Propuh može smanjiti vlažnost zraka, ali i napraviti više štete vašem organizmu
Vrijeme je toliko nepredvidljivo da svako malo otvaramo prozore pa opet zatvaramo. Odemo na posao, dođe oluja, a kada dođemo s posla, sve je mokro i vlažno. Ljeto tek dolazi, mora li sve biti stalno zatvoreno?
Iako nam se vrijeme proljepšava, a dani su sve dulji, velike oscilacije u temperaturi zraka i vremenskim prilikama sve su brže i jače. Ova "proljetna" situacija, zbog koje smo se nekad veselili, danas nam postaje naporna noćna mora. Ujutro bismo najradije otvorili prozore, no i prognoza kao da se zaglavila na "sunčanom vremenu s mogućnošću pljuskova". Što učiniti?
Nije samo vrijeme problem
Sve i da se odlučimo na ziheraški potez pa sve hermetički zatvorimo, nastat će drugi problem – pojavit će se vlaga, a vrlo brzo i plijesan.
To i jest paradoks s kojim se muči mnogo ljudi koji su kupili stanove u novogradnji ili su nekad obnavljali staru stolariju i zamijenili je PVC prozorima.
Kako bi postavili kvalitetnu termoizolaciju, graditelji nastoje stvoriti energetski učinkovitiji stambeni prostor, koji će optimizirati troškove režija. No tu se skriva problem koji ispliva na površinu poslije – hermetički zatvoreni prostori moraju imati pravilnu ventilaciju.
Kondenzacijska vlaga
Iako s PVC stolarijom s jedne strane dobivamo smanjene račune za grijanje zimi, ove nepredvidive vremenske situacije u kombinaciji s PVC stolarijom mogu nam napraviti dodatne probleme na koje nismo računali kad smo odlučili kupiti novi stan ili obnoviti stari.
Kad prostor ne diše, u zraku se može stvoriti i do 80% vlage, a ona će sigurno potaknuti proces stvaranja plijesni. I na stranu čak i moment u kojem je plijesan samo ružan detalj na zidu, ona je mnogo više za ukućane koji su joj izloženi.
Udisanje, pa čak i samo dodirivanje, spora plijesni može uzrokovati alergijsku reakciju, a kod kroničnih bolesnika dovesti i do napadaja astme. Ako su među vašim ukućanima djeca, kod njih pojava plijesni može utjecati na razvoj astme. Osim do plijesni, prekomjerna vlaga u zatvorenom prostoru može dovesti do stvaranja grinja i gljivica.
Vremenske prilike ne idu nam na ruku, što učiniti?
Prosječna četveročlana obitelj može stvoriti i do 12 litara vodene pare na dan. Možemo lako pobrisati kondenzacijsku vlagu s prozora i ostalih površina, ali to je samo kratkotrajno rješenje jer će se ostatak vlage "povući" u zidove. A ako nas vremenske prilike budu tjerale da držimo zatvorene prozore, kako riješiti ovakvu količinu vlage iz zraka?
Stvorite propuh
Propuh jest jedan od načina na koje možemo provjetriti prostorije, ali s obzirom na problem vremena, savjetujemo propuhivanje prostorija kad ste kod kuće i kad možete utjecati na preusmjeravanje toka zraka. Ono što je kod propuha opasnost, ako samo sjednete na pogrešno mjesto, gdje struji zrak, on može stvoriti zdravstvene probleme kao što su ukočenost živaca, a posebno treba paziti na živce lica, vrata i leđa.
Ne otvarajte prozore na kip nego širom
Otvaranje prozora na kip neće ništa učiniti. Sve i da otvorite više prozora u stanu na taj način, ako ne dođe do baš jakog nevremena, ništa se neće dogoditi sa zrakom u prostoriji, samo će prozori lupati po okviru. Kad se provjetravaju prostorije, prozore treba širom otvoriti i tako držati neko vrijeme - jedino tako možete izmijeniti dovoljnu količinu zraka.
Klime i ventilatori
Uređaji ove vrste neće mnogo učiniti, a ako se uzdate samo u klimu, imajte na umu da unutarnji zidovi stana ili kuće na dodir moraju biti topli a ne hladni! Ako je vaš zid hladan, onda je u procesu stvaranje vlage. Ventilatori mogu biti dobar privremeni izbor, a najbolje će funkcionirati ako ih uskladite sa strujanjem zraka izvana te tako izravno utječete na provjetravanje prostorija.
Ispravna ventilacija
Dobar ventilacijski sustav ustvari je jedino potpuno rješenje za ovakve situacije. Ugradnjom kvalitetnog ventilacijskog sustava omogućit ćete svojem domu optimalan protok zraka, a da pritom uopće ne morate razmišljati o tome je li najavljena mala/velika oluja i jak vjetar te jesu li svi prozori otvoreni ili zatvoreni i hoće li u stanu nastati vlaga koje se nećete moći riješiti.
Ugradnja sustava I-VENT omogućava stalni dotok svježeg zraka u vaš dom te održava optimalnu razinu vlage. Ovi sustavi funkcioniraju na tehnologiji koja automatski odvodi potrošeni zrak, kao i suvišnu vlagu i štetne čestice, a u prostorije dovodi svježi i filtrirani zrak. Ta pravilna izmjena zraka sprečava nastanak plijesni, pojavu gljivica i grinja, a da pritom ne morate u stan dovoditi prašinu koja dolazi s propuhom.
Optimalna vlažnost zraka trebala bi se kretati između 40 i 60%, a jedino s ventilacijskim sustavom koji osigurava 24-satnu ventilaciju to možete postići.
Ventilacijski sustavi I-VENT ugrađuju se brzo i bez potrebe za većim građevinskim zahvatima, a možete ih ugraditi u bilo koje godišnje doba, isto kao u bilo kojoj od faza gradnje i obnove. Montaža je brza i jednostavna. Svakako je prednost pametno i jednostavno upravljanje uređajem putem mobilne aplikacije, koja je kompatibilna sa sustavima Android, Huawei i iOS. Aplikaciju za I-VENT možete pronaći u mobilnom dućanu, preuzeti, a zatim brzo i jednostavno podešavati temperaturu, razinu ventilacije i sve ostalo potrebno - za svaku prostoriju posebno.
Za više informacija nazovite besplatni telefonski broj +3851 4816 581 ili pošaljite upit na lunos@lunos-hrvatska.com.