Eksplozije i pucnjava nastavili su se u četvrtak u Kartumu, šestog dana borba između sudanske vojske i pripadnika paravojske kojima su na čelu dva suparnička generala dok sukob ne jenja
U Sudanu kaos, sukobi bijesne: Šef vojske odbio pregovore, UN zatražio humanitarne koridore
General Abdel Fatah al-Burhan, glavni zapovjednik sudanske vojske, rekao je u četvrtak da više neće politički pregovarati s paravojnim snagama u Sudanu gdje već šesti dan bjesne sukobi, zbog čega je zavladao kaos, deseci tisuća izbjegli su i UN poziva na uspostavu humanitarnih koridora.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Eksplozije i pucnjava nastavili su se u četvrtak u Kartumu, šestog dana borba između sudanske vojske i pripadnika paravojske kojima su na čelu dva suparnička generala dok sukob ne jenja, premda se bliže svečanosti kojima se obilježava kraj ramazana.
General Abdel Fatah al-Burhan, glavni zapovjednik sudanske vojske, rekao je u četvrtak za mrežu Al-Jazeeru da "više neće biti političkih pregovora" s pripadnicima paravojnih Snaga za brzu pomoć (FSR), šestog dana borba dviju strana.
U svom prvom istupu od subote, kada je počeo sukob u kojemu je poginulo više od 330 ljudi, general Burhan je pozvao suparnika Mohameda Hamdana Dagla, poznatijeg kao "Hemedti", zapovjednika FSR-a, da odustane od "želje da kontrolira zemlju", inače će "doživjeti vojni poraz".
Humanitarni koridor
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je u četvrtak obje sukobljene strane na prekid vatre kako bi se zbrinuli ranjenici i otvorili humanitarni koridori za prolazak zdravstvenih radnika, pacijenata i vozila hitne pomoći.
"Pozivamo sve strane da čim prije uvedu humanitarnu stanku kako bi se onima koji su zahvaćeni vatrom omogućilo da se sklone", rekao je Ahmed Al-Mandhari, direktor WHO-a za istočni Mediteran.
Humanitarni prekid vatre omogućio bi civilima da izađu nabaviti vodu, hranu i lijekove, a ranjeni bi dobili medicinsku skrb.
Obje strane prethodno su obećale poštovati 24-satni prekid vatre koji je trebao stupiti na snagu u 18 sati u srijedu no ubrzo su ga prekršile.
Između 10.000 i 20.000 ljudi izbjeglo je pred sukobom u Sudanu kako bi se sklonili u susjedni Čad, reklo je osoblje UN-ova Visokog povjereništva za izbjeglice (HCR) prisutno na granici.
"Većina onih koji stižu su žene i djeca (...). HCR tijesno surađuje s čadskom vladom i njezinim partnerima radi procjene njihovih potreba i pripreme zajedničkog odgovora", navodi se u priopćenju objavljenom u četvrtak.
Silovanja i pljačke
Tri djelatnika Svjetskog programa za hranu (WFP) ubijena su u Darfuru na početku sukoba. UN je objavio da više ne "broji pljačke i napade" na njegove zalihe i osoblje i osudio je "spolno nasilje nad humanitarnim djelatnicima".
U Kartumu su stanovnici suočeni s užasnim izborom: ostati u gradu bez struje i vode ili izaći i bježati pod pucnjavom i ostaviti dom pljačkašima. Sudanci nisu zaboravili nasilje koje su pretrpjeli pod diktatorom Omarom al Baširom, kojega su s vlasti 2019. svrgnuli danas zaraćeni generali.
Al Bašir je optužen za "zločine protiv čovječnosti" i "genocid" u Darfuru. Tijekom rata koji je izbio 2003. u Darfuru, Al Bašir je naredio svom generalu Dagluu da provodi politiku "spaljene zemlje", a upravo je general Burhan bio jedan od njegovih zapovjednika.
FSR osnovan 2013. okuplja tisuće pripadnika bivše milicije Džandžavid, arapske milicije koju je al Bašir novačio za ratovanje protiv etničkih manjina. Egipat je uspio u tom kaosu uz posredovanje Ujedinjenih Arapskih Emirata evakuirati "177 svojih vojnika" iz zračne baze na sjeveru Sudana.
Glad prijeti zemlji od 45 milijuna ljudi
Otkako je u subotu borba za vlast, koja je tjednima tinjala između dvojice generala, pretvorila u bitku dviju vojska, nastala je posvemašnja pomutnja za 45 milijuna Sudanaca, a primirje koje su proglašavala oba tabora nikad nije stupilo na snagu.
Borbe za vlast između Burhana i Dagala izazvane su međunarodno podržanim planom za osnivanje nove civilne vlade i integraciju RSF-a u regularnu vojsku.
Sukobi su uništili nadu u napredak zemlje prema demokraciji, prijete uvlačenjem susjeda i mogli bi se nadovezati na regionalne borbe za utjecaj. Sudan je strateški smješten između Egipta, Saudijske Arabije, Etiopije i nemirnog Sahela.
Devet bolnica pogođeno je topničkom vatrom, a 16 je evakuirano. Nijedna u gradu ne radi punim kapacitetom. Porasle su i cijene nafte i svježe hrane.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres razgovarat će o situaciji u Sudanu u četvrtak s čelnicima Afričke unije, Arapske lige i drugim organizacijama, rekao je njegov glasnogovornik novinarima.
I prije sukoba oko četvrtine stanovnika Sudana bilo je suočeno s akutnom glađu.