Obavijesti

Pametna kuna

Komentari 0

Žurbu i stres na poslu potiče Parkinsonov zakon

Žurbu i stres na poslu potiče Parkinsonov zakon
1

Bez obzira na količinu vremena koje imaju pred sobom, zaposlenici najbolje odrađuju poslovne zadatke ako su suočeni s kratkim rokovima

Proširenje i povećanje zadataka kako bi se “potrošilo” vrijeme predviđeno za njihovo obavljanje naziva se Parkinsonov zakon. Iako ga najviše poštuju školarci i studenti, oglednih primjera ima pri obavljanju bilo koje vrste posla. Neovisno o količini vremena u kojem se posao treba obaviti, učinkovit rad najčešće se ostavlja za nekoliko sati prije isteka roka. Parkinsonov zakon tako je stvorio sliku da su zaposlenici dovoljno produktivni jedino pod vremenskim pritiskom. On najviše dolazi do izražaja u vrlo opsežnim zadacima kojima je rok završetka jako daleko.
Zato je takve poslove najbolje rascjepkati na nekoliko manjih s kraćim rokovima jer ih je lakše ispoštovati. A stalno prisutan osjećaj blage hitnosti drži zaposlenika angažiranog i usredotočenog na krajnji cilj.

>>>Autor zakona Cyril Northcot Parkinson tvrdi kako se povećanje broja zaposlenika na godinu kreće od 5,17 do 6,56% neovisno o promjenama u potrebama i količini obavljenog posla

BOLJE SE PROCJENJUJE UZ UMJERENE IZAZOVE
Tijekom procjenjivanja i predviđanja vremena koje je potrebno da se završi određeni zadatak postavite sebi umjereno izazovne rokove. Nakon vrlo kratkog vremena poboljšat ćete vještinu procjenjivanja. 
POSLOVE ODRAĐUJTE JEDAN PO JEDAN
U većini slučajeva Parkinsonov zakon stupa na snagu ako zaposlenik obavlja previše stvari u isto vrijeme. Kako biste ga izbjegli, zadaci se moraju odrađivati jedan po jedan sa što manje odvlačenja pozornosti. Najbolji način kojim se to postiže je podijeliti zadatke u “vremenske kutije”. Uzmite štopericu i odredite koliko ćete vremena raditi na jednom dijelu. Ne uspijete li završiti u zadanom roku, važno je napraviti pozitivan pomak.
NAGRADA ZA BRZI REZULTAT
Parkinsonov zakon je nadmoćan zato jer ljudi rijetko pronalaze pravi motiv kako bi ranije završili posao. Za svako prijevremeno završavanje zadatka darujte si mininagradu - kratku pauzu ili surfanje internetom. Važno je povezati nagrade s rezultatom.
NIJE LAKO UVIJEK ODREDITI KAD JE ZADATAK GOTOV
Perfekcionisti su podložniji Parkinsonovu zakonu jer uvijek moraju dodati neku sitnicu ili “ušminkati”određeni dio posla. Zato je važno jasno definirati kako bi zadatak na kraju trebao izgledati te posebnu pozornost obratiti na detalje.


Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Daniel je u 'Milijunašu' odustao na povijesnom pitanju, a znate li vi kako glasi točan odgovor?
NOVA EPIZODA KVIZA

Daniel je u 'Milijunašu' odustao na povijesnom pitanju, a znate li vi kako glasi točan odgovor?

Nakon izvrsne igre, zaustavljen je na 13. pitanju koje je glasilo: 'Gdje se početkom veljače 1921. dogodio jedan od prvih organiziranih oružanih otpora fašističkom režimu u Europi?'
Rođendan tragično preminulog Matije Ljubeka, legende našeg sporta: 'Ubojici neću oprostiti...'
STRADAO PRIJE 24 GODINE

Rođendan tragično preminulog Matije Ljubeka, legende našeg sporta: 'Ubojici neću oprostiti...'

Matija Ljubek u karijeri je osvojio više od 300 medalja. Iz Belišća otisnuo se u svijet i osvojio četiri olimpijske medalje. Bio je možda i najveći hrvatski sportaš svih vremena. Bio je naša olimpijska senzacija, stradao je od metka s 46 godina...
Najteža kandidatkinja osme sezone napustila show: 'Da sam nastavila vani, otišla bih u smrt'
NAPUSTILA SHOW NAKON 12 TJEDANA

Najteža kandidatkinja osme sezone napustila show: 'Da sam nastavila vani, otišla bih u smrt'

Tonka je na posljednjem vaganju imala 179,3 kilograma, izgubila je 3,2 kilograma, što je 1,8% tjelesne mase.