Od pandemije Covida svjetsko prvenstvo u triatlonu održava se na 2 lokacije, tako da se iz godine u godinu smjenjuju muškarci i žene; ovogodišnja ženska utrka održat će se u Nici, 22 rujna
Žene su posebno talentirane za triatlon - evo koje su dame najizdržljivije u Hrvatskoj
Ironman nije nešto nedostižno, dapače, više od milijun ljudi na Planeti je uspjelo završiti takvu utrku u kojoj se u jednom danu prepliva 3800 metara, odvozi 180 kilometara na biciklu i otrči 42195 metara. Za uspjeh u Ironmanu potrebni su red, rad i disciplina, ističe hrvatski Ironman trener Dejan Patrčević, najavljujući ovogodišnje svjetsko prvenstvo koje će se održati u rujnu, na dvije lokacije, na Havajima i u Nici.
POGLEDAJTE VIDEO: Vježbe za pripremu Ironman utrke
Pokretanje videa...
Havaji su domovina Ironmana i tamo se od 70 tih godina 20. stoljeća održava utrka koja je vrlo zahtjevna radi vlažne i tople klime, jakog vjetra i morskih struja, pojašnjava.
Hrvatska ima dugu tradiciju nastupa na Havajskom Big Island (velikom otoku).
- Prošle smo godine obilježili 30 godina od prvog hrvatskog nastupa Marjana Pedišića, te 15 godina od kada sam postavio hrvatski rekord u toj disciplini na Havajima (23. mjesto u vremenu 8:54, sa zaostatkom od 33 minute za brončanom medaljom). Prije mene od profesionalaca je na Havajima nastupio Danijel Kezele 2001. godine, a poslije samo još Andrej Vištica 2017 godine. Taj podatak govori samo po sebi koliko je teško kvalificirati se u konkurenciji najboljih svjetskih Ironmana - kaže Patrčević.
Inače, u 2022. godini nova lokacija za održavanje prvenstva postaje Nica (FRA). Francuska i SAD dijele u istoj godini svjetsko prvenstvo, na način da jedni održe utrku za žene, a drugi za muškarce, pa se nagodinu izmijene. Dvije rotirajuće lokacije su posljedica epidemije COVIDA. Triatlonska zajednica diljem svijeta je podijeljena kada je u pitanju dugoročni opstanak takvog načina održavanje prvenstva. Jedni podržavaju “unisex” organizaciju koja uključuje i novu lokaciju u Francuskoj, dok drugi žele da postoji jedna utrka za sve i povratak na staro. Jedni navode da je brdovita i “svježija” staza u Nici prilika za one koji to ne bi mogli na Havajima dok druge smeta veliko povećanje cijena putovanja i kroničan nedostatak te potom i previsoke cijena smještaja na Havajima (mjesto Kona na Big island).
Ne nastupaju samo profesionalci
Važno je istaknuti da na Svjetskom Ironman prvenstvu ne nastupaju samo profesionalci.
- Profesionalci čine samo “vrh sante leda” natjecatelja koji svoj uspjeh zasnivaju na “sportskoj rekreaciji”. Ironmani uz posao i obitelj uspijevaju trenirati puno više od minimuma koji je potreban za održavanje zdravog načina života. Za Ironman nije rijetko da se trenira do 15 sati tjedno (ne svaki tjedan, već u ključnim tjednima). Takvim treninzima se povećava izdržljivost i šansa za kvalifikaciju na Ironman svjetsko prvenstvo, kaže Patrčević.
Žene postižu zapažene rezultate
Žene su posebno talentirane za ovaj sport i postižu zapažene rezultate, dodaje. Iznimno su dobro zastupljene u ovom sportu, čak toliko da je cijelo jedno prvenstvo posvećeno ženama.
- Iako Hrvatska još nikada nije imala predstavnicu u profesionalnoj kategoriji, u dobnoj kategoriji (sve na Havajima) su nastupile Đurđica Orepić, Željka Šaban Miličić, Mirna Marović, Marina Pokas i Marina Jurjević. Koliko su jake žene u Ironmanu govori i svjetski rekord u Ironmanu postignut ove godine. Njemica Anne Haug je ispisala knjigu rekorda s najbržim vremenom od nevjerojatnih 8 sati 2 minute 38 sekunda. Najbrže vrijeme postignuto na Svjetskom prvenstvu je ipak malo sporije no još uvijek impresivnih 8 sati 24 minute 31 sekunda, a postigla ga je Lucy Charles-Barclay (UK) na Havajima, ističe Patrčević.
Ženska utrka u Nici će se održati 22. rujna, a sve detalje o utrci možete pronaći OVDJE.