Jedna od službenih osoba u DR Kongo je izjavila da nije bilo posvajanja iz te zemlje od 2016. no službeni podaci UN-a pokazali su da je bilo posvajanja od tada. Već smo vidjeli da su iz Zambije skloni reći krive informacije, rekao je Dobronić.
Uhićeni Kongoanac već dobio datum ročišta, Hrvati čekaju. Još se ne zna što je s djecom!
Novo ročište za uhićenog Kongoanca Stevena Mulija kojeg se tereti za krijumčarenje četvero djece iz DR Konga koju su posvojili Hrvati zakazano je za 20. travnja na Općinskom sudu u Ndoli, kako doznajemo od zambijske novinarke.
Kao što smo pisali, on se danas pred navedenim sudom izjasnio da nije kriv za djela koja mu se stavljaju na teret.
Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić krajem veljače najavio je da se u dogledno vrijeme očekuje završetak provjere autentičnosti dokumenata o posvajanju djece iz DR Kongo, čiji se posvojitelji nalaze u Zambiji i čekaju suđenje zbog optužbi za navodnu trgovinu djecom.
- Problem je jer nemamo veleposlanstvo ni u Zambiji niti u DR Kongo. Naša država nema pravu komunikaciju s njima. Koliko znam sve stoji, ministar pravosuđa Malenica mi se nije povratno javio vezano za provjeru autentičnosti dokumenata o posvajanju tako da nemam službene informacije o tome. Jedna od službenih osoba u DR Kongo je izjavila da nije bilo posvajanja iz te zemlje od 2016. no službeni podaci UN-a pokazali su da je bilo posvajanja od tada. Već smo vidjeli da su iz Zambije skloni reći krive informacije. Zambija je donijela rješenje o obustavi postupka pa je opet bilo uhićenje, ne pokazuju se kao ozbiljan sustav. Sad ćemo vidjeti, koliko vidim našim državnim organima ne dopuštaju da pogledaju djecu, a isprave koje djeca imaju o hrvatskom državljanstvu nisu krivotvorine i to bi Zambija morala respektirati - zaključuje Dobronić.
Zambija već ranije puštala krive informacije
Kao što smo ranije pisali, šef zambijske delegacije i stalni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova i unutarnje sigurnosti, Dickson Matembo, rekao je da je osmero Hrvata prešlo u Zambiju iz DR Konga s djecom, što nije točno jer Hrvati nisu bili u Kongu, a tom prilikom ih je demantiralo i naše ministarstvo vanjskih poslova.
"Vezano uz netočne navode Dickson Matemboa, državnog tajnika Ministarstva unutarnjih poslova i unutarnje sigurnosti Republike Zambije, o slučaju osmero Hrvata optuženih u Zambiji, iznesenih na sjednici UN-ova Odbora za prisilne nestanke u Ženevi, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova uputit će službenu notu Stalnoj misiji Zambije pri UN-u u Ženevi.
Ministarstvo će upozoriti kako hrvatski državljani nisu ušli u Republiku Zambiju iz DR Konga zajedno s djecom. Pored toga ukazat će i na netočnost tvrdnje g. Matemboa, iz koje proizlazi da je osmero hrvatskih državljana u više navrata s djecom prelazilo granicu. Pogrešno je navedeno i kazneno djelo koje se hrvatskim državljanima stavlja na teret.
Vezano uz navode da je dokumentacija hrvatskih državljana krivotvorena, Republika Hrvatska u ovom trenutku ne raspolaže službenom informacijom dobivenom od DR Konga, kao niti od Republike Zambije da dokumenti o posvajanju iz DR Konga nisu vjerodostojni.
Sukladno Ustavu, Hrvatska će nastaviti štititi prava i interese svojih državljana u Zambiji.", objavilo je Ministarstvo vanjskih poslova prije par tjedana.
Čekamo odgovor Malenice
Poslali smo upit Ministarstvu pravosuđa i uprave je li dovršena provjera autentičnosti dokumenata Hrvata o posvojenju djece iz DR Konga. Zanimalo nas je i što Ministarstvo poduzima kako bi pomoglo našim državljanima u Zambiji te jesu li pokušali ponovno doći do djece s obzirom da su ona hrvatski državljani. Odgovore ćemo objaviti kad ih dobijemo.
Istovremeno, četiri hrvatska para koja su u prosincu otišla u Zambiju po djecu koju su posvojili iz DR Konga već mjesecima proživljavaju noćnu moru.
Trenutačno su u iščekivanju početka suđenja zbog optužbi za trgovinu djecom s namjerom iskorištavanja. Još uvijek nije poznat datum prvog ročišta koje se treba održati na Visokom sudu u Ndoli, kako nam je potvrdila zambijska novinarka.