GUBITAK RAVNOTEŽE Paroksizmalni pozicijski vertigo predstavlja između 20 i 50 posto uzroka vrtoglavica i češće se javlja kod starijih ljudi i žena. Napadaj vrtoglavice traje od 10 do 30 sekundi
Vježba uz koju će vrtoglavica proći već za manje od minute
Benigni paroksizmalni pozicijski vertigo najčešći je uzrok vrtoglavice.
Uzrokuje je otkidanje otolita, odnosno sitnih kristala kalcijeva karbonata iz unutarnjeg uha, koji, najobičnijim djelovanjem sile teže dospijevaju u neki od tri polukružna kanalića u unutarnjem uhu.
- Položaj otolita u unutarnjem uhu odgovorno je za naš osjećaj ravnoteže. Ako je ta pojačana stimulacija stalna zbog plutajućih otolita u stijenci jednog od polukružnih kanalića, javlja se vrtoglavica. Svemu tome pridonosi i vidni sustav koji nam šalje drugačije informacija nego receptori u polukružnim kanalićima - objašnjava prim.dr.sc. Hrvoje Budinčević, specijalist neurolog i v.d. pročelnika Zavoda za cerebrovaskularne bolesti i intenzivnu neurologiju KB-a Sveti Duh.
Otkidanje otolita najčešće se događa okretanjem glave u jednu stranu, osobito pri ležanju, i prilikom okretanja u krevetu ili podizanja glave prema gore zato se još naziva i “bolest gornje police”, prilikom čega se javlja jaka vrtoglavica praćena mučninom i povraćanjem. Ona se smiruje ako glavu ne okrećemo u zahvaćenu stranu. Napadaj obično traje 10-ak sekundi, ali ne dulje od 30 sekundi.
- Bolest je samoograničavajuća i smiruje se za nekoliko tjedana ili mjeseci, ali može prijeći i u kronični ili povratni oblik.
Ova bolest predstavlja 20-50 posto uzroka vrtoglavica i češće se javlja kod starijih ljudi. Najčešće je uzrokuju degenerativne promjene i trauma, a može se javljati i kod Menierove bolesti, virusnih upala unutarnjeg uha te otokirurških operacija - objašnjava dr. Budinčević. Simptomi vrtoglavice traju u prosjeku oko dva tjedna, a zbog nje kratkotrajno može doći i do narušavanja i prekida svakodnevnih aktivnosti. Liječenje uključuje tzv. repozicijske postupke kojima se otoliti vraćaju u prvobitni položaj, a najpoznatiji je Eppleyev manevar.
- Kod ove bolesti moguće su vježbe za samopomoć, od kojih je najjednostavnije izvoditi Brandt-Daroffove vježbe, a možda najbolje kućni Eppley manevar, osobito ako ste ih “odradili” kod liječnika - zaključuje dr. Budinčević.
Brandt-Daroff vježba
Ove biste pokrete trebali ponavljati tri do pet puta u jednoj seriji. Trebali biste odraditi tri serije na dan i ponavljati najviše dva tjedna ili dok se vrtoglavica ne povuče na dva dana. Ostatak dana, nakon izvođenja vježbe pokušajte ne pomicati glavu previše gore ili dolje.
Ako se ne osjećate bolje nakon tjedan dana izvođenja ovih vježbi, popričajte još jednom sa svojim liječnikom kako biste se dogovorili što i kako dalje.
1. Početni položaj
Sjedite u uspravni položaj, na rubu kreveta.
2. Lezite na bok
Pomaknite glavu za oko 45 stupnjeva od strane koja uzrokuje vrtoglavicu pa lezite na bok s nosom usmjerenim prema gore.
3. 30 sekundi
Ostanite u toj poziciji oko 30 sekundi ili koliko treba dok se vrtoglavica ne smanji. Zatim se vratite u uspravni sjedeći položaj. Ponovite na drugoj strani.
Pročitajte još i ovo: Sladoled koji liječi mamurluk.