Jajnici tijekom klimakterija prestaju proizvoditi estradiol koji ima ključnu ulogu u nastanku mnogih oblika tumora dojke, a jači simptomi znače i veću zaštitu od raka
Česti valunzi u menopauzi smanjuju rizik od raka dojke
Povezanost simptoma menopauze i manjeg rizika raka uočili su istraživači sa Sveučilišta Washington i Centra za istraživanje raka Hutchinson. Žene koje, uslijed hormonalnih promjena tijekom klimakterija osjećaju navalu iznenadne vrućine praćenu crvenilom u licu i znojenjem, imaju oko 50 posto manji rizik od nastanka raka dojke. Što su valunzi intenzivniji i češći, to je mogućnost pojave najčešćih oblika raka dojke manja, tvrdi studija.
Pretpostavljaju da smanjena proizvodnja hormona u menopauzi, tijekom koje tijelo proizvodi i do 40 posto manje hormona estradiola, oblika ženskog spolnog hormona estrogena, ima pozitivan učinak na obranu od raka dojke. Smatra se da estrogen ima ključnu ulogu u razvoju nekoliko vrsta tumora dojke. Ta se vrsta zaštite događa jer jajnici prestaju proizvoditi estrogen i progesteron u ranim 50-im godinama života, tvrde stručnjaci.
Simptomi menopauze
Tri od četiri žene u 50-im godinama života iskuse neke od simptoma menopauze, no njihova jačina i učestalost su individualni. Očiti je znak izostanak ili produljenje te neredovitost menstrualnog cuklusa. Žene zahvaćaju i psihičke promjene poput čestih promjena raspoloženja, depresije i problema sa spavanjem. Osim valunga, česta je pojava i znojenje koje može biti toliko jako da žene tokom noći moraju mijenjati plahte.
Rak dojke u Hrvatskoj
Rak dojke najčešći je maligni tumor žena, a rizik od njegove pojave je jedan prema osam. Prvo mjesto na ljestvici smrtnosti od raka uopće u Hrvatskoj zauzima upravo rak dojke. U Hrvatskoj godišnje od raka dojke oboli oko 2300 žena, a umre 900.