Dolaze li vaši ljubomorni osjećaji iz nečega što vam je netko ranije učinio ili potiču iz vaše vlastite nesigurnosti? Otkrivanje odgovora može otkriti kako taj problem riješiti
Svi su ponekad ljubomorni, ali gdje je granica sa nenormalnim
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Prekomjerno razmišljanje može dovesti do nepotrebnog stresa
Možda je vaš prijatelj dobio povišicu dok se vi trudite sastaviti kraj s krajem, ili smatrate da se vaš partner predugo zapričao sa zgodnom susjedom. Svi su povremeno ljubomorni, što je normalna pojava. No, što ako ljubomora postane intenzivnija do te mjere da neprestano razmišljate o tome - ili još gore, kada ona počne utjecati na odnos s drugima.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Je li normalno osjećati ljubomoru?
Ljubomora u optimalnim dozama je sasvim normalna pojava. Svi s vremenom postaju ljubomorni i to je dio ljudske prirode.
- Biološki i emocionalno naš najraniji mehanizam preživljavanja je povezanost s drugima. Ljubomora nastaje kada mislite da je nešto stalno na put između vas i nekog tko vam je blizak pa se samim time osjećate ugroženo. Očekujemo da nam naši bližnji daju potvrdu da se osjećamo sigurno - objašnjava Mark B. Borg Jr, psiholog i suautor knjige 'Irrelationship and Relationship Sanity'.
Ovakvi scenariji prilično su česti, ali to ne znači da su bezopasni. Ljubomora ometa raspoloženje i može odvraćati pažnju od važnijih zadataka. Osim toga, može ozbiljno narušiti odnose s drugima.
Kako se riješiti ljubomore na zdrav način?
Možda mislite da je najbolji način da se nosite s ljubomorom je njezino ignoriranje. Ali pretvaranje da vaši osjećaji ne postoje može biti recept za emocionalnu katastrofu.
- Na taj način ljubomora postaje toksična i može postati destruktivna - kaže Borg.
Da biste svoje emocije stavili pod kontrolu duboko udahnite i razmislite kako se stvarno osjećate, prije nego što napravite nepromišljene poteze.
1. Odvojite sebe od svojih osjećaja
Umjesto da sami sebe nazivate ljubomornima, sjetite se da vam u ovom trenutku vaš um samo pruža ljubomorni osjećaj. To vam pomaže da vas ne progutaju vlastite emocije. Ako budete razmišljali, lakše ćete pronaći način na koji trebate djelovati.
2. Otkrijte odakle zapravo dolazi vaša ljubomora
Dolaze li vaši ljubomorni osjećaji iz nečega što vam je netko ranije učinio ili potiču iz vaše vlastite nesigurnosti? Otkrivanje odgovora može otkriti kako taj problem riješiti. Na primjer, možda je vaš partner preljubazan prema drugima ili vas je bivši partner varao (možda vaš partner ima previše ljubaznosti na zabavama) ili je to nešto na čemu trebate raditi (vaš bivši partner vas je varao).
3. Zapišite što osjećate
Zapisivanje o osjećajima može usporiti poplavu emocija i pomoći vam da jasnije razmišljate prije nego što napravite nešto nepromišljeno.
4. Razgovarajte o tome
Sada kada ste se smirili i odvojili malo vremena da razlučite kako se zapravo osjećate, uključite u to drugu stranu, odnosno partnera ili nekog zbog koga ste osjećali ljubomoru. Budite otvoreni i iskreni o svojim osjećajima i potičite drugu stranu na suradnju, bez da kritizirate. Kroz razgovor ćete se možda iznenaditi koliko je vaš partner puta bio ljubomoran, a da niste ni znali.
Što ne učiniti kada ste ljubomorni
Nemojte napadati u trenutku kada mislite da je vaša ljubomora potpuno opravdana. Optuživati ​​voljenu osobu ili je kriviti za svoje osjećaje siguran je način da potaknete svađu. Nemojte dopustiti da vaša ljubomora izmakne kontroli, piše Prevention.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Kreativci su često i introverti i ekstroverti, i vole puno spavati
POGLEDAJTE VIDEO: (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:
Pokretanje videa...