Žustra rasprava o tome koja je najbolja metoda za kuhanje jaja ovih se dana ponovo rasplamsala u britanskim medijima, a pridružili su se i slavni kuhari te podijelili svoje trikove
Tvrdo, mekano... Kuhari otkrili kako savršeno skuhati jaja
Englesku kuharicu Deliju Ann Smith nekad su ismijavali jer je ljude učila osnovnim kulinarskim vještinama, pa i kuhanju jaja. No danas je situacija drugačija. Nedavno istraživanje pokazalo je da jedan od četiri odrasla čovjeka ne zna kako obaviti ovaj naizgled jednostavan zadatak.
POGLEDAJTE VIDEO: Savjeti za kuhanje jaja
Pokretanje videa...
U tom svjetlu Telegraph je pozvao čitatelje da zajednički stvore ultimativni vodič za kuhanje jaja te podijele svoje najbolje savjete, ali i omiljene načine na koje jedu kuhana jaja. Tako je jedan čitatelj inzistirao na tome da vrh kuhanog jajeta treba ukloniti preciznim potezom noža kako se pritom ne bi oštetio žumanjak.
- Pola kriške tosta s maslacem treba izrezati na šest komada, a prva dva tako da budu dovoljno šiljasta da mogu probiti membranu žumanjka - objasnio je Malcolm Allen iz Berkhamsteda.
Uključili su se i stručnjaci. Većina se slaže da treba koristiti svježa jaja te da je prokuhana voda neophodna. Osim toga, u svemu ostalome mišljenja se razilaze, prenosi Daily Mail.
Kako skuhati savršeno kuhano jaje?
Navodeći različite metode slavnih kuhara Jamieja Olivera, Nigelle Lawson, Gordona Ramsaya i Delije Smith, autori primjećuju da postoji mnogo različitih načina kuhanja savršenog kuhanog jaja.
Telegraphova kolumnistica i autorica kuharice Večera petkom navečer, Eleanor Steafel, smatra da je najbolje jaje kuhati šest i pol minuta u kipućoj vodi, a zatim ga valja ohladiti pod mlazom hladne vode 30 sekundi.
British Egg Industry Council savjetuje da jaje prelijete hladnom vodom i zatim lončić stavite na jaku vatru. Kad voda proključa, za meko kuhana jaja dovoljne su tri minute, četiri minute za malo čvršći žumanjak i bjelanjak te pet minuta za srednje do tvrdo kuhano jaje.
Imaju i trik za provjeru je li jaje spremno - ako se njiše dok se kuha u kipućoj vodi, žumanjak i bjelanjak su još u tekućem stanju, ali ako se vrti na mjestu bez okretanja, znači da je jaje potpuno kuhano.
Što s hlađenjem?
Ako ne želite jesti kipuće jaje, želite ga čuvati za kasnije ili se nadate da ćete zaustaviti proces kuhanja kako biste dobili savršeno mekan žumanjak, možete kuhano jaje ostaviti pod mlazom hladne vode ili ga čak uroniti u zdjelu ledene vode.
Gordon Ramsay ima poseban trik pa će razbiti jaja, puhati u njih, stavljati ih u vodu i ponovno puhati u njih, za što tvrdi da olakšava guljenje.
British Egg Industry Council kaže da potapanje jaja u vodu pomaže u izbjegavanju stvaranja sive linije oko žumanjka. Dodaju da će se jaje malo skupiti u vodi, što će olakšati čišćenje, kao i ako koristite jaje koje je bliže isteku roka uporabe, To je zato što se kod starijih jaja bjelanjak više odvaja od ljuske.
Kako ga jesti?
Klasičan način je pojesti jaje uz tost sa maslacem ili s tostom narezanim na tanke trakice, iako neki kažu da je to djetinjasto.
Eleanor Steafel preporučuje da cijelo jaje stavite na tost premazan maslacem ili možda prvo stavite sloj slanog namaza marmita na tost. Nigella pak ne inzistira čak ni na tostu. Predlaže da umjesto toga u žumanjak umočite štapiće od šparoga.