Gotovo 50 milijuna stanovnika Sudana nadalo se kako će 2023. napokon biti godina u kojoj će država krenuti u demokratskom smjeru. Umjesto toga, prijeti im novi civilni rat. Stotine su već stradale...
'Rat nitko neće dobiti. Zauvijek će uništiti Sudan': Kako su dvije vojske zaratile zbog moći i zlata
Sudan je (opet) na rubu civilnog rata. Država čiju su povijest obilježili oružani sukobi, u kojoj je mir apstraktan pojam, nadala se kako bi ove godine napokon mogla okrenuti novu stranicu u svojoj povijesti i započeti prijelaz u demokraciju.
Ali to trenutačno izgleda kao nemoguća misija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Kaos se s ulica glavnog grada Kartuma širi i na ostatak države, a sukobljene strane ne pokazuju nikakve znakove popuštanja.
Ukratko, cijela ova situacija u siromašnom Sudanu sraz je između dva tipa - Abdela Fattaha al-Burhana i Mohameda Hamdana Dagala, poznatijeg kao Hemedti. Svaki od njih šef je vojske. Dakle jedna država, a dvije vojske.
Stručnjaci su jasni i dugo upozoravaju na to:
- Ne možete imati dvije vojske, koje svaka imaju svojeg vođu, u istoj državi.
Priča je to o korupciji, izdaji, bogatstvu i patnji. I priča je to koja može imati nekoliko završetaka, ali malo koji od njih je dobar za gotovo 47 milijuna stanovnika ove afričke države.
ŠTO SE DOGAĐA U SUDANU?
Godine 2019. sudanska vojska, na čijem je čelu danas general Abdel Fatah al-Burhan, koji je de facto predsjednik zemlje jer je na čelu sudanskog prijelaznog Suverenog vijeća, uz pomoć paravojne skupine, koju predvodi general Mohamed Hamdan Dagalo, s vlasti je pučem skinula autokrata Omara Al-Bašira.
Uspostavljena je potom zajednička, vojno-civilna Vlada na čelu s Abdallahom Hamdokom, ali i nju je ovaj dvojac ubrzo srušio. Uglavnom, slobodno možemo reći kako Sudanom zadnjih godina vlada vojna hunta. Al-Burhan je broj jedan, a Hemedti je broj dva.
No tome je 2023. trebao doći kraj. Sudan je trebao prijeći na tranzicijsku 'polu' civilnu Vladu, ali da bi to bilo moguće, RSF se mora spojiti s regularnom vojskom. Međutim, dvojac na čelu vojska nije definirao kako, u kojem periodu, s kakvom hijerarhijom... I započeli su sukobi u državi.
RSF traži deset godina za ujedinjenje, vojska veli da su dvije dovoljne. RSF želi da njegovi članovi budu na vrhu hijerarhije, vojska se baš ne slaže...
GRAĐANI U PETOM PLANU
A što je s građanima? Oni traže da se situacija 'obrne', da vojska više ne nadgleda i ne kontrolira vlast.
Također, traže i da se iz 'ruku' vojske i paravojske oduzmu industrijska postrojenja, kao i da im se onemogući kontrola nad agrikulturom, izvozom zlata itd. To su najvrednije gospodarske grane Sudana, a privatizirala su ih dva tipa. Reuters je tamo 2019. pisao kako Hemedti preko obiteljske kompanije izvozi zlata u vrijednosti nekoliko milijuna dolara u Dubai.
Ovaj ratoborni tip, prema dostupnim podacima, ima završena dva razredna osnovne škole. Ali svejedno je među najbogatijima u državi. Optužuju ga i za suradnju s ruskom plaćeničkom skupinom Wagner.
Dodajmo i kako su oba generala optužena za brojne masakre i druge užasne zločine nad stanovništvom. I to je jedna stvar kojoj su se građani nadali. Da će pred sud izaći odgovorni za ubojstva mirnih prosvjednika i civila.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Ali prijelaz na civilnu vlast značio bi gubitak bogatstva, ali i potencijalno suđenje za najviše članove vojske. A njima je ovako dobro. I ne misle mijenjati situaciju. Pa bolje međusobno zaratiti nego dati narodu da vlada.
- Dok se mi borimo da preživimo, da imamo što za jesti, dok se borimo za budućnost naše djece... Njih dvojica se bore za moć i utjecaj - prenosi Al Jazzera izjavu jedne stanovnice Kartuma.
KAOS JE TEK POČEO?
Borbe između redovne vojske Sudana kojoj je na čelu general Abdel Fattah al-Burhan i paravojnog RSF-a kojem je na čelu general Mohamed Hamdan Dagalo traju od subote. RSF je zarobio i skupinu egipatskih vojnika, koja je u Sudanu održavala vojne vježbe s 'običnom' sudanskom vojskom.
Obje sukobljene strane u Sudanu tvrde da su ostvarile dobitke u ponedjeljak dok je nastavak sukoba doveo do prekida opskrbe vodom i električnom energijom u glavnom gradu, a specijalni predstavnik Ujedinjenih naroda u zemlji je rekao da protivnici nisu pokazali da su spremni pregovarati.
Borbe koje od subote traju u Kartumu i njegovim susjednim gradovima Omdurmanu i Bahriju najgore su u posljednjih nekoliko desetljeća i mogle bi uzrokovati podjelu Sudana između dvije vojne skupine koje su dijelile vlast tijekom nestabilne političke tranzicije.
Burhan je u ponedjeljak RSF nazvao pobunjeničkom skupinom i naredio njeno raspuštanje dok su dvije strane međusobno oštro optuživale.
Za britanski televizijski kanal Sky News je rekao da je siguran u predsjedničkoj gostinskoj kući unutar ograđenog područja ministarstva obrane.
RSF-ov vođa Hemedti, čija lokacija nije poznata od subote, šefa vojske je nazvao 'radikalnim islamistom koji bombardira civile iz zraka'.
Nastavak nasilja mogao bi destabilizirati regiju i potaknuti natjecanje za povećanjem utjecaja između Rusije i Sjedinjenih Država i između regionalnih sila koje su podržavale različite aktere u Sudanu.
SVIJET TRAŽI OKONČANJE SUKOBA
Međunarodne sile - Sjedinjene Države, Rusija, Egipat, Saudijska Arabija, Ujedinjeni narodi, Europska unija i Afrička unija - sve su pozvale na trenutni prekid neprijateljstava.
Egipat se ponudio kao posrednik, a afrički blok planira poslati predsjednike Kenije, Južnog Sudana i Džibutija u Sudan u pokušaju da pomire zaraćene skupine, objavio je ured kenijskog predsjednika Williama Ruta na Twitteru.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
UN-ov Svjetski program za hranu (WFP) obustavio je pomoć Sudanu nakon što su tri njegova djelatnika ubijena u borbama u Darfuru. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres pozvao je da se odgovorni 'što prije privedu pravdi',
Saudijski šef diplomacije Faisal bin Farhan bin Al-Saud u odvojenim telefonskim razgovorima s Burhanom i Hemedtijem pozvao je na završetak vatre, prenijeli su saudijski državni mediji u nedjelju.
U govoru na sastanku Arapske lige koji je održan izvanredno zbog krize u Sudanu, predstavnik te zemlje rekao je u nedjelju da bi Sudancima trebalo dopustiti da sami riješe sukob bez upletanja drugih država.
Egipat, koji već duže vrijeme ne vjeruje u političke promjene u Kartumu, najvažniji je podupiratelj sudanskih oružanih snaga.
Neslaganje je odgodilo potpisivanje međunarodno podržanog sporazuma s političkim strankama o prijelazu na demokraciju.
Koalicija civilnih skupina koja je potpisala nacrt tog sporazuma u prosincu pozvala je u subotu na trenutni prekid neprijateljstava, kako bi se zaustavilo klizanje Sudana prema 'provaliji potpunog kolapsa'.
- Ovo je ključan trenutak u povijesti naše zemlje - rekli su u priopćenju i dodali: 'Ovo je rat koji nitko neće dobiti i koji će zauvijek uništiti našu zemlju'
ZEMLJA BEZVLAĐA
Diplomat Europske unije napadnut je u Sudanu, objavio je kasno u ponedjeljak visoki predstavnik EU-a, dok je šef diplomacije SAD-a potvrdio kako je u afričkoj zemlji u ponedjeljak napadnut i američki diplomatski konvoj.
Šef diplomacije EU-a Josep Borrell rekao je da je veleposlanik “napadnut” u svojoj rezidenciji, no nije dao više podataka o napadu ili napadačima, piše agencija dpa. Zasad se ne zna ni je li veleposlanik ozlijeđen, iako diplomatski izvori prenose da Irac Aidan O’Hara, predstavnik EU-a u toj afričkoj državi, nije ozlijeđen.
Sudanske snage za brzu potporu u ponedjeljak su napale američki diplomatski konvoj, objavio je u utorak američki državni tajnik Antony Blinken, opisujući taj incident "bezobzirnim” i "neodgovornim”.
Incident je potaknuo Blinkena da izravno nazove čelnika te paravojske, generala Mohameda Hamdana Dagaloa te šefa sudanske vojske generala Abdela Fataha al-Burhana. Poručio im je kako je bilo kakvo ugrožavanje američkih diplomata neprihvatljivo, prenosi Reuters.
- Mogu potvrditi da je jučer pucano na američki diplomatski konvoj - rekao je američki državni tajnik na konferenciji za medije u japanskom resortu Karuizawi gdje je sudjelovao na sastanku ministara vanjskih poslova skupine G7.
- Dao sam do znanja da bilo kakve prijetnje napada i opasnost za naše diplomate nisu prihvatljivi - rekao je Amerikanac, dodavši da su diplomati¸na sigurnom.
- Duboko smo zabrinuti za ukupno sigurnosno okruženje koje utječe na civile, diplomate kao i na humanitarne radnike - naglasio je.
U borbama u Sudanu dosad je poginulo najmanje 185 ljudi, a ozlijeđeno je više od 1800 s obje strane, u sukobima koji su uključivali i zračne i artiljerijske napade.