Svima će rasti plaće, samo je pitanje koliko, rekao je za porezne reforme
Tomašević: Neki su novac trošili na suhi led, ova vlast ga troši na obnovu i izgradnju škola
Jako mi je drago da sam ovdje, veselim se da je dobivena dozvola za rad, da se uspjelo završiti radove do početka školske godine. Nema ništa ljepše nego pustiti u rad novu ili dograđenu školu, kao što je ova OŠ Ante Kovačića. Ovo je bila jedna od rijetkih škola uopće u Hrvatskoj koja je bila u tri smjene, a sada će konačno biti u dvije smjene, a tu nećemo stati nego ćemo raditi na novim školskim objektima u susjedstvu kako bi ona mogla biti i u jednoj smjeni. To je cilj ove Gradske uprave, poručio je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević prilikom obilaska dograđene škole u Španskom. Napravljena je i nova dvorana u kojoj je iskoristio priliku malo zapucati na koš.
Gradonačelnik je na ove redovne konferencije Gradske uprave utorkom uveo i jednu promjenu, a ta je da će od sada na svakoj imati i prevoditelja za znakovni jezik.
PRATITE UŽIVO:
Nikada toliko škola nije dograđeno ili izgrađeno u Zagrebu u tako kratkom roku kao u u posljednje dvije godine, naglasio je.
- Imamo 13 škola koje su potpuno nove izgrađene ili dograđene, a ovo je samo početak. O tome da će ova škola ići u dvije smjene se priča od 2006. godine, nije se radilo ništa na tome. Toliko o sposobnosti bivše Uprave. Ova dvorana i četiri učionice su koštale oko 5,7 milijuna eura, upravo je za toliko oštećen proračun u aferi "Suhi led." Na to je novac išao, dok ga ova vlast troši na obnovu i izgradnju škola i dvorana - dodao je Tomašević govoreći o jučerašnjoj presudi u aferi "Suhi led."
Povećanje satnice za pomoćnike u nastavi, pomoć za štetu nakon nevremena...
Satnica za pomoćnike u nastavi se povećava s 4,64 na 5,30 eura, najavila je još njegova zamjenica Danijela Dolenec.
- Prošle školske godine 15.000 djece više je imalo topli obrok u školama nego godinu prije, sada su škole dobile i objedinjene jelovnike koji idu u smjeru zdravih, sezonskih, nutritivno hranjivih obroka. Pored toga, ove godine oko 1000 djece više ide u produženi boravak, sada više od 50 posto škola nudi produžene boravke, to je veliki iskorak. Pokrenuli smo, kao što znate, dva programa građanskog odgoja i obrazovanja i mogu istaknuti da bilježimo i ove godine značajan rast interesa i osnovnih i srednjih škola - dodala je.
U svim školama koje su bile oštećene u olujnim nevremenima u srpnju, posljedice su sanirane te je u svakoj od njih jučer normalno počela školska godina, rekao je Tomašević. Podsjetio je i da je u javnom savjetovanju odluka o financijskoj pomoći građanima čiji su objekti ili vozila stradala tada, a prema kojoj će Grad isplatiti 70 posto od procijenjene štete.
- To je dvostruko više nego nakon potresa - naglasio je.
Porezna reforma: Zagrepčani će plaćati najveći porez na plaće
- Prirez su do sada plaćali samo oni sa najvećim plaćama, odnosno 50 posto onih s najvećim plaćama, a poreznom reformom (ukidanjem prireza, op.a), Grad Zagreb će izgubiti između 200 i 220 milijuna eura godišnje. Nakon što vratimo poreznu stopu i nadoknadimo gubitak prireza i dalje će svima u Zagrebu rasti plaće. Nikome porezno opterećenje neće biti jednako, nikome porezno opterećenje neće biti veće, bit će svima manje i čak i tada će Grad izgubiti oko 70 milijuna eura godišnje, što će biti naš doprinos svim građanima za povećanje plaća. Smatram da kompenzirati taj gubitak s povećanjem cijena komunalnih usluga nije socijalno pravedno - pojasnio je Tomašević.
Cijelo vrijeme, naglasio je, odgađaju sva poskupljenja usluga.
- Poskupljenja vode sigurno neće biti ni ove godine. Cijelo vrijeme odgađamo povećanje svih cijena usluga, pogledajte što je sve poskupilo zadnjih 12 mjeseci, a mi cijelo vrijeme apsorbiramo udar inflacije na Gradski proračun. I time dajemo doprinos građanima da se lakše nose s inflacijom jer je poskupjelo apsolutno sve. Nismo imali poskupljenja niti vode niti javnog prijevoza, iako su troškovi išli gore. I sljedeće ćemo godine u skladu s mogućnostima to pokušati kompenzirati i apsorbirati kroz proračun - rekao je.
Svima će rasti plaće, samo je pitanje koliko, kazao je.
- Grad Zagreb i dalje ima najjeftiniji javni prijevoz od svih gradova u ovom dijelu Europe, od svih velikih gradova najjeftinije dječje vrtiće, pogledajte i koliko su zadnje cijene odvoza otpada u Hrvatskoj, a koliko u Zagrebu. Tako da Grad Zagreb doista sa svojim prirezom apsorbira najjeftinije cijene usluga u svim kategorijama - naglasio je.
Čeka se novi paket pomoći Vlade: I Grad Zagreb će donijeti svoje mjere
Na pitanje što očekuje od novog paketa mjera Vlade u borbi protiv inflacije te priprema li Grad poseban paket za socijalno najugroženije, Tomašević je poručio kako pripremaju.
- Svi gradovi očekuju nastavak mjera i subvencija za električnu energiju za javni sektor. Mi nismo povećali cijene i ne namjeravamo ni u narednom periodu, nadam se čak ni cijele iduće godine, a sigurno ne do kraja ove. Naravno da u tome Vlada daje doprinos, međutim, nama raste sve, troškovi svega, radne snage, i očekujemo nastavak mjera. No, apsolutno je nepravedno da neke privatne firme dobivaju subvencije, a love u mutnom i povećavaju cijene. Zato treba naći način kako da te firme ne dobiju subvenciju, ukoliko je to pravno moguće - rekao je pa najavio što će Grad Zagreb učiniti.
- Mi ćemo povećati cenzus za besplatni javni prijevoz, nekoliko desetaka tisuća dobit će pravo na besplatni javni prijevoz, a idemo i s pojačanim paketom za energetsko siromaštvo. U svakom slučaju, na sve moguće načine ćemo povećavati socijalne transfere - naglasio je.
Dolenec je pojasnila kako se cenzus povećava za umirovljenike.
- Sad cenzus iznosi minimalnu plaću, 560 eura, i obuhvatit će 20.000 umirovljenika, to je ogroman program i smatramo da je izuzetno važan. I druga najbitnija stvar je da će one obitelji koje su već obuhvaćene doplatkom, Grad Zagreb je i ranije plaćao dodatak na to, 25 eura, a sada to ide duplo - istaknula je.
Nova odluka o ilegalnim odlagalištima
Upitan o ilegalnom odvozu otpada, pročelnik Ureda za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje Stanko Kordić kazao je kako su obvezu nametnutu izmjenom Zakona o gospodarenju otpada iskoristili za redizajniranje odluke koja ide na Gradsku skupštinu.
- Dvije, tri temeljne stvari se mijenjaju. Jedna je osuvremenjavanje načina prijavljivanja ilegalno odbačenog otpada, drugo je pojačavanje video nadzora i treće je uvođenje dronova kao jednu od mjera za kontrolu teritorija. Iako je Zakon ukinuo obvezu godišnjih izvješća o situaciji s ilegalnim odbacivanjem otpada, mi smo ipak to zadržali jer smatramo da je to potrebno. Ono što ne piše u odluci, a svakako ćemo raditi, to je dogovor s gradonačelnikom da izrazito povećamo broj komunalnih redara jer ova situacija sa njih 70-ak na 700.000 ljudi je neodrživa. Vjerojatno ćemo, ako uspijemo natječajima popuniti, ići na dvostruko veći broj - najavio je.
Promijenit će se, dodao je, i kvalifikacijska struktura zaposlenih u komunalnom redarstvu.
- Znate da je prije najveći dio bio na SSS-u, sada će svi novi zaposleni, obzirom na nadležnosti koje se tiču svjetlosnog onečišćenja, buke, Zakona o dimnjačarstvu i tako dalje, trebati imati VSS - rekao je.
Tomašević je pojasnio dio oko dronova.
- Da ne bi ispalo da će u centru grada ići dronovi, misli se na šumu Ježdovec i ilegalna odlagališta gdje firme ilegalno odlažu otpad s kamionima, znači imaju cijeli biznis, i u tom smislu ćemo koristiti tu tehnologiju, zajedno s policijom i da se takve firme uhvate, ne samo u počinjenju tih prekršaja nego i kaznenih djela - poručio je Tomašević, koji se zalaže da se kroz Sabor kazne povećaju.
- Borimo se da se te firme uhvate i ići ćemo u Saboru s inicijativom da se kazne povećaju. Nisu adekvatne za biznis koji postoji s ilegalnim odlaganjem otpada na širem području Grada Zagreba, gdje imate različite firme koje čiste tavane, oglašavaju se ilegalno i onda taj otpad ilegalno odlažu u šumi Ježdovec. To je ogromno područje u koje se može ući na valjda 30 načina, tako da nije lako uhvatiti ih, no takve akcije se cijelo vrijeme rade s policijom i komunalnim redarima. Ali mene najviše smeta visina kazni - naglasio je.
Jučer imao zaštitare: 'Možda je bio prisutan netko jer se radi o školi, inače po gradu idem bez pratnje'
Novinari su ga pitali i o zaštitarima koje je jučer imao u jednoj školi prilikom početka nove školske godine.
- Bio sam u petak na ZeGeVegeu, u subotu na Ribnjaku, na Šalati na koncertu Let 3 bez ikakvih zaštitara. Postoje službe za sigurnost unutar Gradske uprave koja osigurava neke prostore koji su osjetljivi, recimo, oko škola da ne može ući bilo tko i tada je možda zato bio prisutan netko iz službe sigurnosti. Međutim, kad ja idem po gradu, idem uglavnom bez ikakve pratnje i ne bojim se u tom smislu - poručio je.
Komentirao je i medijske napise o pokušaju vraćanja Zdravka Mamića u Dinamo.
- Uskoro bi trebalo imati sastanak s Upravom Dinama da razjasnimo te stvari. Jasno sam rekao na zadnjoj sjednici da je za suradnju s Gradom nužno da ne pobijedi struja povezana s ljudima koja je izvlačila novac iz Dinama, taj uvjet stoji i dalje, kao i moje očekivanje da se mijenja statut i ide prema većoj demokratizaciji - poručio je.
Govoreći o ilegalnom odlaganju otpada, na pressici je rečeno da se ova borba nastavlja svim raspoloživim sredstvima, poput pojačanog videonadzora i uvođenja dronova.