Prije invazije na Ukrajinu, Rusija je bila najveći izvoznik plina Starom kontinentu, ali je od početka invazije izgubila tržište u gotovo svim EU članicama
Od 1. siječnja nema više ruskog plina za EU, Gazprom zatvara pipu. Srbija i Mađarska su sigurne
U ranim jutarnjim satima Nove godine, Europa će dobiti zadnju isporuku ruskog plina koji dolazi putem ukrajinskih plinovoda. Očekuje se da će tada ruski Gazprom prekinuti dotok plina zato što tada istječe ugovor o tranzitu koji je sklopljen prije pet godina, piše Guardian.
Prije invazije na Ukrajinu, Rusija je bila najveći izvoznik plina Starom kontinentu, ali je od početka invazije izgubila tržište u gotovo svim EU članicama zbog neviđenih zapadnih sankcija.
Od tada se Bruxelles okrenuo alternativnim izvorima kao što su SAD, Norveška i Katar.
- Ovo je veliki geostrateški trenutak. Kraj ugovora o tranzitu zatvara glavnu plinsku arteriju koja povezuje ruske plinske rezerve s Europom, što bi moglo značiti da će istočnoeuropske zemlje uvoziti više plina s tržišta sjeverno-zapadne Europe - rekao je analitičar Tom Marzec-Manser.
Kraj isporuke plina dolazi u trenutku kada Ukrajina doživljava sve više pritisaka da okonča rat na svom istoku.
- Zima hladnija od prosjeka mogla bi prisiliti Ukrajinu da poveća uvoz iz EU - izjavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA). Hladni val koji se očekuje ove zime mogao bi dodatno opteretiti zalihe plina EU koja ga već sada troši neviđenom brzinom.
Problem predstavljaju niske temperature koje se očekuju u Berlinu, Londonu i Parizu kakve nisu viđene već nekoliko godina, a one će samo povećati potražnju za plinom kojeg je EU godinama dobivala po povoljnoj cijeni od Rusije.
- Plinske rezerve u EU su pale za 20% od rujna. To je znatno veći pad u odnosu na posljednje dvije zime - izvijestio je Gas Infrastructure Europe.
Nadolazeći hladni val uzrokovao je porast referentne cijene plina u Europi za gotovo 5% od početka tjedna, dosegnuvši gotovo 49 € po megavat-satu, što je blizu godišnjeg maksimuma postavljenog početkom prosinca.
Očekuje se da će zalihe i dalje biti pod pritiskom zbog prognoze o neobično hladnom siječnju i nižim razinama vjetra za proizvodnju električne energije, piše Guardian.
- Zadnje dvije zime bile su vrlo blage. Ovo je prvi put od nedavne 'veponizacije' plina u Europi da se suočavamo s uvjetima koji bi mogli opteretiti plinsko tržište - rekao je Tom Marzec-Manser.
Kombinacija hladnog vremena, kratkih dnevnih sati i slabog vjetra u studenom (pojava poznata u njemačkom jeziku kao dunkelflaute) već je natjerala Europu da iskoristi više svojih zaliha plina za zimu nego što je uobičajeno za ovo doba godine.
Rusija će i dalje opskrbljivati Mađarsku i Srbiju, putem plinovoda TurkStream, koji prolazi ispod Crnog mora. Također će izvoziti više plina putem brodova za ukapljeni prirodni plin (LNG).