Osim u travi skrivaju se ispod kamenja te u rupama ispod zemlje. U urbanim sredinama može ih se vidjeti u blizini kuća, a bilo je slučajeva kada su pronađene u automobilima
Najraširenije zmije u Hrvatskoj skrivaju se i u automobilima!
Jeste li ikad u životu vidjeli zmiju u njezinom prirodnom staništu? Ako je vaš odgovor potvrdan, vrlo vjerojatno ste vidjeli bjeloušku, najrašireniju 'hrvatsku zmiju'.
Osim što je najraširenija, najčešće je prati glas bezopasne što ova zmija i jest. Čovjeka i ostale prdatore pokušava otjerati siktanjem, a kako bi zavarala neprijatelja ponekad se čak pravi mrtva ispuštajući miris sličan crkotini.
Važno je naglastiti da bjelouške ne grizu.
Bjelouške mogu narasti do dva metra, a pojavljuju se u više boja ( crna, siva, tamno plava, maslinasto siva) te različitim nijansama istih. Prepoznatljive su po 'ušima' odnosno bijelim/žutim pjegama iza glave.
Zmija je to koja voli vodu - dobro pliva i roni, ana kopnu su poznate kao dobre penjačice. Najčešće borave u vlažnim staništima u blizini rijeka, jezera i ribnjaka, ali moguće ih je vidjeti kako gmižu livadama obraslim gustom travom.
Osim u travi skrivaju se ispod kamenja te u rupama ispod zemlje. U urbanim sredinama može ih se vidjeti u blizini kuća, a bilo je slučajeva kada su zaklon pronašle ispod haube automobila ( u Splitu i Zagrebu).
Bjelouške se uglavnom hrane životinjama koje također žive uz ili u blizini vode (žabe, punoglavci, vodenjaci), a ponekad pojedu manjeg sisavca i pticu.
Info:
Engleski naziv: Grass Snake
Njemački naziv: Ringelnatter
Porodica: guževi (Colubridae)
Rasprostranjenost u Hrvatskoj: Cijela Hrvatska te neki otoci.
Otrovnost: Neotrovna
Stanište: Vlažnijia staništa u blizini stajaćih ili sporih tekućih voda. Uglavnom živi blizu jezera, ribnjaka te mirnijh rijeka. Ovo je naša najčešća zmija koja je aktivna i noću i danu.
Nalazimo je na kopnu, no dobro pliva te može loviti plijen i u vodi. Ukoliko je uznemirena sikće, ali uglavnom ne grize, a kako bi otjerala predatora ponekad se pravi mrtva.
Prehrana: Uglavnom vodozemci, ali i ribe te manji sisavci i ptice.
Duljina tijela: Do 200 cm
Broj jaja: 8 – 30, ovisno o veličini ženke
Nadmorska visina: Do najviših nadmorskih visina
Zanimljivosti: Kada je ugrožena prevrne se na leđa i glumi da je mrtva. Iz analnih žlijezda ispušta tekućinu neugodna mirisa na koju se prikupljaju muhe što još više pojačava dojam uginule životinje.
U samoobrani može na protivnika ispustiti sadržaj crijeva i otjerati ga neugodnim mirisom.
Izvor: ZgZoo
Zmije Hrvatske:
Napomena:
Sve vrste zmija u Hrvatskoj zaštićene su Zakonom o zaštiti prirode, pa ih se ne smije bez opravdanog razloga ozljeđivati i ubijati.