu - Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija
Priznanje HOO-a za osobit doprinos razvoju sporta - Ministarstvo obrane RH i Ministarstvo unutarnjih poslova RH
Nagrada HOO-a „Matija Ljubek“ (za životno djelo):
Đurđica Gabrilo (Split)
Tomislav Paškvalin (Zagreb)
Andro Knego (Zagreb)
ZTD Hrvatski Sokol (Zagreb)
VK Jadran (Split)
Svi laureati i kandidati 31. izbora sportaš(ica)a godine HOO-a
Najuspješnija hrvatska sportašica
BARBARA MATIĆ – judo/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/do 70 kg (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
EP - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/do 70 kg (Zagreb, HRV, 25. – 28. 4. 2024.)
SANDRA ELKASEVIĆ – atletika/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 3. mjesto/seniorke/pojedinačno/bacanje diska (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
EP - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/bacanje diska (Rim, ITA, 7. – 12. 6. 2024.)
DONNA VEKIĆ – tenis/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 2. mjesto/seniorke/pojedinačno (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
SP - polufinale/seniorke/pojedinačno (London, UK, 24. 6. – 14. 7. 2024.)
SARA KOLAK – atletika/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 4. mjesto/seniorke/pojedinačno/bacanje koplja (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
LENA STOJKOVIĆ – taekwondo/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 3. mjesto/seniorke/pojedinačno/do 49 kg (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
EP - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/do 46 kg (Beograd, SRB, 9. – 12. 5. 2024.)
KATARINA KRIŠTO – judo/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 5. mjesto/seniorke/pojedinačno/do 63 kg (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
MIRELA KARDAŠEVIĆ – ronjenje/neolimpijski sport/neolimpijska disciplina
SP - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/dinamika s monoperajom; svjetski rekord (Beograd, SRB, 4. – 10. 7. 2024.)
SP - 2. mjesto/seniorke/pojedinačno/dinamika s bifin perajama (Beograd, SRB, 4. – 10. 7. 2024.)
SP - 2. mjesto/seniorke/pojedinačno/dinamika bez peraja (Beograd, SRB, 4. – 10. 7. 2024.)
HELENA JURIŠIĆ – tajlandski boks/neolimpijski sport/neolimpijska disciplina
SP - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/do 75 kg (Patras, GRČ, 31. 5. – 9. 6. 2024.)
EP - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/do 75 kg (Priština, KOS, 7. – 14. 11. 2024.)
ANDREA PETREK – powerlifting/neolimpijski sport/neolimpijska disciplina
SP - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/bench press/do 69 kg (Austin, SAD, 21. 5. – 1. 6. 2024.)
AMELA NICOL IMŠIROVIĆ – kuglanje/neolimpijski sport/neolimpijska disciplina
SP - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/kombinacija; svjetski rekord (Brezno, SVK, 26. 5. – 1. 6. 2024.)
EMA SGARDELLI – karate/neolimpijski sport/neolimpijska disciplina
EP - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/do 50 kg (Zadar, HRV, 8. – 12. 5. 2024.)
NIKA KARABATIĆ – taekwondo/olimpijski sport/olimpijska disciplina
EP - 1. mjesto/seniorke/pojedinačno/do 57 kg (Beograd, SRB, 9. – 12. 5. 2024.)
Najuspješniji hrvatski sportaš
MIRAN MARIČIĆ – streljaštvo/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 3. mjesto/seniori/pojedinačno/zračna puška 10 m (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
TIN SRBIĆ – gimnastika/olimpijski sport/olimpijska disciplina
SVJETSKA GODIŠNJA RANG-LISTA – 2. mjesto/seniori/pojedinačno/preča (1. 1. – 8. 10. 2024.)
OI - 8. mjesto/seniori/pojedinačno/preča (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
AUREL BENOVIĆ – gimnastika/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 5. mjesto/seniori/pojedinačno/preskok (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
SVJETSKI KUP - 4. mjesto/seniori/pojedinačno/tlo (Doha, KAT, 17. – 20. 4. 2024.)
GABRIJEL VEOČIĆ – boks/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 5. mjesto/seniori/pojedinačno/do 86 kg (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
EP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/do 80 kg (Beograd, SRB, 18. – 28. 4. 2024.)
PETAR GORŠA – streljaštvo/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 6. mjesto/seniori/pojedinačno/zračna puška 10 m (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
ANĐELO KVESIĆ – karate/neolimpijski sport/neolimpijska disciplina
EP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/+84 kg (Zadar, HRV, 8. – 12. 5. 2024.)
RINO MAŠIĆ – obaranje ruke/neolimpijski sport/neolimpijska disciplina
SP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/do 110 kg/lijeva ruka (Kišinjev, MOL, 21. – 25. 8. 2024.)
SP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/do 110 kg/desna ruka (Kišinjev, MOL, 21. – 25. 8. 2024.)
EP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/do 110 kg/lijeva ruka (Bratislava, SVK, 3. – 11. 5. 2024.)
EP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/do 110 kg/desna ruka (Bratislava, SVK, 3. – 11. 5. 2024.)
SVJETSKI KUP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/do 115 kg/East vs West (1. 1. – 4. 11. 2024.)
VITO KOŠAR – tajlandski boks/neolimpijski sport/neolimpijska disciplina
SP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/do 86 kg (Patras, GRČ, 31. 5. – 9. 6. 2024.)
EP - 2. mjesto/seniori/pojedinačno/do 86 kg (Priština, KOS, 7. – 14. 11. 2024.)
EP - 2. mjesto/seniori/pojedinačno/do 86 kg/kickboxing (Atena, GRČ, 1. – 10. 11. 2024.)
TONI KANAET – taekwondo/olimpijski sport/olimpijska disciplina
EP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/do 80 kg (Beograd, SRB, 9. – 12. 5. 2024.)
IVAN MARTINAC – karate/neolimpijski sport/neolimpijska disciplina
EP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/do 75 kg (Zadar, HRV, 8. – 12. 5. 2024.)
LOVRE JURIN – ju-jitsu/neolimpijski sport/neolimpijska disciplina
EP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/do 94 kg (Essen, NJEM, 23. – 26. 5. 2024.)
MARTIN OBOROVEČKI – streljaštvo/olimpijski sport/neolimpijska disciplina
EP - 1. mjesto/seniori/pojedinačno/samostrel classic (Zagreb, HRV, 26. 8. – 1. 9. 2024.)
Najuspješnija hrvatska ženska sportska ekipa
HRVATSKA KARATE REPREZENTACIJA – neolimpijski sport
(Sadea Bećirović, Nikolina Golomboš, Lucija Lesjak, Lea Vukoja, Mia Greta Zorko)
EP - 5. mjesto/seniorke/ekipno/borbe (Zadar, HRV, 8. – 12. 5. 2024.)
HRVATSKA REPREZENTACIJA PODVODNOG RIBOLOVA – neolimpijski sport
(Ivana Bralić, Gabrijela Milićević, Kristina Šiprak)
Euroafričko prvenstvo - 3. mjesto/seniorke/ekipno/podvodni ribolov s puškom (Balikesir, TUR, 29. 5. – 2. 6. 2024.)
HRVATSKA STRELIČARSKA REPREZENTACIJA – olimpijski sport/neolimpijska disciplina
(Luna Pađan, Erika Raimund, Ana Štimac)
EP - 4. mjesto/seniorke/ekipno/olimpijski luk (Varaždin, HRV, 19. – 24. 2. 2024.)
HRVATSKA RUKOMETNA REPREZENTACIJA – olimpijski sport/neolimpijska disciplina
(Bruna Budan, Franka Gvardiol, Anja Haramina, Katja Hunjadi, Carolina Ivić, Iva Karaula, Lea Krznar, Lucija Lesac, Ivana Maria Varela Petrač, Nika Vojnović)
EP - 5. mjesto/seniorke/ekipno/rukomet na pijesku (Varna, BUG, 10. – 15. 7. 2024.)
HRVATSKA PIKADO REPREZENTACIJA – neolimpijski sport
(Gabriela Bagat, Josipa Brzić, Marina Latica, Jasminka Adamić Mrnjec, Olja Pavlović, Natalija Šimac)
EP - 3. mjesto/seniorke/ekipno/501 D.O. (Benidorm, ŠPA, 8. – 16. 6. 2024.)
Najuspješnija hrvatska muška sportska ekipa
HRVATSKA VATERPOLSKA REPREZENTACIJA – olimpijski sport
(Mate Anić, Marko Bijač, Matias Biljaka, Luka Bukić, Rino Burić, Zvonimir Butić, Loren Fatović, Maro Joković, Konstantin Kharkov, Ivan Krapić, Filip Kržić, Franko Lazić, Luka Lončar, Jerko Marinić Kragić, Toni Popadić, Josip Vrlić, Ante Vukičević, Marko Žuvela)
OI - 2. mjesto/seniori/ekipno (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
SP - 1. mjesto/seniori/ekipno (Doha, KAT, 4. – 17. 2. 2024.)
EP - 2. mjesto/seniori/ekipno (Dubrovnik/Zagreb, HRV, 4. – 16. 1. 2024.)
HRVATSKA RUKOMETNA REPREZENTACIJA - olimpijski sport/neolimpijska disciplina
(Lucian Bura, Ivan Dumenčić, Ivan Đukes, Nikola Finek, Filip Goričanec, Filip Dominik Hančić, Ivan Jurić, Josip Leko, Stipe Malenčić, Valentino Valentaković)
SP - 1. mjesto/seniori/ekipno/rukomet na pijesku (Pingtan, KIN, 17. – 24. 6. 2024.)
HRVATSKA RUKOMETNA REPREZENTACIJA – olimpijski sport/olimpijska disciplina
(Luka Cindrić, Domagoj Duvnjak, Filip Glavaš, Nikola Grahovac, Marin Jelinić, Luka Lovre Klarica, Dominik Kuzmanović, Tin Lučin, Matej Mandić, Ivan Martinović, Sandro Meštrić, Lovro Mihić, Veron Načinović, Zvonimir Srna, Josip Šarac, Marin Šipić, Mario Šoštarić)
OI - 9. mjesto/seniori/ekipno/dvoranski rukomet (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
HRVATSKA NOGOMETNA REPREZENTACIJA – olimpijski sport
(Martin Baturina, Ante Budimir, Duje Ćaleta-Car, Martin Erlić, Joško Gvardiol, Luka Ivanušec, Kristijan Jakić, Dominik Kotarski, Mateo Kovačić, Andrej Kramarić, Nediljko Labrović, Dominik Livaković, Lovro Majer, Igor Matanović, Luka Modrić, Mario Pašalić, Ivan Perišić, Bruno Petković, Marko Pjaca, Marin Pongračić, Borna Sosa, Josip Stanišić, Luka Sučić, Petar Sučić, Josip Šutalo)
Liga nacija - četvrtfinale/ekipno
HRVATSKA STRELJAČKA REPREZENTACIJA – olimpijski sport/neolimpijska disciplina
(Andrej Krstinić, Martin Oborovečki, Domagoj Pereglin)
EP - 1. mjesto/seniori/ekipno/samostrel field (Zagreb, HRV, 26. 8. – 1. 9. 2024.)
Najuspješniji hrvatski sportski par, štafeta ili posada
MARTIN SINKOVIĆ I VALENT SINKOVIĆ – veslanje/olimpijski sport/olimpijska disciplina
OI - 1. mjesto/seniori/posada (m)/dvojac bez kormilara (Pariz, FRA, 26. 7. – 11. 8. 2024.)
EP - 4. mjesto/seniori/posada (m)/dvojac bez kormilara (Szeged, MAĐ, 25. – 28. 4. 2024.)
NOA LILIH I ANTONIA ŠĆEPANOVIĆ – akrobatski rock'n'roll/neolimpijski sport
EP - 1. mjesto/seniori/mješoviti par/Main Class Contact Style (Zielona Góra, POLJ, 21. 6. – 23. 6. 2024.)
SP - 1. mjesto/seniori/mješoviti par/Main Class Contact Style (Krakov, POLJ, 26. 10. – 27. 10. 2024.)
HRVOJE JAKOPČEVIĆ I DALIBOR BANAJ – športski ribolov/neolimpijski sport
SP - 2. mjesto/seniori/sportski par (m)/lov na šarana i amura (Našice, HRV, 3. – 7. 9. 2024.)
IVANA JURKOVIĆ I JOSIPA JURKOVIĆ – veslanje/olimpijski sport/olimpijska disciplina
EP - 3. mjesto/seniorke/posada (ž)/dvojac bez kormilara (Szeged, MAĐ, 25. – 28. 4. 2024.)
Najuspješniji hrvatski trener
VLADIMIR PRERADOVIĆ - judo
NIKOLA BRALIĆ - veslanje
IVICA TUCAK - vaterpolo
VELJKO LAURA - taekwondo
ZLATKO DALIĆ - nogomet
ALEKSANDAR JAKOVAC - obaranje ruke
EDIS ELKASEVIĆ - atletika
NIKOLA HORVAT - tenis
DAMIR BOŠNJAK - streljaštvo
Najuspješnija hrvatska sportašica u neolimpijskim sportovima
HELENA JURIŠIĆ - tajlandski boks
Najuspješniji hrvatski sportaš u neolimpijskim sportovima
RINO MAŠIĆ - obaranje ruke
Priznanje za osobit doprinos razvoju hrvatskog sporta
Ministarstvo obrane Republike Hrvatske
Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske
Dobitnici nagrade HOO-a "Matija Ljubek“ 2024. (za životno djelo)
ĐURĐICA GABRILO
TOMISLAV PAŠKVALIN
ANDRO KNEGO
ZAGREBAČKO TJELOVJEŽBENO DRUŠTVO „HRVATSKI SOKOL“
VATERPOLSKI KLUB JADRAN SPLIT", piše u priopćenju.