Proizvodnja nekih „ekoloških“ proizvoda učini toliko štete za prirodu da je upitno da li svojom funkcionalnošću iskupljuje za učinjenu štetu. Saznajte više o ekološkom izboru materijala
Zašto se odlučiti na korištenje eko materijala u gradnji?
Možda je manje egzotično no, najsigurnije je držati se gradnje za koju ste sigurni da imate podršku, iskustvo i znanje stručnjaka i izvođača, te da je materijal i sustav gradnje primjeren geografskim karakteristikama zemljišta, klimi, seizmičkoj aktivnosti i sl. Ako tražite građevni materijal koji ima dobra termoizolacijska svojstva, omogućuje jednostavnu i brzu gradnju, ekološki je prihvatljiv saznajte što smo saznali kroz usporedbu svojstva tradicionalnih materijala kao što su opeka, drvo, slama i modernijeg materijala, Ytong porobetona. Iako je i kamena kuća vrlo privlačna opcija, ostavili su je za vikendicu uz more.
Opeka
Opeka je najrasprostranjeniji građevni materijal na našim prostorima. Lako je dostupna, prihvaćena i ne iziskuje dodatnu edukaciju izvođača. Vrlo je postojana i otporna na truljenje i insekte. Radi svoje gustoće sporije se zagrijava ljeti, i sporije hladi zimi, što pomaže u reguliranju temperature u domu. Moderniji proizvođači opeke unaprijedili su proizvodnju na način da u procesu proizvodnje manje zagađuju nego što je to bio slučaj u prošlosti. No, takvih je proizvođača vrlo malo.
Činjenica je da se za proizvodnju opeke utroši mnogo energije jer se ona peče na temperaturi od oko 1000 stupnjeva. Nedostatak u standardnoj gradnji opekom su debeli nanosi morta koji rezultiraju toplinskim mostovima i posljedičnom gubitku topline. Taj se gubitak može smanjiti dobrom izolacijom, primjerice stiroporom, koji tokom vremena gubi svoja toplinska svojstva. U Hrvatskoj je čest slučaj da gradnja stane upravo u toj završnoj fazi, radi financijskih poteškoća ili nedovoljne informiranosti o energetskoj učinkovitosti, pa kuće ostanu bez fasade. Osim estetike, problem je što su takve kuće kao radijatori na otvorenom, troše najmanje 4 puta više od propisanog energetskog standarda.
Drvo
Drvo je najprirodniji „zeleni“ materijal. I ako se šume redovito i odgovorno održavaju, drveće će ponovno izrasti bez narušavanja prirodnog balansa. Drvene konstrukcije mogu trajati stoljećima neoštećene vremenom. Naravno, ukoliko su zaštićene od vlage, insekata i nepredviđenih oštećenja. Biorazgradivo je i ne stvara nikakva oštećenja u okolišu. Potrebne su relativno male količine energije kako bi se obradilo i pripremilo za gradnju. Međutim, drvo zahtjeva redovito održavanje, premazivanje kemikalijama kako bi se zaštitilo od insekata i vanjskih utjecaja. Ti premazi su skupi i sve samo ne ekološki te ostavljaju vrlo negativan otisak u okolišu. Sve to dodatno povisuje cijenu drva. Iako neravnina i nesavršenost daju drvu poseban prirodni šarm, moguće su poteškoće prilikom ugradnje i spajanja stranica, a s vremenom ono dodatno mijenja formu, odnosno „radi“.