Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 3
Foto: PR
OSIGURAJTE DOBAR KOMAD NA VRIJEME

Novogodišnja gozba: Izvolite recept za savršeno pripremljenu janjetinu!

Proslava Božića se u odnosu na prije nekoliko desetljeća znatno promijenila, ali ono čemu se i dalje pridaje velika pozornost je hrana. Možda su zato stanovnici gorske Hrvatske već počeli razmišljati o sarmi, odojku, polama i janjetini

Sadržaj donosi: SPAR Hrvatska

Nije bilo šarenih lampica, raznih ukrasa, skupocjenih darova i božićnih partyja, već su se u gorskoj Hrvatskoj ispod božićnog drvca stavljale mahovina i pšenica dok se jelka kitila češerima, jabukama, orasima, bombonima i pečenim domaćim kolačima. Na Badnjak se unosila slama u kuću, koja je simbolizirala Isusovu štalicu, obitelj je zajedno išla na misu, žene su pekle pogaču, a djeca su na poklon dobivala skromne poklone, poput jabuke, naranče i bombona. I premda se Božić nekada slavio puno skromnije i poniznije nego danas, većina starijih ima ugodna i topla sjećanja na ovaj veliki blagdan.

U to su se vrijeme poštivali mnogi običaji, koji su se prenosili s generacije na generaciju, a zanimlivo je da su se pojedini uspjeli zadržati u nekim kućanstvima čak i do danas. Jedan od tih običaja je i bogata blagdanska trpeza. Naravno, u usporedbi s današnjom možda se ova nekadašnja ne bi mogla opisati bogatom, ali za to vrijeme svaka obitelj je pripremala najbolja jela koja si je mogla priuštiti.

Happy,Family,Parents,And,Cute,Small,Child,Daughter,Making,Christmas

I dan danas, kada želimo opisati da je neki obrok stvarno obilan i bogat, često kažemo da je to "ručak kao za Božić". Jer za Božić imamo i predjelo i nareske i glavno jelo i salate i kolače te se uz to, obično pripremi toliko toga da se to može jesti još i navečer, a ponekad čak i sljedeći dan. Iako se trudimo za taj dan napraviti najfinija jela, složit ćete se da nije toliko važno što se i koliko tada jede, već s kime se dijele ta jela.

Za Badnjak tako obitelji u Lici, Gorskom kotaru i ostatku gorske Hrvatske dijele riblja jela, dok za Božić uživaju u raskošnoj trpezi s mnoštvom raznih slatkih i slanih tradicionalnih jela. To podrazumijeva odojak sa zeljem i ličkim krumpirom (polama), janjetinu, sarmu, goveđu juhu, krumpir salatu i salatu od graha, orahnjaču i makovnjaču, masnicu te štrudle od jabuke i sira.

Ako i vi želite ovog Božića okusiti nešto s blagdanskog stola gorske Hrvatske, isprobajte recept za janjeći but s krumpirima, mrkvom i ljutikom:

 

Janjeći but s krumpirima, mrkvom i ljutikom

Vrijeme pripreme: 2 sata i 30 minuta.

Sastojci:

  • 2,5 kg janjećeg buta (s kosti)
  • SPAR Vital sol
  • SPAR šareni papar u zrnu
  • svježi ružmarin
  • SPAR Premium ekstra djevičansko maslinovo ulje
  • 500 ml DESPAR povrtnog temeljca
  • 3 mrkve
  • 4 ljutike
  • 1,5 kg krumpira
  • SPAR sušeni timijan

Priprema:

  1. Janjeći but dobro natrljajte solju i paprom. S donje strane buta možete umetnuti grančicu-dvije svježeg ružmarina. Potom ga preselite u lim za pečenje i dobro nauljite.
  2. Janjeći but okrenite kožom prema gore pa u lim ulijte povrtni temeljac. Ubacite još nekoliko grančica ružmarina i pecite 1 sat u pećnici zagrijanoj na 180 °C. Povremeno podlijte meso dok se peče.
  3. Mrkvu narežite na krupno, ljutike prepolovite, a krumpir narežite na veće kriške. Izvadite meso iz pećnice nakon sat vremena i oko buta posložite narezano povrće.
  4. Povrće u limu posolite, pospite sušenim timijanom i pokapajte maslinovim uljem pa promiješajte i vratite sve u pećnicu.
  5. Pecite još 1 sat i 15 minuta na 180 °C, a zatim namjestite pećnicu na gornji grijač i zapecite meso još 15 minuta.
  6. Meso poslužite uz povrće i prelijte sokovima koji su ostali od pečenja.
Pronađite najbolje recepte i inspiracije na jednome mjestu - u Sparovoj online kuharici Dobar tek! Meso, riba, vegetarijanska jela ili nešto slatko, mogućnosti je mnogo. A budući da dobrih savjeta nikada dosta, zavirite i u riznicu mudrosti Tomislava Špičeka. Kuhaču u ruke i - krenimo!

Sadržaj donosi: SPAR Hrvatska

Komentari 3
Prepoznajete li ove vještine kod svoje djece? Kod kuće možda imate budućeg inovatora!
PSIHOLOG SAVJETUJE

Prepoznajete li ove vještine kod svoje djece? Kod kuće možda imate budućeg inovatora!

STEM obrazovanje može značajno utjecati na kognitivni i motorički razvoj djece. Ali s obzirom na to da obrazovni sustav ne potiče dovoljno STEM učenje, pitali smo psihologa kako roditelji mogu prepoznati i razvijati STEM vještine kod djece
Zeleno Međimurje: Život od Drave i Mure, od legendi do popevki, od prirode do stola
MISTIČNO I BAJKOVITO

Zeleno Međimurje: Život od Drave i Mure, od legendi do popevki, od prirode do stola

Živopisno Međimurje, smješteno između Mure i Drave, fascinira svojom ponudom, a toplina i susretljivost Međimuraca dodatan su razlog za posjet ovom kraju. Riječ je o specifičnoj regiji koja spaja ljepote prirode s nematerijalnom baštinom
Hoće li Hrvatska ikada postati sto posto obnovljiva?
BOLJA ENERGIJA!

Hoće li Hrvatska ikada postati sto posto obnovljiva?

U ponedjeljak, 25. studenog, 24sata organiziraju konferenciju Bolja energija. Uz mnoge stručnjake, ekskluzivne razgovore i inovativne poduzetnike doznat ćemo koja je budućnost solarne energije u Hrvatskoj