Nakon ubojstva Jamala Khashoggija, američki predsjednik Donald Trump pozvao je njegovu zaručnicu Hatice Cengiz u Bijelu kuću. Odbila ga je i zatražila da se pronađu Jamalove ubojice
Zaručnica ubijenog novinara ne ide Trumpu: Želi me iskoristiti
Izjave koje je davao odmah nakon ubojstva i nekoliko dana kasnije bile su suprotstavljene. To su bile izjave dane u samo jednu svrhu, da Trump pridobije simpatije javnosti, izjavila je Hatice Cengiz i dodala da je odbila poziv američkog predsjednika da dođe u Bijelu kuću.
- Zahtijevam da se svi upleteni u ovo divljačko ubojstvo, od najviših do najnižih instanci, dovedu pred lice pravde - rekla je.
Dodala je i da očekuje od Amerike da pokaže iskren napor u rješavanju Jamalovog ubojstva i privođenju krivaca pravdi te da će tek onda prihvatiti poziv Donalda Trumpa.
Ispričala je i da je njezin zaručnik, saudijski novinar Jamal Khashoggi, koji je 2. listopada ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu, već bio u istom konzulatu 28. rujna te da je prilikom te posjete bio dobro tretiran.
- Postavljao si je mnogo pitanja i sumnjao je da bi se nešto možda moglo dogoditi, ali je vjerovao da ga u Turskoj neće uhapsiti ili ozlijediti. Mislio je da je Turska sigurna zemlja pa i ako bi bio zadržan i ispitivan, da bi se to ubrzo riješilo i da bi ga pustili na slobodu - ispričala je.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan zatražio je od Saudijske Arabije da otkriju tko je naredio Jamalovo ubojstvo, kao i mjesto gdje mu se nalazi tijelo.
Unaprijed planirano ubojstvo
Novinar Khashoggi, koji je povremeno pisao za Washington Post, otišao je 2. listopada u konzulat svoje zemlje u Istanbulu zbog administrativnih formalnosti vezanih uz vjenčanje. Iz konzulata nije izašao.
Rijad niječe bilo kakva saznanja o tome što se dogodilo 59-godišnjem novinaru. U subotu je rekao da je Khashoggi umro u konzulatu "za vrijeme tučnjave", dok Ankara tvrdi da se radi o "političkom ubojstvu".
Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu je u četvrtak ponovio da se radi o "unaprijed planiranom ubojstvu".
Iako je Turska spremna surađivati sa svim uključenim stranama, turski ministar je rekao da Ankara za sada ne planira tu aferu predati međunarodnom pravosuđu.
Ako međunarodni sudovi preuzmu inicijativu, Turska će podijeliti informacije kojima raspolaže.
Državna agencija Anadolija je izvijestila u četvrtak da je policija završila ispitivanja 38 djelatnika konzulata. Agencija nije otkrila sadržaj njihovih iskaza.
Izručite 18 ljudi koji su ubili Khashoggija
Tursko tužiteljstvo pokrenulo je postupak izručenja za 18 saudijskih državljana osumnjičenih za sudjelovanje u ubojstvu novinara Jamala Khashoggija u konzulatu njegove zemlje u Istanbulu.
Dva dana prije dolaska glavnog saudijskog državnog tužitelja u Tursku, tužiteljstvo u Istanbulu je u petak predalo ministarstvu pravosuđa imena osamnaestorice osumnjičenih za "sudjelovanje u tom planiranom ubojstvu".
Ministarstvo pravosuđa je pak priopćilo da ih je proslijedilo ministarstvu vanjskih poslova kako bi se zahtjev za izručenje uputio Rijadu službenim putem.
Saudijske vlasti su 20. listopada objavile da su uhitile 18 osoba - 15 članova saudijske skupine osumnjičene za ubojstvo novinara i tri zaposlenika konzulata - i da će im suditi.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je u utorak pozvao da se osumnjičenicima sudi u Istanbulu a ne u Saudijskoj Arabiji, premda su zločin počinili Saudijci u krugu saudijskog konzulata.
- Zahtjev za izručenje je motiviran činjenicom da su Jamala Khashoggija u Turskoj ubili saudijski državljani koji su s tom namjerom i doputovali u zemlju - rekao je visoki turski dužnosnik koji je htio ostati anoniman.
Erdogan je nešto ranije bio najavio da će glavni saudijski tužitelj Saud bin Abdulah al Mudžab doputovati u nedjelju u Istanbul kako bi razgovarao o istrazi o Khashoggijevu ubojstvu