Obrazovanje, visina IQ-a, pa čak i zavidno radno iskustvo u branši , mogu pokleknuti pred emotivnom inteligencijom
Emotivna inteligencija izgrađuje sjajnu karijeru
Najvažnija osobina djelatnika ne stječe se obrazovanjem, pa čak niti radnim iskustvom. Ali životnim da. Jer bez obzira na to kojim poslom se bave, emotivna inteligencija čini razliku između djelatnika koji će stvarati ili rušiti timski duh te onih koji će “potegnuti” ili “puknuti” pod stresom. Dok su stariji djelatnici u prednosti zbog iskustva, sposobnosti razumijevanja i prepoznavanja tuđih osjećaja te zbog utjecaja njihovih riječi na druge, mlađi su prilagodljiviji, lakše podnose stres te imaju više entuzijazma. No osnova je pokušati se staviti u tuđu kožu i iz te pozicije gledati svijet. Tako ćete prije izbjeći sukobe, ali i naučiti nešto iz pogrešaka. Zato svaki šef u razgovoru nastoji “testirati” emotivnu inteligenciju. Dok se baratanje strojem ili slanje faktura može naučiti za tjedan dana, “slaganje” s ljudima uči se godinama. A svakom šefu mnogo je važnije u što se kandidat može razviti nego njegove trenutačne sposobnosti.
PAZITE NA IZBOR RIJEČI
Ambiciozan, kreativan, pouzdan... svaki natječaj ima emotivne “ključne riječi”. Obratite pozornost na njih prije no što se javite. Ako ne podnosite stres i rokove, “dinamičan” posao bi mogao biti paklena muka.
KOMUNIKACIJA STVARA VOĐE
Možda i radite posao bolje od kolega, no za mjesto šefa potrebne su drukčije vještine, pa ako želite napredovanje, pokažite komunikativne sposobnosti. Osobito to da razumijete probleme kolega i njihove sposobnosti. Inače će napredovati netko drugi.
ISKRENOST PALI
Ne govorite kako barate Excelom, a jedva znate što je to. Laganje u životopisu ili na intervju može vas skupo stajati. No uvijek istaknite da ste spremni učiti i razvijati se te pokažite da na vas mogu računati.