Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Zbog antibiotika viši rizik od urođenih mana kod malih beba

Zbog antibiotika viši rizik od urođenih mana kod malih beba
1

Britanski znanstvenici otkrili su da uzimanje uobičajenih antibiotika u prvom tromjesečju trudnoće može značajno povećati rizik od nastanka urođenih mana kod djece

Studiju su u srijedu objavili u medicinskom časopisu BMJ, a tvrde kako majke, kojima su liječnici propisivali tzv. makrolide tijekom prva tri mjeseca trudnoće, imaju viši rizik od razvoja urođenih mana djece nego žene koje su uzimale penicilin, prenosi CNN.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

01:08

Makrolidni antibiotici uključuju eritromicin, klaritromicin i azitromicin. Njima se obično liječe infekcije poput upale pluća, bronhitisa, urinarne infekcije te spolne bolesti i kožna oboljenja. Liječnici ih uglavnom propisuju pacijentima koji su alergični na penicilin. Autori studije navode kako je riječ o skupini najpropisivanijih antibiotika u zapadnim zemljama.

Closeup pink-white and blue-white antibiotics capsule pills in b

Analizirali su podatke 104.605 djece rođene u Ujedinjenom Kraljevstvu od 1990. do 2016. godine, a čije su majke tijekom trudnoće uzimale makrolide ili penicilin. Kod te su djece tražili podatke o neurorazvojnim poremećajima ili urođenim manama.

Antibiotici u dojenačkoj dobi dižu rizik od razvoja alergija
Antibiotici u dojenačkoj dobi dižu rizik od razvoja alergija

Otkrili su da uzimanje makrolida u prvom tromjesečju trudnoće povisuje rizik od nastanka većih malformacija na 28 djece od njih 1000, dok je taj rizik kod uzimanja penicilina 18 djece na njih 1000. Posebno je viši rizik od srčanih malformacija.

Nisu pronašli povezanost makrolida s neurorazvojnim poremećajima, no ustanovili su da postoji veza između urođenih mana i makrolida koje su majke pile prije začeća. Prof. Ruth Gilbert sa University College London među autorima je studije i kaže da je riječ o malom, ali ipak značajnom porastu rizika te da bi liječnici i trudnice ipak trebali potražiti alternativu za te antibiotike. Istovremeno, ističe kako je rizik neuzimanja propisane terapije još veći.

Gonoreja postaje neizlječiva, antibiotici sve slabije djeluju
Gonoreja postaje neizlječiva, antibiotici sve slabije djeluju


 - Ako imate bakterijsku infekciju, važno je uzeti terapiju jer je infekcija sama po sebi opasna za bebu - kaže Gilbert.

Studiju su temeljili na zdravstvenim podacima liječnika opće prakse u Ujedinjenom Kraljevstvu, a Gilbert kaže da bi veća baza podataka pomogla stvoriti bolji uvid u poveznicu između urođenih mana i drugih posljedica uzimanja određenih antibiotika.

Tijekom 2005. godine švedski su znanstvenici upozorili da je posljedica uporabe eritromicina u trudnoći - razvoj srčanih mana kod djece. Zdravstvene vlasti u SAD-u i Britaniji za sad upozoravaju samo na štetne nuspojave azitromicina i klaritromicina za odrasle koji imaju visoki rizik kardiovaskularnih komplikacija.

Pregnancy. Beautiful Smiling Pregnant Woman

Dodatno, ranija istraživanja kanadskih znanstvenika koja je objavio časopis Canadian Medical Association Journal otkriva kako su antibiotici općenito, a osobito makrolidi, povezani s povećanim rizikom od spontanog pobačaja ako ih se koristi u ranim fazama trudnoće.

Antibiotici izazivaju infekcije i alergije - u ovim slučajevima
Antibiotici izazivaju infekcije i alergije - u ovim slučajevima

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Pokretanje videa...

13:47

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica
MANJE POZNATO

Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica

Preljubnici su najčešće zadovoljni svojim odnosom, ako žena vara to je češće kraj odnosa, a većina varalica će uslijed afere sve češće voditi ljubav i s partnerom