Obavijesti

News

Komentari 12

Kad sam mu napokon došla na grob, ljutnju je zamijenila sreća

Kad sam mu napokon došla na grob, ljutnju je zamijenila sreća
3

Do danas smo objavili 149 ispovijesti, a unatoč silnoj tuzi i boli, obitelji su nam otvorile vrata svojih domova, srca, i s nama podijelili višegodišnje razočaranje, nade, misli...

S pronalaskom posmrtnih ostataka supruga našla sam svoj mir. Iako su i danas prisutni ona muka i nelagoda, nema više iščekivanja.

Puno lakše živim i kad me uhvati žuta minuta, odem suprugu na grob i zapalim mu svijeću. Imam komadić tog hladnog kamena i daj Bože svim obiteljima da pronađu svoje nestale iz Domovinskog rata, iskreno kaže Marija Raužan (64).

Njezinu tužnu ispovijest o dugotrajnoj i mučnoj potrazi za suprugom Marijanom, koji se od 18. studenog 1991. godine vodio kao nestao u Domovinskom ratu objavili smo u serijalu “Nestali” u prosincu 2016. godine.

Vremenom je saznala da su joj supruga ubili u logoru Stara Gradiška, no njegovih posmrtnih ostataka nije bilo. Šest mjeseci nakon objavljene ispovijesti identificirala ga je na Zavodu za sudsku medicinu na Šalati i dostojno pokopala u obiteljsku grobnicu u Cvitovićima kraj Slunja.

'To je moj tata!': Pronašli smo Marijana nakon čak 26 godina
'To je moj tata!': Pronašli smo Marijana nakon čak 26 godina

- Bilo je teško preživljavati i živjeti s tim, ali čim sam ga dostojno pokopala, ljutnju je zamijenila sreća što mu mogu doći na grob. Jer znam da je tu. Stanem ili sjednem na grob i pričam mu... Pričam mu o svemu što se dogodilo. A kad dođem kući, kao da osjećam da je tu i da kaže: ‘Samo tako hrabro naprijed, imaš za koga živjeti’. Moja ratovanja su prošla, sad mirno živim s boli dostojne čovjeka. Moj križni put je završen te mislim da je i moj suprug našao svoj mir - zaključila je Marija.

Nakon objavljene priče u serijalu svoj mir je pronašla i Mira Nikl (73), majka koja je dugih 25 godina tragala za sinom Vladom. 
Zadnji put ga je vidjela u jesen 1991. godine, a identificirala na Zavodu za sudsku medicinu na zagrebačkoj Šalati u travnju 2016. godine. Tad nam je rekla da je rane na srcu peku kao i te ratne 1991. godine.

nikl

- Kad sam došla na identifikaciju, bilo mi je teško. Ali sad mi je puno lakše. Nešto se prelomilo u meni te sad znam da je on gore i da će biti u redu. Znate, bol kad majka izgubi dijete ne može se ni s čim mjeriti. Kao da se dio mene odvojio - rekla nam je Mira, spokojna što ima gdje zapaliti svijeću sinu.

Shrvana majka: Pokojnom sinu Vladi i danas još pišem pisma...
Shrvana majka: Pokojnom sinu Vladi i danas još pišem pisma...

U studenom 2016. godine Hrvatska je tragala za 1940 ljudi nestalih u Domovinskom ratu. Upravo zbog te prevelike brojke, ali i činjenice da su problem nestalih mediji zaboravili i zapostavili, dnevni list 24sata odlučio je pridonijeti rješavanju tog važnog pitanja, iščupati ga s margina i dići u fokus javnosti. Željeli smo probuditi svijest i savjest svakog pojedinca da napokon prijavi svaku do sada prešućenu informaciju. Do danas smo objavili 149 ispovijesti, a unatoč silnoj tuzi i boli, obitelji su nam otvorile vrata svojih domova, srca, i s nama podijelili višegodišnje razočaranje, nade, misli... 

Ispričale su nam kako nestale sinove, muževe, žene, djecu, braću, majke i očeve traže već godinama, mole za njih, pate u tišini, pale im svijeće kraj križeva jer ni danas ne znaju gdje su njihove kosti.

Od trenutka nestanka svojih najmilijih obitelji su pokušale sve kako bi ih pronašle. Obilazile su institucije, Srbe povratnike, ispitivale, molile, obilazile grobišta, odlazile na identifikacije.

Nakon četvrt stoljeća ustrajnog traganja, tim obiteljima više nije bitno ni tko ih je ubio. Samo žele pronaći posmrtne ostatke i dostojno ih pokopati. Osim već pomalo izblijedjelih slika, jedino što im je od njihovih najmilijih ostalo su uspomene.

I možda pokoji predmet koji sve ove godine čuvaju kao relikviju. Serijal “Nestali” iznjedrio je i dvije knjige: “Nestali” i “Nestali 1”, u kojima su objedinjene ispovijesti obitelji.

Danas, tri i pol godine kasnije, i dalje pričamo priče obitelji. Brojka nestalih trenutačno je 1871, javnost sve više suosjeća s članovima obitelji te razumije njihovu tugu i prazninu. I zato ćemo i dalje pisati. I sve te ispovijesti objedinjavati u knjige “Nestali”.

Da istina zauvijek živi. I da se ne zaboravi.

Serijal o sudbinama nestalih u ratu 

Serijal ‘Nestali u Domovinskom ratu’ upoznao je hrvatsku, ali i međunarodnu javnost s patnjama obitelji nestalih koji već više od četvrt stoljeća traže svoje najmilije. Kvalitetu serijala prepoznala je i svjetska struka. U lipnju 2018. projekt ‘Nestali’ osvojio je treće mjesto za najbolje korišteni video na INMA u Washingtonu.

U svibnju 2019. drugo mjesto u kategoriji najboljih ideja za poticanje čitanosti print proizvoda i posebno priznanje žirija za najbolje korištenje društvenih medija. Šest mjeseci kasnije u New Yorku serijal je dobio nagradu Digiday. nekoliko dana kasnije kampanja ‘Nestali’ najnagrađivanija je kampanja natjecanja Nativ Advertising Awards u Berlinu. Naš partner, Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, dobio je nagradu za brend godine.

Za svoj rad autorice Romana Bilešić i Danijela Mikola lani su odlikovane Redom Danice s likom Katarine Zrinski.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 12
'Bratove ubojice roditeljima su lagale da će ga razmijeniti...'
ZLOČIN U VOĆINU

'Bratove ubojice roditeljima su lagale da će ga razmijeniti...'

Antun Volf rat je dočekao u Voćinu. Nije želio ostaviti teško bolesne roditelje. Brat Zdravko za njim i danas traga. Ogorčen je što su se nadležna tijela oglušila na sva njegova saznanja o bratovom ubojstvu
Tatu su najviše mučili. Tjerali su ga da pije i liže hrvatsku krv
JOŠ TRAŽE RODITELJE

Tatu su najviše mučili. Tjerali su ga da pije i liže hrvatsku krv

Kata Lozančić (63), Marijana Solomun (60) iz Zvonko Penić (63) već gotovo 29 godina tragaju za svojim roditeljima. Bili su nedužni i bespomoćni civili, a svaki trag im se gubi 1991. godine..
'Ubili su djecu i Željki odrezali pletenicu, nosio ju je kao trofej'
U GLINI JOŠ TRAŽE NAJMILIJE

'Ubili su djecu i Željki odrezali pletenicu, nosio ju je kao trofej'

Na popisu 1871 nestalih u Domovinskom ratu, za kojima Hrvatska u ovom trenutku traga, nalazi se i šestero djece. Ubili su ih zajedno s roditeljima. Slike nekih od njih više i ne postoje, ali obitelj i prijatelji ne odustaju...