Dan je izbora u Sjedinjenim Američkim Državama: Posljednje ankete pokazuju kako su Donald Trump i Kamala Harris izjednačeni
Trumpovi pristaše uvjereni su u pobjedu. Harris: 'Spremna sam biti sljedeća predsjednica!'
'Musk i X su epicenter dezinformacija o američkim izborima'
Lažne ili obmanjujuće tvrdnje milijardera Elona Muska o izborima u SAD-u prikupile su 2 milijarde pregleda na platformi X ove godine, navodi se u izvješću neprofitne grupe Centar za suzbijanje mržnje na internetu.
Platforma također igra središnju ulogu u omogućavanju širenja lažnih informacija o državama presudnim za ishod predsjedničke utrke, rekli su u ponedjeljak stručnjaci za izbore i dezinformacije.
Glasnogovornik tvrtke X tvrdi da je značajka Community Notes, koja korisnicima omogućuje dodavanje konteksta objavama, učinkovitija u pomaganju ljudima da identificiraju obmanjujući sadržaj od tradicionalnih oznaka upozorenja na objavama.
Otkako je preuzeo nekadašnji Twitter, Musk je ograničio moderiranje sadržaja i otpustio tisuće zaposlenika. Dao je podršku bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu, koji je u iznimno tijesnoj utrci s demokratskom kandidatkinjom Kamalom Harris.
Muskov golemi doseg s gotovo 203 milijuna korisnika pomaže omogućiti "mrežne učinke" u kojima sadržaj na X-u može preskočiti na druge društvene medije i platforme za razmjenu poruka kao što su Reddit i Telegram, rekla je Kathleen Carley, profesorica računalnih znanosti na Sveučilištu Carnegie Mellon i stručnjakinja za dezinformacije.
"X je kanal s jedne platforme na drugu", rekla je.
Najmanje 87 Muskovih postova ove godine promoviralo tvrdnje o izborima u SAD-u koje su osobe koje provjeravaju činjenice ocijenile lažnima ili obmanjujućima, prikupivši 2 milijarde pregleda, prema izvješću Centra za suzbijanje digitalne mržnje.
U Pennsylvaniji, jednoj od sedam država presudnih za ishod izbora, neki korisnici X-a uhvatili su se za slučajeve lokalnih izbornih administratora koji su označili nepotpune obrasce za registraciju birača koji se ne mogu zbog toga obraditi, lažno prikazujući te slučajeve kao primjere miješanja u izbore, rekao je Philip Hensley-Robin, izvršni direktor Common Causea iz Pennsylvanije, tijekom brifinga za novinare u ponedjeljak.
Common Cause nestranačka je organizacija koja promovira odgovornu vladu i pravo glasa.
Neki X računi implicirali su "da je došlo do prijevare glasača, dok zapravo vrlo jasno znamo da su izborni dužnosnici i izborni administratori u svim našim okruzima slijedili pravila i ... stoga glasuju samo birači s pravom glasa", rekao je Hensley-Robin.
Cyabra, tvrtka koja koristi umjetnu inteligenciju za otkrivanje dezinformacija na internetu, objavila je u ponedjeljak da je račun na X-u sa 117.000 pratitelja odigrao ključnu ulogu u pomaganju širenja lažnog videa koji navodno prikazuje kako se u Pennsylvaniji uništavaju glasački listići za Trumpa pristigli poštom.
X-ov glasnogovornik rekao je da je platforma poduzela mjere protiv mnogih računa koji su podijelili video.
Harris zaključila kampanju u Philadelphiji, Trump u Michiganu
U ponedjeljak u posljednjem, mahnitom danu pred iznimno tijesne američke predsjedničke izbore Donald Trump i Kamala Harris najavljivali su pobjedu dok su održavali završne skupove u Pennsylvaniji i drugim državama koje se smatraju presudnima za ove izbore.
Kampanja je doživjela vrtoglave preokrete: dva pokušaja atentata i osudu za kazneno djelo republikanskog bivšeg predsjednika Trumpa, te iznenađujuću nominaciju demokratske potpredsjednice Harris nakon što je predsjednik Joe Biden (81) odustao od kandidature za ponovni izbor pod pritiskom vlastite stranke.
Prema AdImpactu, analitičkoj tvrtki, od ožujka je potrošeno više od 2,6 milijardi dolara kako bi se osvojili birači.
Ipak, ankete pokazuju da su Trump (78) i Harris (60) gotovo izjednačeni. Pobjednik možda neće biti poznat danima nakon glasovanja u utorak. Trump je već signalizirao da će se pokušati boriti protiv bilo kakvog poraza, kao što je učinio 2020.
Oboje kandidata predvidjeli su vlastitu pobjedu na skupovima u Pennsylvaniji u ponedjeljak na kojima su pozvali pristaše koji još nisu glasali da se pojave na biralištima na dan izbora.
Ta država ima najveći broj glasova u izbornom koledžu od bilo koje od sedam država za koje se očekuje da će odrediti ishod predsjedničkih izbora.
Trump je imao nastupe i u Sjevernoj Karolini i Michiganu posljednjeg dana kampanje i nakon toga otputio se kući u Palm Beach na Floridi, kako bi glasovao i čekao rezultate izbora.
Harris je imala pet nastupa u kampanji u Pennsylvaniji, uključujući dva grada koje je Trump također posjetio, Reading i Pittsburgh.
Završila je dan u Philadelphiji skupom na stepenicama proslavljenima u filmu "Rocky" na ulazu u filadelfijski muzej umjetnosti.
Unatoč tome što je uživala podršku slavnih osoba, uključujući Lady Gagu i Oprah Winfrey, koje su obje zagrijavale publiku u Philadelphiji prije nego što je Harris stupila na pozornicu, Harris je sebe nazvala autsajderom koji je poput Rockyja bio spreman "popeti se do pobjede".
"Zamah je na našoj strani", rekla je Harris publici koja joj je skandirala: "Pobijedit ćemo."
"Večeras, dakle, završavamo kao što smo i započeli: s optimizmom, s energijom, s radošću", rekla je Harris, predviđajući jedne od najneizvjesnijih izbora u povijesti SAD-a.
U Allentownu Harris je pozvala na izbore brojnu portorikansku zajednicu u gradu, ogorčenu uvredama komičara na Trumpovom skupu prošlog tjedna. Potom je stala u Readingu i održala kratki skup u Pittsburghu, gdje je pop zvijezda Katy Perry svirala.
Trump je nakon ponoći pred prepunom arenom u Grand Rapidsu u Michiganu privodio kraju svoj četvrti i posljednji skup. U tom gradu završio je i prethodne dvije predsjedničke kampanje.
Ponovio je svoje stavove o povećanju sigurnosti na granicama dok je istovremeno napadao ekonomske rezultate mandata Biden-Harris.
Bio je to i posljednji predizborni skup u njegovoj karijeri, budući da je rekao da se ne planira ponovno kandidirati za predsjednika ako ne osvoji Bijelu kuću na izborima u utorak.
"Ovo je posljednji", rekao je Trump, procjenjujući da je održao 930 skupova otkad je započeo prvu kampanju 2015.
"Ako izvučemo naše ljude na birališta, gotovo je, oni ne mogu ništa učiniti", dodao je Trump.
Rutte: NATO će ostati ujedinjen tkogod pobijedi na američkim izborima
NATO će ostati ujedinjen bez obzira na to tko pobijedi na američkim izborima, rekao je glavni tajnik saveza Mark Rutte u ponedjeljak u Berlinu, dok saveznici Washingtona nervozno iščekuju ishod glasanja.
"Tko god pobijedi na tim izborima, radit ćemo s Kamalom Harris, s Donaldom Trumpom i pobrinuti se da savez ostane ujedinjen", rekao je Rutte zajedno s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom.
Rutte je rekao kako "ne sumnja" u to da će tko god pobijedi na izborima nastaviti podržavati NATO jer je to "u interesu Sjedinjenih Država".
Zapadni saveznici strahuju da slijede turbulentna vremena za obrambeni savez formiran na početku hladnog rata ako Trump pobijedi na neizvjesnim izborima u utorak.
Savez je pretrpio udarac tijekom Trumpova predsjedništva 2017.-2021. jer je kritizirao saveznike zbog, kako je rekao, nedovoljne potrošnje.
Trump je u veljači upozorio da će ohrabriti Ruse da rade "što god žele" NATO saveznicima koji ne plaćaju više za zajedničku obranu. Harris je u međuvremenu često ukazivala na te Trumpove primjedbe obećavajući, poput predsjednika Joea Bidena, da će surađivati ​​sa saveznicima i stajati uz NATO.
Zapadni saveznici također strahuju da bi Trumpovo predsjedništvo moglo značiti smanjenje vojne pomoći Ukrajini od SAD-a, koji je potaknuo podršku Kijevu u cijelom NATO-u i bio njegov najveći podupiratelj.
Trump: Nancy Pelosi je zla, bolesna osoba
Donald Trump žestoko je napao američku zastupnicu Nancy Pelosi tijekom svog završnog skupa u Grand Rapidsu, u Michiganu.
- Ona je pokvarena osoba, loša osoba. Zla, ona je zla, bolesna - rekao je.
Glasači u američkom selu Dixville Notch otvorili su izborni dan u prvim minutama utorka s izjednačenim brojem glasova, odražavajući nevjerojatno tijesne nacionalne ankete u utrci za Bijelu kuću.
Kamala Harris i Donald Trump dobili su svaki po tri glasačka listića u malenoj zajednici u sjeveroistočnoj državi New Hampshire koja desetljećima započinje dan izbora u prvoj minuti utorka - nekoliko sati prije otvaranja glasačkih mjesta u ostatku zemlje.
Demokratska potpredsjednica i bivši republikanski predsjednik bore se u napetoj i iznimno tijesnoj utrci, po anketama uglavnom izjednačeni.
Pred okupljenim mnoštvom novinara glasovanje je započelo izvedbom američke himne na harmonici.
Izborni zakoni u New Hampshireu dopuštaju općinama s manje od 100 stanovnika da otvore biračka mjesta u ponoć i da ih zatvore kada svi registrirani birači ispune svoju građansku dužnost.
Svi stanovnici Dixville Notcha 2020. glasali za Joea Bidena 2020. godine, navodno tek drugog predsjedničkog kandidata koji je dobio sve glasove otkako je tradicija ponoćnog glasovanja započela 1960. godine.
Većina biračkih mjesta na istočnoj obali otvorit će se u utorak u 6 ili 7 sati po lokalnom vremenu.
Na predizborima u New Hampshireu u siječnju glasači Dixvillea iznenađujuće su jednoglasno podržali kandidatkinju za republikansku nominaciju za Bijelu kuću Nikki Haley no u utorak troje glasača okrenulo se protiv republikanskog predsjedničkog kandidata Trumpa.