Treba li suce zamijeniti novim tehnologijama? Je li umjetna inteligencija pomoć ili prijetnja?
Svako prvenstveno sa sobom povlači pitanje ispravnog suđenja utakmica. Neke situacije na terenu znaju biti diskutabilne do te mjere da su nakon igre čak i mišljenja drugih sudaca podijeljena. Može li umjetna inteligencija to popraviti?
Nedavne izjave izvršnog direktora Soccermenta, vodećega globalnog pružatelja nogometne analitike, kažu da bi nogometne suce u idućih 30 godina mogli zamijeniti roboti. Umjetna inteligencija (AI - artificial intelligence) u velikoj se mjeri već koristi na Euru 2024. i dosad je najnaprednija tehnologija na prvenstvima, no očekuje se da će u budućnosti biti još prisutnija.
Razlozi su njena pouzdanost, koja se temelji na prikupljanju i analizi mnoštva podataka te pravednost u donošenju odluka, koje isključuju svaku dozu subjektivnosti, što je najčešća zamjerka sucima. Također, AI je dosljedniji od VAR-a jer odluka pomoćnog suca za pregled videosnimke može varirati ovisno o njegovom osobnom tumačenju, što u konačnici opet dovodi do kontroverzi.
Posljednjih nekoliko utakmica odigranih na Europskom prvenstvu u Njemačkoj također se našlo pod povećalom javnosti upravo zbog diskutabilnih poteza sudaca. Pri čemu Hrvati posebno pamte utakmicu Hrvatske i Italije te odluke nizozemskog suca.
AI čini VAR tehnologiju boljom
Nedavna situacija na Copa Americi u utakmici između Urugvaja i Sjedinjenih Američkih Država također je uzburkala vode jer je potvrđen neregularan gol. Naime, u 66. minuti utakmice Matthias Pereira zabio je gol, a Amerikanci su odmah signalizirali sucu da je riječ o potencijalnom zaleđu. Nakon VAR provjere gol je potvrđen, a šest minuta poslije toga u prijenosu je objavljena snimka s povučenom linijom, na kojoj je vidljivo da je bilo zaleđe.
No također je neupitno da je u velikom broju utakmica VAR tehnologija pridonijela pravednijoj sudačkoj odluci. Međutim, o njezinoj legitimnosti i dalje se polemizira u svijetu nogometa. Dok joj se jedni protive, drugi je smatraju itekako potrebnom.
Primjerice, engleski klub Wolverhampton pokrenuo je inicijativu za ukidanjem VAR-a u Premier ligi, no ostalih 19 klubova s tim se nije složilo. Tako je prošlog mjeseca u službenoj objavi Premier lige o VAR-u navedeno da većina klubova smatra kako je tehnologiju potrebno zadržati te uvesti poboljšanja.
Jedno od njih je manje otezanja s odlukama uvođenjem poluautomatizirane tehnologije zaleđa. Riječ je o tehnologiji koja se bazira na AI-ju i strojnom učenju te se već koristila u Ligi prvaka, na Svjetskom prvenstvu u Kataru i trenutno se koristi na Euru 2024. U Premier ligu dolazi u sezoni 2024/2025. te se očekuje da će smanjiti vrijeme potrebno za VAR provjeru, u prosjeku za 31 sekundu.
Umjetna inteligencija na Euru 2024.
Europsko prvenstvo u Njemačkoj također je opremljeno mnogim drugim vrhunskim tehnologijama temeljenim na umjetnoj inteligenciji. Tako su na utakmicama prvi put uveli tehnologiju povezane lopte, odnosno utakmice se igraju pametnom loptom, koja ima mikročip koji detektira i najmanji dodir.
Njena prva ‘’žrtva’’ bio je belgijski napadač Romelu Lukaku, kojem su u 86. minuti poništili gol protiv Slovačke jer je lopta detektirala da je prethodno ostvaren kontakt s rukom njegovog suigrača. Naime, lopta je spojena na daljinu s VAR-om, a na ekranu se ispisuju podaci u vidu linije, no u trenutku dodira linija prestaje biti ravna.
Osim pametne lopte, svaki od stadiona opremljen je s deset kamera koje prate 29 različitih točaka tijela na svakom igraču. Tu su i razne pogodnosti koje koriste igračima, poput kriogenih komora za oporavak i pametnog prstenja koje pomaže u praćenju sna. Uz pomoć umjetne tehnologije u budućnosti će se također donositi više odluka o sudbini igrača jer će pomoći u analizi njihove statistike, biometrije i dinamike igre. Tako će treneri dobiti temeljit uvid u njihovu izvedbu.
Može li AI zamijeniti suce?
Sve navedeno dovodi do zaključka da će svako iduće prvenstvo imati još napredniju tehnologiju, više kamera te veći utjecaj umjetne inteligencije na igru. Zbog toga se poteže pitanje hoćemo li doći do točke u kojoj nam suci neće biti potrebni.
Šanse za to su male. Naime, u nogometu će postojati određene situacije koje uvijek zahtijevaju donošenje odluke čovjeka. Primjerice, kad postoji potreba za utvrđivanjem namjere - je li igrač slučajno ili namjerno igrao rukom. Također, suci se bolje prilagođavaju jedinstvenim i neočekivanim situacijama na terenu jer su takve situacije izvan skupa podataka na kojem AI počiva.
No ono do čega može doći je to da će se broj sudaca smanjiti. Primjerice, linijski suci bi u budućnosti mogli biti zamijenjeni umjetnom inteligencijom. U svakom slučaju, predviđa se da će u sljedećim godinama nove tehnologije služiti kao virtualni asistent sucima kako bi im pomogle u boljem donošenju odluka.
Samo za starije od 18 godina. Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. Igraj odgovorno.