Znanstvenik Oliver Vugrek odgovorio nam je na 24 pitanja. Bavi se proučavanjem virusa, a u intervjuu nam je otkrio kako se Hrvatska nosi s pandemijom, kako je korona nastala, hoće li cjepivo pomoći...
Znanstvenik s Ruđera: 'Neke su mjere možda rigorozne, ali za njih postoje jako dobri razlozi...'
Pretpostavljam da će se virus ponašati kao i u 2020. godini jer procijepljenost do kraja godine neće biti na toj razini na kojoj mi želimo. Moramo se držati predviđenih mjera kako bi u 2022. konačno tu pandemiju doveli na neku razinu, rekao nam je znanstvenik Oliver Vugrek.
POGLEDAJTE VIDEO:
Hrvatski znanstvenik radi na laboratoriju za naprednu genomiku instituta Ruđera Bošković u Zagrebu. Pod njegovim vodstvom na, Institutu su obavili detaljne analize genoma virusa SARS-CoV-2. Pokazali su kako taj virus koji je zahvatio cijeli svijet, mutira od čovjeka do čovjeka čak i kada je izvor zaraze isti.
- Nadamo se da će naše otkriće poboljšati situaciju oko korona virusa jer ako pratimo više sojeva, u svakom trenutku znamo kako se nositi s njima i koliko ih je zapravo - objasnio je Vugrek.
Ispričao nam je da redovito s njegovog instituta surađuju s kolega na nacionalnoj razini, a na europskoj razini manje jer se trenutno bave nacionalnim aspektima virusa i njegovih sojeva. Objašnjava da viruse proučavaju u posebnim prostorijama s različitim razinama sigurnosti.
- Najviša razina sigurnosti je četiri, no nje nema u Hrvatskoj. U laboratoriju imate specijaliziranu opremu, maske, zaštitno odijelo - pojasnio je.
Vugrek smatra da su mjere stožere prilagođene mijenjanjem epidemiološke situacije. Znanstvenik je objasnio da će i, bez obzira na više sojeva koji kruže, cjepiva najvjerojatnije djelovati jer tijelo stvara antitijela koja mogu neutralizirati nove sojeve.
- Hrvatska se dobro nosi sa suzbijanjem pandemije. Neke mjere su možda rigorozne, ali postoji dobar razlog za njih - rekao je Vugrek.
Vugrek nam je ispričao da je korona virus nastao prije desetke milijuna te je sastavni dio naše evolucije. Prema njegovim riječima, dominaciju u Hrvatskoj i u svijetu gotovo potpuno preuzima tzv. britanski soj koji je u nekim zemljama u populaciji raširen i preko 80 posto, dok mu je prosjek oko 50 posto u većini zemalja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Korona virus se širi brže i izaziva dugotrajnije posljednice od gripe i to je razlog za veći strah - zaključio je Vugrek.