Kupnji kućanskih električnih uređaja treba prići s posebnom pozornošću i na vagu staviti odnos cijene i kvalitete proizvoda, tvrdi Ilija Rkman, predsjednik Potrošača
Znate li kako odabrati kućansku perilicu za rublje?
Ako obiđete trgovine ili posjetite internetske stranice specijaliziranih trgovina koje prodaju kućanske uređaje, naići ćete na iznimno bogatu ponudu perilica rublja poznatih proizvođača. Neprijeporno je kako su nove perilice visokog energetskog razreda srednjoročna investicija namijenjena podizanju razine kvalitete života, kako u radnom, tako i u stambenom prostoru te kako je to proizvod koji se ne kupuje za godinu ili dvije, već za dulje vrijeme.
Međutim, kako među silnoj ponudi odabrati onu idealnu perilicu koja će uz povoljnu cijenu jamčiti istovremeno i dobru kvalitetu?
Viši energetski razred – manja potrošnja električne energije
''Kupnji novih kućanskih električnih uređaja (hladnjaci, perilice, štednjaci i sl.) treba prići s posebnom pozornošću i pri tome na vagu staviti odnos cijene i kvalitete proizvoda kojega će potrošač u konačnici i kupiti'', tvrdi Ilija Rkman, predsjednik Društva za zaštitu potrošača Hrvatske ''Potrošač'' te dodaje kako cijena pri kupnji bilo kojeg od novih kućanskih uređaja ne bi trebala biti presudni čimbenik za odluku o tome što će se kupiti.
''Naime, nešto viša cijena uređaja višeg energetskog razreda (preporuka je kupnja uređaja razreda A – idealno A+ ili A++ razred) će se zbog manje potrošnje električne energije kroz godinu dana većim dijelom vratiti.'' Dakle, kako bi potrošači kupili perilicu koja će u svemu ili bar u najvećoj mogućoj mjeri odgovarati njihovim potrebama, prije kupnje i donošenja odluke o kupnji, trgovca treba upitati sljedeće:
- Koji tip uređaja preporučuje? (koji razred perilice od A do A++)
- Kakva je razlika potrošnje energije između A, A+ i A++?
- Kolika je potrošnja energije i vode prema načinu pranja (30, 60 i 90 °C), dopunsko ispiranje i prema broju okretaja centrifuge?
- Što znači ''hladno pranje rublja''?
- Kakva je razlika između potrošnje deterdženta prema tipovima perilice A, A+ i A++?
- Koja je zemlja podrijetla perilice?
- Kolika je duljina jamstvenog roka?
- Gdje su ovlašteni servisi?
- Kolika je duljina roka tijekom kojega proizvođač jamči rezervne dijelove?
Dokumenti koje potrošač mora dobiti uz perilicu
''Kako bi potrošač kupio perilicu s karakteristikama koje mu najviše odgovaraju, odnosno kako bi od uređaja dobio deklarirane učinke, preporuka je u više trgovina od trgovaca tražiti odgovore na sva pitanja o navedenim tehničkim karakteristikama perilice i tek potom kupiti uređaj'', tvrdi Rkman. S motrišta odredaba članka 1. Zakona o zaštiti potrošača, članka 5. Zakona o pravu na pristup informacijama i univerzalnoga prava potrošača na dobivanje informacije o proizvodu ili usluzi, trgovac je potrošaču dužan dati sve tražene podatke kako bi odluka o kupnji bila utemeljena na ostvarenom pravu na izbor, u ovome slučaju perilice.
Prije plaćanja perilice kao i kućanskoga uređaja kojeg planirate kupiti, ne zaboravite uzeti isprave koje definira članak 14. Zakona o zaštiti potrošača:
- uputstvo za uporabu na hrvatskom jeziku,
- ovjereni jamstveni list,
- CE Izjava o sukladnosti,
- popis servisa ovlaštenih za montažu uređaja.
''I na kraju, ne zaboravite uzeti i sačuvati račun i ovjeriti jamstveni list'', upozorava Rkman.