Spasite voće i povrće od prebrzog propadanja: Uz ovih 10 trikova to će vam biti lakše!
Da biste izbjegli nepotrebno bacanje voća i povrća - ali i novca - važno je znati kako pravilno skladištiti određene namirnice. Primjerice, jeste li znali da rajčice ne bi trebale ići u hladnjak te da bi krumpir i luk trebalo držati odvojeno?
U odnosu na prosječne prihode kućanstva, hrana u Hrvatskoj druga je najskuplja u Europi - samo u Rumunjskoj ljudi troše veći postotak svoje mjesečne plaće na hranu i bezalkoholna pića. U Hrvatskoj prosječno kućanstvo troši na hranu 13% zarade, a prosjek EU gotovo je upola manji i iznosi 7%. Glavni razlog ovoj nesretnoj statistici je to što nam je prosječna mjesečna plaća za trećinu niža od prosjeka EU, a cijene hrane gotovo nekontrolirano rastu iz mjeseca u mjesec.
Tako su cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u kolovozu 2023. u odnosu na kolovoz 2022. u prosjeku bile više za 7,8%, a u odnosu na srpanj ove godine u prosjeku su više za 0,5%, ističe Državni zavod za statistiku. Upravo se zato mnogi trude uštedjeti na namirnicama koliko god je to moguće.
A jedan od načina je izbjegavanje nepotrebnog bacanja hrane. Naime, voće i povrće često završi u smeću zato što ne zadovoljavaju visoke standarde "ljepote", iako je u većini slučajeva takva hrana i dalje jestiva. Bacanje hrane je vrlo loša navika, u to nema sumnje, a svatko od nas može poduzeti nešto protiv toga. Na to ukazuje i trgovački lanac Kaufland koji kampanjom "Reci neću hrani u smeću" želi osvijestiti građane o važnosti ove teme, a donirajući proizvode pred istek roka Hrvatskom Crvenom križu i Hrvatskom Caritasu doskočiti preranom bacanju namirnica.
U nastavku donosimo vrijedne savjete o tome kako pravilno skladištiti voće i povrće da bi ga se zaštitilo od prebrzog propadanja, a koje već danas možete početi prakticirati.
1. Krumpir i slatki krumpir
Nemojte ga hladiti nego ga čuvajte na hladnom i tamnome mjestu s relativno visokom vlagom, uz cirkulaciju zraka, savjetuje The New York Times. Držite ga odvojeno od luka, banana i drugih namirnica koje proizvode etilen. Krumpir može potrajati dulje od tri tjedna, a slatki krumpir malo kraće - jedan do dva tjedna. Izbjegavajte skladištenje u hladnjaku i u plastičnim vrećicama.
2. Ostalo korijenje i gomolji
Uklonite sve lisnate zelene vrhove. Za najdulji vijek trajanja čuvajte ovo povrće u hladnjaku u plastičnoj vrećici, a za kraći rok, do dva tjedna, pohranite u ladicu hladnjaka. Pastrnjak, repa, rotkvica, rutabaga i repa tako pohranjeni trajat će i dulje od tri tjedna, a mrkva će biti dobra do najviše tri tjedna. Želite li produljiti vijek mrkvi, stavite je u posudu napunjenu vodom, zatvorite plastičnom folijom i spremite u hladnjak. Za đumbir je savjet da ga držite u hladnjaku u hermetički zatvorenoj posudi, gdje može izdržati i dulje od tri tjedna.
3. Luk i češnjak
Čuvajte ga na hladnom i tamnome mjestu s niskom razinom vlage i malo cirkulacije zraka, u poluotvorenom ili otvorenom spremniku. Također, držite ga odvojeno od krumpira i slatkoga krumpira te izbjegavajte pohranjivanje u hladnjak i plastične vrećice. Životni im je vijek dva tjedna ili malo dulje od toga. S obzirom na to da luk vrlo lako upija vlagu, zbog koje brže truli, dobar je trik zamotati luk u čiste najlonke i objesiti ga jer će tako ostati dulje prozračan i suh.
4. Kupusnjače i rajčice
Nerezane glave kupusnjača mogu se čuvati u ladici hladnjaka, a nakon što ih izrežete, zatvorite ih u hermetički zatvorenu posudu. Ne stavljati ih blizu krušaka i jabuka. Što se tiče rajčica, nemojte ih držati u hladnjaku jer će izgubiti idealan okus i teksturu, ali ako baš morate, stavite ih tek onda kad postanu zrele da biste odgodili truljenje.
5. Bundeve i šparoge
Tikve čuvajte na sobnoj temperaturi, gdje je suho i svježe te podalje od banana i drugih proizvođača etilena. Vijek trajanja im je između tri i šest mjeseci. A šparoge stavite u hladnjak, i to ih posložite uspravno s odrezanim rubovima uronjenim u zdjelu ili čašu vode. Preko vrhova stavite plastičnu vrećicu.
6. Lisnato povrće
Glavate salate, kelj, potočarku i endiviju ne treba prati unaprijed nego netom prije konzumacije te ih s brokulom i cvjetačom možete pohraniti u hermetički zatvorenim posudama. Glavate salate trajat će do jednog tjedna, a ostalo povrće izdržat će i do dva tjedna. Treba izbjegavati skladištenje s jabukama i kruškama. U slučaju da ste shvatili kako ste oprali previše zelene salate, višak možete pohraniti u zdjelu s papirnatim ručnikom na vrhu te prekriti još plastičnom folijom. Ubrus će upiti vlagu, zbog kojeg bi u suprotnome listovi salate vrlo brzo posmeđili. Osim ubrusa, savjetuje Reader's Digest, listove možete posuti s malo soli, što također pomaže u izvlačenju dodatne vlage.
7. Jabuke i kruške
Kruške mogu ostati na sobnoj temperaturi dok malo ne dozru, a potom ih možete s jabukama premjestiti u hladnjak, gdje će biti u plastičnim vrećicama. Izbjegavajte držati kruške i jabuke pokraj kupusa, lisnatog povrća i mrkava. U idealnom slučaju upotrijebite ladicu koju ste odredili za voće koje nije osjetljivo na etilen, poput jagoda, borovnica, naranči i malina. Preporuka je iskoristiti ih u dva tjedna, iako jabuke mogu izdržati i dulje od toga.
8. Mango i avokado
Nezreli mango čuvajte na sobnoj temperaturi, a nakon što sazre, stavite ga u hladnjak, ali ne blizu jabuka i krušaka. Što se tiče avokada, pustite ga na sobnoj temperaturi da dozre, a ako ga nakon toga ne mislite ubrzo iskoristiti, stavite ga u hladnjak. U slučaju da ipak iskoristite samo polovicu, kako biste izbjegli poprimanje neželjene smeđe boje, poprskajte ga sokom od limuna ili limete jer će to odgoditi tamnjenje barem na jedan dan. Isti će učinak imati i ako avokado pohranite u hermetički zatvorenu posudu s lukom, samo treba imati na umu da će u takvom stanju sigurno upiti okus luka.
9. Citrusno voće
Čuvajte ga na sobnoj temperaturi do tjedan dana, a za dulje skladištenje stavite ga u hladnjak. Grejpovi, naranče, limuni i limete na sobnoj temperaturi mogu izdržati od jedan do dva tjedna, a u hladnjaku više od dva tjedna. Preporučuje se ne stavljati limune i limete u plastične vrećice te ne blizu jabuka, krušaka i banana.
10. Bobičasto voće
Prije nego što ih spremite u hladnjak, operite jagode, maline i drugo bobičasto voće mješavinom octa i vode - neka vam omjer bude otprilike 1:3. Zatim isperite vodom i temeljito osušite. Ovo je inače dobra taktika dezinfekcije, koja sprečava pojavu plijesni, što može produljiti rok trajanja za nekoliko tjedana.