Žbuka je po svojem sastavu zapravo vapneno-cementna mješavina sa najvećim udjelom agregata granulacije 0-4 mm. Fini pijesak koristi se kod nanošenja završnog sloja uz standardni dodatak vode. Žbuka se može nanositi strojno i ručno.
U kući se pripremaju unutarnji zidovi za završnu obradu
Paralelno s pregovorima sa stručnjacima iz tvrtke Rofix o vrsti, strukturi i boji završne žbuke vanjskih zidova kuće, za završnu obradu pripremaju se i unutarnji zidovi. Kako smo i napomenuli u prethodnim člancima, u ovoj fazi gradnje krajnje je vrijeme za definiranje položaja rasvjetnih tijela u prostorijama, rasporeda utičnica i položaja električnih i vodovodnih instalacija u kući. Jednom kada se zidovi ožbukaju, svaka promjena zahtijevat će razbijanje zida te njegovu ponovnu sanaciju. Što, naravno, košta.
Nakon što su obišli sve prostorije i odredili konačan položaj svih elemenata koji se nalaze u zidu, a koji će ubrzo biti nevidljivi, Jelušići su prionuli pripremi zida za završnu obradu. Kod većih udubljenja i za pokrivanje instalacijskih kanala zid se žbuka i gipsa. Svrha žbukanja nije samo u postizanju ugodnog estetskog dojma, već i zaštita zida od vlage i plijesni.
Žbuka je po svojem sastavu zapravo vapneno-cementna mješavina sa najvećim udjelom agregata granulacije 0-4 mm. Fini pijesak koristi se kod nanošenja završnog sloja uz standardni dodatak vode. Žbuka se može nanositi strojno i ručno.
Ukoliko se izvodi ručno tada se žbuka nabacuje na unutarnje zidove koji moraju biti suhi, bez izbočina, rupa i neravnina.Zid se prije nabacivanja morta "grundira" što znači da se na goli zid najprije nabaci cementna podloga kako bi se zid učinio pogodnim da se na njega uhvati žbuka.
Danas se sve više primjenjuje strojno žbukanje. Mort se u miješalicama miješa i sistemom cijevi pod pritiskom nanosi na zid. Profili od plastike ili aluminija koji se postavljaju na zid osiguravaju da se mort rasporedi u jednakomjernom sloju. Taj postupaj je brži, ali je skuplji i zahtijeva posebnu opremu.
Nakon grubog žbukanja cijele prostorije, zidovi se suše oko 24 sata. Na kraju se za završni sloj spravlja tekuća mješavina koja služi za fino zaglađivanje površine. Ta smjesa se onda zidarskom posudom nabacuje na zid i fino zaglađuje sa “gleterom” koji ima spužvu. Prskanjem vodom uz pomoć četke se dobiva još podatnija površina za obradu i za ujednačenu strukturu površine.
Preporučuje se zaštititi stolariju folijom (najlonom) i trakom po obodu zbog toga što kod čišćenja stvrdnutih ostataka žbuke sa prozora i vrata može doći do grebanja odnosno oštećenja. Najbolje vrijeme za završnu obradu zidova je proljeće ili jesen. Naime, žbuka koja se izvodi prilikom visokih temperatura zraka često puca radi prenaglog sušenja odnosno isparavanja vlage. Pri niskim temperaturama postoji opasnost od smrzavanja. Dakle, ovo trenutno proljeće koje više podsjeća na jesen je po mišljenju struke idealno.