Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 1

Kako je ovo dvoje domaćih poduzetnika ostvarilo snove

Powered by HBOR

Kako je ovo dvoje domaćih poduzetnika ostvarilo snove
1

Želja i ideja za poduzetništvom u našoj zemlji ne nedostaje, no prilikom pokretanja vlastitog posla brojni poduzetnici suočeni su s pojedinim preprekama. Neke od njih su financiranje i pronalazak kadra

Koliko su mala i srednja poduzeća važna za hrvatsku ekonomiju pokazuju brojke Eurostat-a prema kojima takva poduzeća u Hrvatskoj drže čak 73% zaposlenih i zaslužne su za gotovo 59% ukupnog robnog izvoza u EU. Međutim, iako su poduzetnici uvelike zaslužni za gospodarski rast u Hrvatskoj, često se suočavaju s brojnim poteškoćama, posebice na početku kada svoju ideju odluče realizirati. Prema posljednjem izvješću CEPOR-a za 2015. godinu, najčešći problemi s kojima se poduzetnici u Europskoj uniji susreću su:

  • pronalazak kupaca
  • dostupnost stručnog kadra i iskusnih menadžera
  • regulatorni okvir
  • pristup financijama
  • konkurencija

Iako nisu na prvom mjestu, financije su zapravo velik problem mnogima. Poduzetnici se nerijetko suočavaju s odbijenim zahtjevima za kredite jer banke često ne vjeruju u njih kao što oni vjeruju u sebe. Međutim, čak i nije toliko teško dobiti kredit koliko je teško naći onaj s povoljnom kamatom, stoga ne čudi što pojedini poduzetnici odustanu od čitave priče o pokretanju ili proširenju posla. Ipak, neki od njih pronašli su rješenje i ostvarili svoje snove, a mi vam donosimo priče dvaju poduzetnika koji danas uspješno vode svoj posao. 

Malo drugačiji turizam

Denis Lončar u poduzetništvo je ušao 2015. godine otvorivši turističku agenciju Velebit aktivnosti j.d.o.o. u Otočcu. Nakon godina iznajmljivanja apartmana odlučio je turistima ponuditi nešto više - kajakarenje na rijeci Gackoj. - Osjetio sam da je na području destinacije Gacke i Otočca došlo do određenih pozitivnih turističkih trendova, a kako sam završio fakultet za turizam i već napunio 35 godina, rekao sam sebi da je ovo prilika, ili sad ili nikad. Tako sam dao otkaz u poduzeću u kojem sam radio, prijavio se na Zavod za zapošljavanje i zatražio potporu u iznosu od 25.000 kuna za ideju za samozapošljavanje - opisuje nam Denis.

No, osim prozirnih kajaka za uživanje na prekrasnoj Gacki, prošle je godine odlučio proširiti ponudu i turistima omogućiti avanturističko razgledavanje doline Gacke na quadovima. Naravno, nas je zanimalo kako je to isfinancirao s obzirom na to da takva vozila nisu nimalo jeftina, a upravo je financiranje poslovanja najčešća muka većine samozaposlenih. - Sudjelovao sam na jednoj HBOR-ovoj radionici gdje sam saznao za kreditnu liniju start-up za poduzetnike početnike. S obzirom na to da sam zadovoljavao sve uvjete, a imao sam  ideju za proširenje poslovanja nabavkom četverocikala, pomislio sam kako je ovo idealna prilika za to. Ubrzo sam se prijavio za kredit, napisao poslovni plan, a sve ostalo je povijest - objašnjava Denis. 

Od otvaranja turističke agencije prošlo je tri godine i njezin vlasnik je, kako kaže, za sada prilično zadovoljan postignutim. - Relativno brzo sam napredovao i implementirao nove ponude zahvaljujući upornosti i raznim potporama koje se nude kroz kredit HBOR-a, potpore Ministarstva i turističke zajednice te grada Otočca - ističe Lončar. 

Težim putem do uspješnosti

Naš drugi sugovornik svoju tvrtku Stolarija Dankić d.o.o. pokrenuo je pod malo drukčijim okolnostima, davne 1994. godine u dobi od samo 24 godine. - Glavni motivi za pokretanje stolarije bili su ostvarivanje vlastite egzistencije, nastavak drvodjeljske tradicije te gubitak vlastitog doma u ratnom vihoru 1992. godine radi kojeg sam s obitelji morao napustiti dom u Bosni i Hercegovini - započinje svoju priču Ivica Dankić koji danas posao vodi sa sinom Darijem. 

Do 2008. godine stolarija je poslovala bez poteškoća, međutim, početkom ekonomske krize u Hrvatskoj potražnja za stolarskim proizvodima je drastično pala, pa stolarija Dankić paralelno s proizvodnjom građevinske stolarije započinje i sa samostalnom preradom sirovine za proizvodnju. - Sve te investicije nisu bile dovoljno učinkovite da se poveća potražnja naših proizvoda na tržištu, a u međuvremenu su se otvorili i brojni trgovački centri koji su nudili jeftinije proizvode, iako vidno lošije kvalitete - objašnjava vlasnik stolarije.

Sve je to rezultiralo time da stolarija Dankić 2015. godine odustaje od proizvodnje drvene stolarije i prelazi na izradu i preradu drva za ogrjev koje uspješno plasira na tržište Europske unije. To se pokazalo kao odlična odluka, pa je  2017. godine tvrtka odlučila proširiti proizvodne kapacitete tj. automatizirati proizvodnju. - Prošle smo godine podnijeli zahtjev za kredit odnosno kupnju stroja za piljenje i cijepanje ogrjevnog drva, a zahvaljujući HBOR-u koji je odobrio kredit i sufinancirao kupnju stroja sa 75% sredstava, od siječnja ove godine se on nalazi u uporabi - ističe Dankić te dodaje kako je HBOR jedina banka u Hrvatskoj koja je iskazala spremnost i dobru volju da financira kupnju takvog stroja. 

Danas stolarija i pilana Dankić posluje odlično i vidi blistavu budućnost pred sobom. - Tržišta za prodaju ogrjevnog drva ima jako puno jer je ono ekološki najčistiji energent, a osim toga zime i hladnih dana će uvijek biti - govori za kraj naš sugovornik.

Powered by HBOR

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Prepoznajete li ove vještine kod svoje djece? Kod kuće možda imate budućeg inovatora!
PSIHOLOG SAVJETUJE

Prepoznajete li ove vještine kod svoje djece? Kod kuće možda imate budućeg inovatora!

STEM obrazovanje može značajno utjecati na kognitivni i motorički razvoj djece. Ali s obzirom na to da obrazovni sustav ne potiče dovoljno STEM učenje, pitali smo psihologa kako roditelji mogu prepoznati i razvijati STEM vještine kod djece
Zeleno Međimurje: Život od Drave i Mure, od legendi do popevki, od prirode do stola
MISTIČNO I BAJKOVITO

Zeleno Međimurje: Život od Drave i Mure, od legendi do popevki, od prirode do stola

Živopisno Međimurje, smješteno između Mure i Drave, fascinira svojom ponudom, a toplina i susretljivost Međimuraca dodatan su razlog za posjet ovom kraju. Riječ je o specifičnoj regiji koja spaja ljepote prirode s nematerijalnom baštinom
Hoće li Hrvatska ikada postati sto posto obnovljiva?
BOLJA ENERGIJA!

Hoće li Hrvatska ikada postati sto posto obnovljiva?

U ponedjeljak, 25. studenog, 24sata organiziraju konferenciju Bolja energija. Uz mnoge stručnjake, ekskluzivne razgovore i inovativne poduzetnike doznat ćemo koja je budućnost solarne energije u Hrvatskoj