Ako se nazivate gurmanom, postoje jela koja spadaju u vrh svjetske gastronomije i koja morate kušati barem jedanput u životu. S bogatog popisa gastro specijaliteta odlučili smo se za sljedećih pet
5 jela iz svjetske gastronomije koja morate kušati barem jednom u životu
Sadržaj donosi Kraš
Jedna od najvećih prednosti putovanja svijetom i upoznavanja novih kultura jest mogućnost isprobavanja novih okusa. Od slanih palačinki u Japanu do vrhunskih okusa bogate francuske gastronomije, iako hrana ovisi o željama i ukusu kušača, postoje popisi najboljih svjetskih jela, od kojih smo izdvojili nekolicinu, a vi ih ukoliko budete u prilici svakoko isprobajte.
Tom yum ili tom yam - tajlandska juha
Tajland je zemlja obilja, a zbog raznolikosti i svježine namirnica tajlandsku kuhinju smatraju jednom od najboljih na svijetu. Sva jela savršen su balans pet osnovnih okusa – ljuto (pet), kiselo (brio), slano (kem), slatko (waan) i gorko (kom). Intenzitet tajlandskih okusa može se mijenjati kako bi odgovaralo svačijem ukusu, pa ako u nekom od lokalnih restorana budete naručivali jelo koje nije ljuto to ćete naglasiti, ako želite ljuto jelo budite oprezni jer su papričice čista vatra.
Jelo koje svakako morate isprobati ako posjetite Tajland je ljuto-kisela juha tom yum ili tom yam. Obično se spravlja od kozica (tom yum goong), piletine (tom yum gai), ribe (tom yum pla) ili miješanih morskih plodova (tom yum talay). Osnovna juha napravljena je od temeljca i svježih sastojaka: limunske trave, listova kafirske limete, galangala, soka limete, ribljeg umaka i zgnječenog čilija. U svim verzijama juha bi trebala izazvati eksploziju okusa.
Paella - utjelovljenje španjolske gastronomije
Ako ste ikad bili u Španjolskoj, vrlo vjerojatno znate da je hrana visoko na listi njihovih prioriteta te da se gastronomija blisko isprepliće s bogatom kulturom i povijesti. Tijekom stoljeća španjolska se kuhinja razvila u široku paletu ukusnih jela temeljenih na svježim i živopisnim namirnicama iz svih krajeva zemlje.
Jedno od takvih jela je i paella - prema mišljenju mnogih ovo šareno jelo od riže utjelovljuje španjolsku hranu. Tradicionalne paelle često rade od piletine ili zeca (neki i od obje vrste mesa), ali mnogi će kuhari ubaciti i malo morskih plodova, lignji, dagnji, kozica, pa čak i školjki, zbog svježine. Ako vas put nanese na Pirenejski poluotok, a izrazito ste otvoreni za nove okuse, svakako isprobajte crnu paellu, za čije spravljanje koriste tintu hobotnice ili lignje.
Piletina tikka masala - dio britanske kulinarske kulture
Piletinu tikka masala smatraju jednim od najpopularnijih specijaliteta Velike Britanije. Vjeruje se da je nastao 1970-ih, kad je britanski kuhar tradicionalnom receptu za piletinu tikka dodao umak od rajčice, što je rezultiralo ovim jedinstvenim jelom. Kombinacija indijskih začina i britanskih okusa tako je povezala kulture i postala ključan faktor moderne britanske kuhinje.
Privlačnost ovog jela temelji se na komadićima piletine marinirane u skladnoj mješavini aromatičnih začina, poput kumina, korijandera i kurkume, kuhanih do savršenstva i okupanih u bogatom kremastom umaku na bazi rajčice. Rezultat je gurmansko iskustvo koje nudi primamljivu ravnotežu topline, slatkoće i dubine okusa, ostavljajući okusne pupoljke da žude za još.
Puževi - vrh francuske gastronomije
Francuska kuhinja ima mnogo ukusnih jela, ali puževi zauzimaju posebno mjesto i smatraju ih tradicionalnim jelom francuske kuhinje. Tijekom rimskog doba u Parizu i Francuskoj jeli su ih pržene ili pečene na roštilju nakon što su ih namakali u mlijeku. Posluživali su ih i kao desert ili slatkiš. Mada su najpoznatiji recepti za njih u Burgundiji, ova poznata delicija vrlo je popularna u mnogim zemljama svijeta.
Escargots à la bourguignonne (puževi na burgundijski) kuhaju se kratko u slanoj vodi, nakon čega se dobro operu i posuše. Pažljivo se ukloni meso iz ljuske te im se dodaju voda i vino. Na maslacu se zaprži luk, doda se peršin te se u tu smjesu pridoda meso puževa. Osušene ljuske pune se nadjevom i sve se peče. Puževe treba servirati vruće jer nakon hlađenja meso gubi okus i postaje nejestivo.
Teško je riječima opisati okus escargota, najbolje je da ga isprobate, možda s nekoliko kriški pariškog baguettea, da zahvatite umak, i u kombinaciji s čašom dobrog francuskog vina.
Okonomiyaki iz Zemlje Izlazećeg Sunca
Gurmani kažu da, ako nikad niste isprobali okonomiyaki, ne znate što propuštate. Ime ovog japanskog jela izvedeno je iz riječi okonomi, što znači "kako volite" ili "ono što volite", i yaki, što znači "na žaru". Okonomiyaki se spravlja u tavi, a baza su mu tijesto i kupus. Uglavnom se povezuje s dvije različite varijante, iz Hirošime ili regije Kansai, ali je široko dostupan u cijeloj zemlji, s preljevima i tijestom koji se razlikuju od područja do područja. Odabrani dodaci i sastojci mogu uvelike varirati, pa u obzir dolazi sve, od mesa i plodova mora do wasabija i sira.
U Japanu ljudi obično jedu okonomiyaki u restoranima koji su specijalizirani za to jelo. U nekim od tih restorana stolovi za blagovanje opremljeni su željeznom rešetkom ("teppan"), a gostima daju sastojke da sami spreme obrok.
Jedna od lijepših stvari u životu je što imamo pravo stati, ma što radili, i posvetiti pozornost hrani, rekao je poznati tenor Luciano Pavarotti. Stoga, zastanite na trenutak i prepustite se fuziji okusa svim svojim osjetilima. Ne dozvolite užitku da čeka - pustite neka vas okusi, mirisi vode ka neodgodivo dobroj Bajaderi.