Obavijesti

Kvaka24

Komentari 5

Uspjeh domaće tvrtke: 'Naša ambalaža čuva kvalitetu hrane u svim vremenskim uvjetima'

Uspjeh domaće tvrtke: 'Naša ambalaža čuva kvalitetu hrane u svim vremenskim uvjetima'
4

Posluju u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Sloveniji i Srbiji te surađuju s mnogim poznatim trgovačkim lancima. Doznali smo sve o proizvodima i uslugama ove domaće tvrtke i razgovarali o važnosti održivog poslovanja

Održivost u poslovanju donosi mnoge prednosti, kako za okoliš tako i za tvrtke te za društvo u cjelini. A da održivost nije samo neki trend ili teorija, ali i da se provedbom održivih načela može uspjeti u poslovnom svijetu, dokazuje hrvatska tvrtka eLog. Riječ je o inovativnoj tvrtki koja se bavi proizvodnjom ambalaže kao što su gajbe, palete i polupalete za voće, povrće, meso i ostale proizvode. 

Tvrtka implementira tzv. Retail Ready Packaging (RRP) sustav, koji podrazumijeva pristup razvoju i dizajnu alata i rješenja koji su prilagođeni potrebama moderne proizvodnje, distribucije te posebice potrebama modernih trgovačkih lanaca. RRP dobavljačima trgovačkih lanaca i proizvođačima donosi niz koristi i ušteda u procesima proizvodnje, troška pakiranja, transporta, skladištenja, distribucije te izlaganja roba na prodajnome mjestu.  A kako to sve izgleda u praksi, otkrio nam je u razgovoru predsjednik uprave tvrtke eLog, Marko Maloča

Smanjuju troškove, a paze na ekologiju

Svojim proizvodima ova domaća tvrtka, koja, osim u Hrvatskoj, posluje u regiji, povećava efikasnost rada i smanjuje troškove u cijelom lancu opskrbe pritom pazeći na ekologiju i održivost. 

- Naši proizvodi uključuju različite vrste višekratne plastične ambalaže (RPC - Reusable plastic crates) za segment voća i povrća, mesa, jaja, plastične palete, samostojeće izložbene stalke (FSDU) itd. Od osnutka 2011. godine do danas s našim klijentima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Sloveniji i Srbiji radimo na principima cirkularne ekonomije – rekao je na početku sugovornik. 

eLog je, dodaje Maloča, europski operator pooling sustava, a riječ je o sustavu zajedničkog djelovanja u kojem sudjeluju trgovački lanac, njegovi dobavljači i pooler, odnosno tvrtka eLog. 

- Smisao ovakvog načina djelovanja je optimizacija procesa u svim segmentima opskrbnog lanca, od proizvodnje do prodaje roba u trgovini. Sustav poolinga objedinjuje potrebe svih dionika procesa unificirajući ambalažu i pritom smanjujući operativne troškove svim uključenim poslovnim subjektima, koristeći logistička rješenja koja su razvijena i prilagođena specifičnoj namjeni. Sva rješenja koja koristimo u poolingu su višekratna i imaju naglašen ekološki održivi profil. Pooler (eLog) upravlja sustavom, a trgovački lanci i njihovi dobavljači koriste se njime – pojašnjava Maloča i dodaje da eLog grupa ima nekoliko stotina kupaca (dobavljača retaila) koji se koriste njihovim proizvodima. 

- Poslovanje širimo na zemlje regije, a broj trgovačkih lanaca koji se koriste našom uslugom poolinga raste. Danas su to Konzum, Mercator, Tommy, Spar, Tuš, Eurospin, Adhold Delhaize, Univerexport – kaže. 

Pooling kao održiv način poslovanja

Poslovanje tvrtke eLog temelji se na tome da klijenti, korištenjem njihovih proizvoda (RPC-a), više ne troše svoja sredstva na materijale za jednokratnu uporabu. Samim tim niti troše sirovine niti imaju potrebe za zbrinjavanjem otpada, te tako prate suvremene standarde očuvanja okoliša.

- Jednokratna plastična ili kartonska ambalaža zamjenjuje se višekratnom, koja traje godinama, a nakon radnog vijeka se reciklira. RPC kao održivo logističko rješenje ima vijek trajanja od 7 do 10 godina, tijekom kojeg napravi više od 120 rotacija u pooling sustavu – dodaje naš sugovornik te opisuje prednosti korištenja njihove ambalaže.

- Zahvaljujući posebno dizajniranim konstrukcijama, naša ambalaža bolje čuva robu, sprečava oštećenja i pridonosi očuvanju kvalitete hrane. Naši proizvodi omogućuju manipulaciju robama u svim prostorima, pri svim vremenskim ili skladišnim uvjetima. Uporaba višekratne plastične ambalaže izravno smanjuje rad unutar distributivnog lanca i unutar trgovina. Ergonomski dizajn uključuje ugrađene ručke, a lakoća proizvoda olakšava nošenje RPC-ova – kaže sugovornik. 

Osim navedenog, plastične palete sprečavaju ozljede i gubitak produktivnosti, a njihovi su proizvodi, dodaje Maloča, sklopivi i složivi te tako omogućavaju bolju iskoristivost transportnih jedinica i smanjuju trošak prijevoza.

- eLog prilagođava dimenziju ambalaže specifičnim potrebama klijenta i vrsti proizvoda. Tako se u različitim dimenzijama od polja do izložbenog mjesta transportiraju voće i povrće pakirano ili u rinfuzi, s podlošcima ili bez njih, svježe meso i mesne prerađevine te jaja. Kad je riječ o samostojećim stalcima (FSDU - free standing display unit), oni se koriste u trgovinama u retailu za dodatno izlaganje različitih vrsta roba, a vrlo su popularni i u modnoj industriji, kako za izlaganje tako i za olakšanu manipulaciju robom unutar prodavaonica – objašnjava Maloča. 

Istraživanje o održivosti u poslovanju

Tvrtka eLog provela je istraživanje o održivosti u poslovanju. Željeli su, kaže sugovornik, doznati koje su prednosti korištenja višekratne plastične ambalaže u usporedbi s valovitim kartonom na temelju od milijun obrtaja RPC-a unutar pooling sustava. 

- Kao što se može vidjeti iz rezultata, uštede su mnogobrojne. Jedan RPC zamjenjuje korištenje stotine kartonskih kutija. Uz RPC-e nema potrebe za novom sirovinom (drvnom masom), što značajno utječe na okoliš u smislu krčenja šuma i potrošnje vode. RPC-i su dizajnirani tako da se mogu sklopiti i slagati, čime se optimizira prostor za skladištenje i transport te smanjuju logistički troškovi. Zbog čvrstoće i otpornosti RPC-i pružaju bolju zaštitu za proizvode, a dobiveni certifikati ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000 potvrđuju brigu za sigurnost hrane, upravljanje kvalitetom i okolišem – pojašnjava nam sugovornik i zaključuje kako je danas potrebno da tvrtke više paze na održivo poslovanje kroz čuvanje prirodnih resursa i konstantno smanjenje zagađenja okoliša u cjelini.

Tvrtka eLog članica je HUP- Udruge malih i srednjih poduzetnika. Tekst je dio plaćenog sadržaja nastalog u okviru partnerske suradnje HUP- Udruge malih i srednjih poduzetnika i 24sata na poduzetničkoj platformi Kvaka24.

Više ovakvog sadržaja pročitajte u specijalu Kvaka24.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5
Sekcija računovođa HOK-a uputila gotovo 100 zahtjeva za rasterećenje gospodarstva
PROMO

Sekcija računovođa HOK-a uputila gotovo 100 zahtjeva za rasterećenje gospodarstva

Jedan od zaključaka nedavno održanog 2. Susreta računovođa Hrvatske obrtničke komore u Trakošćanu bio je da će se nadležnim institucijama uputiti čitav set prijedloga i zahtjeva za daljnje rasterećenje struke
Stvorite sebi povoljniji položaj na tržištu i zaštitite se od konkurentskih kopiranja
BLAGODATI INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA

Stvorite sebi povoljniji položaj na tržištu i zaštitite se od konkurentskih kopiranja

Pravodobna zaštita intelektualnog vlasništva omogućava vam da se razlikujete od konkurencije, povećate vrijednost svojeg poslovanja i osigurate dugoročnu profitabilnost
'Otkad sam krenula u privatni biznis, dišem punim plućima, puno učim, radim i uživam'
SAMA SVOJA ŠEFICA

'Otkad sam krenula u privatni biznis, dišem punim plućima, puno učim, radim i uživam'

Alma Krpan, diplomirana ekonomistica i konzultantica iz područja financija, nakon 18 godina rada u bankarskom sektoru krenula je u poduzetničke vode, članica je HUP-Udruge malih i srednjih poduzetnika