Na etiketi trebaju bit nazivi na hrvatskom i latinskom, zemlja podrijetla, način uzgoja i dobivanja, dijelovi biljke iz kojih je ulje, glavne kemjske supstancije i rok trajanja
Nemojte nasjesti na prevare s eteričnim uljima koje su česte
Urednica portala Naturala.hr i fitoterapeutkinja Andrea Šitum svakog tjedna donosi savjete za borbu protiv neprijatelja zdravlja. Ovoga puta osvrnula se na prevare s eteričnim uljima.
Ulazite u prekrasno uređeni dućan, sve miriše na spa i wellness, dobrobit duha i tijela, a oko vas natpisi - 100 posto prirodni, 100 posto čista eterična ulja, aromaterapijske mješavine, eterična ulja za inhalaciju, celulit, opuštanje i kupujete - mačka u vreći, a da možda toga niste ni svjesni.
U jednom takvom 100 posto prirodnom dućanu naišla sam na bočicu ulja kore cimetovca na kojoj je bila nalijepljena etiketa "Lovor - 100 posto čisto", dok je u drugom dućanu umjesto eteričnog ulja zimzelena iz bočice "zamirisao" čisti sintetski metil - salicilat. Od zimzelena u bočici nije bilo ni Z.
Na etiketi trebaju biti nazivi na hrvatskom i latinskom, zemlja podrijetla, način uzgoja i dobivanja, dijelovi biljke iz kojih je ulje, glavne kemijske supstancije, kemotip, lot broj i rok trajanja
U velikim se drogerijama mogu pronaći eterična ulja matičnjaka i ruže, a riječ je inače o dva najskuplja eterična ulja koja stoje tek neznatno više od espressa u obližnjem kafiću. Ako se već aromaterapija sastoji od aroma i terapija - treba znati kako će loša ulja donekle zadovoljiti ovaj "aroma" mirisni dio, ali tu o terapiji nema ni riječi. Primjera kakvih sam navela je mnogo, no ako ova ulja ne valjaju i ne mogu se koristiti za terapiju - koja mogu?
Za početak, potražite kemotipizirana eterična ulja s certifikatom. U Hrvatskoj se takvi brandovi mogu nabrojiti na prste ruke i nećemo im raditi reklamu, ali treba reći na koji se način ta ulja mogu prepoznati. Certifikat će jamčiti kvalitetu uzgoja i proizvodnje (HECT, ECO CERT, AB ili DEMETER) te ga sva prava eterična ulja imaju. Ne nasjedajte na natpis 100 posto čisto eterično ulje jer se iza njega obično krije loša kvaliteta proizvoda. Zatim, na etiketi svako eterično ulje treba imati naziv biljke na hrvatskom i latinskom, zemlja podrijetla, način uzgoja i dobivanja, dijelovi biljke iz kojih se iscrpilo ulje, glavne kemijske supstancije, kemotip, lot broj i rok trajanja.
Kad pronađete bočicu koja sve to zadovoljava, znat ćete da u rukama imate pravu stvar. I tada računajte i na "aromu" i "terapiju".