William Herbert Sheldon još je 1940-ih predstavio koncept somatotipova za razlikovanje 3 muške građe tijela, a postoje brojni dokazi da se baš prema njima treba oblikovati plan prehrane i vježbi za mršavljenje
Tri su tipa muške građe, a oni određuju prehranu, pa i trening
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Najbolji recepti: Šparoge su odlične protiv proljetnog umora
Psiholog William Herbert Sheldon 1940-ih je osmislio koncept u kojem je sve tipove muških tijela podijelio u četiri tipa. Pritom im je i dodao psihološke osobine koje iz današnje perspektive nemaju baš veze sa stvarnošću, premda je podjela u 3 oblika građe postojana i danas s vrlo dobrim razlogom.
Uz toliki naglasak na ženskim tijelima u medijima, ponekad zaboravljamo da i muškarci imaju problema s tijelom, a ako žele optimizirati svoje vježbanje i prehranu da izgledaju najbolje moguće, svakako se moraju suočiti sa svojom genetikom, piše Big Think.
Ektomorfni tip
Osobe ektomorfne građe imaju uži kostur, tanje kosti i nježne zglobove. Često su u području trbuha i stražnjice ravnije građe. Zamislite građu maratonca i znat ćete što se podrazumijeva pod pojmom ektomorfna građa.
Premda na prvu ove osobe izgledaju mršavo, mogu imati više tjelesne masnoće nego što se čini, osobito u starijoj dobi. Naime, njihov organizam brzo prerađuje hranu zbog čega mu ne ostaje dovoljno energije potrebne za građu mišića. Idealna prehrana za njih podrazumijeva prehranu bogatu proteinima i namirnicama niskog glikemijskog indeksa te 4-6 manjih obroka dnevno svakih 2,5-3 sata, a od trening vježbe snage, podizanje utega...
Proteini bi trebali sačinjavati 30 posto, ugljikohidrati 50 posto, a masti 20 posto od ukupne dnevne količine unesenih kalorija.
Endomorfni tip
Tijela endomorfne građe obično imaju više tjelesne masnoće i mišića, uža ramena, kraće udove i snažan kostur. Prisjetite se kako izgledaju ragbijaši, bacači kugle...
Endomorfi lako mogu nabaciti suvišne kilograme, osobito u donjem dijelu trbuha i bokovima, a teže će se riješiti nagomilanih naslaga. Vjerojatno je razlog tome činjenica da njihova tijela skladište višak ugljikohidrata kao masti umjesto da ih sagorijevaju. Za njih se preporučuje kardio trening poput trčanja te prehrana sa što više voća, povrća i cijelovitih žitarica, kao i ribe.
Oni bi trebali imati najveći broj obroka - čak 8 na dan, proteini bi trebali sačinjavati 45-50 posto, ugljikohidrati 20-25 posto,
a masti 15-20 posto od ukupne dnevne količine unesenih kalorija
Mezomorfni tip
To su osobe koje imaju snažnu atletsku građu, široka ramena, uzak struk i nizak udio masnoće u tijelu. Zamislite trkača na 100 metara ili nogometaša. Budući da su osobe mezomorfne građe prirodno snažne i brzo grade mišićnu masu dobro je da se bave tjelovježbom poput bodybuildinga.
Njihova prehrana može podnijeti unos više ugljikohidrata i općenito ne moraju previše paziti, no ako ipak žele smršaviti, tada bi trebali iz svoje prehrane izbaciti nepotreban kruh i slastice.
Proteini bi trebali sačinjavati 40 posto, ugljikohidrati 40 posto, a masti 20 posto. od ukupne dnevne količine unesenih kalorija.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Idealne za dijetu: 10 namirnica koje će vam dati osjećaj sitosti
POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA - kuhar Ivan Pažanin:
Pokretanje videa...