Prvi svjetski 'sustav za presađivanje glave' je predstavljen javnosti s nadom da će početi s radom u roku od osam godina
VIDEO Ovo je prvi svjetski sustav za presađivanje glave: 'To je nekad bilo nezamislivo...'
Start-up za neuroznanost i biomedicinski inženjering BrainBridge otkrio je svoj znanstveno-fantastični koncept u osmominutnom videu. U CGI demonstraciji, potpuno robotski sustav istovremeno uklanja glave donora i primatelja prije nego što ih zamijeni jedno za drugo putem pokretne trake.
POGLEDAJTE VIDEO:
Naime, cijeli proces odrađuju robotske ruke i niz lasera, koristeći umjetnu inteligenciju (AI) za vođenje nečuveno složene i još uvijek čisto teoretske – operacije.
BrainBridge tvrdi da bi sustav ponudio novu nadu pacijentima koji pate od neizlječivih stanja poput terminalnog raka, neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti i paralize.
Međutim, jedna od nekoliko velikih prepreka koje treba prevladati je nesposobnost medicine da adekvatno popravi oštećenje živaca i leđne moždine. Bez toga bi svaki primatelj presađene glave bio paraliziran od vrata prema dolje.
Trenutno je tvrtka u procesu zapošljavanja stručnjaka koji će pomoći u prevladavanju ovih prepreka i nada se da će otkrivanje koncepta 'privući vrhunske talente iz cijelog svijeta zainteresirane za pomicanje granica biomedicinske znanosti i promjenu svijeta na bolje'.
- Kratkoročno, očekujemo da će projekt rezultirati napretkom u rekonstrukciji leđne moždine i transplantacijom cijelog tijela - rekao je BrainBridge.
- Ali dugoročno, projekt će se proširiti na područja koja će transformirati zdravstvenu skrb kakvu poznajemo - dodaje.
Koncept je zamisao voditelja projekta Hashema Al-Ghailija iz Dubaija.
- Svaki korak koncepta BrainBridge pomno je osmišljen na temelju opsežnog znanstvenog istraživanja koje su proveli i objavili stručnjaci iz različitih područja znanosti - rekao je.
- Cilj naše tehnologije je pomaknuti granice onoga što je moguće u medicinskoj znanosti i pružiti inovativna rješenja za one koji se bore sa stanjima opasnim po život. Naša tehnologija će otvoriti vrata tretmanima koji spašavaju živote a koji su prije samo nekoliko godina bili nezamislivi - rekao je.
Donor za transplantaciju bit će pacijent bez moždane smrti, funkcionalnog tijela i vitalnih organa u dobrom stanju.
No, proces tu ne staje, planira se i transplantacija lica od donora. Transplantacije lica već se provode, s velikim uspjehom, ali su vrlo složene operacije koje zahtijevaju mjesece planiranja i više kirurških timova.
Prema planovima BrainBridgea, operacija će se opet izvesti s pomoću istog robota kirurga koji pokreće AI kao i transplantacija glave.
- Cijeli postupak je vođen slikom na molekularnoj razini u stvarnom vremenu i algoritmima umjetne inteligencije kako bi se omogućilo precizno ponovno povezivanje leđne moždine, živaca i krvnih žila - priopćili su.
Budući da je proces još uvijek u fazi koncepta, malo je čvrstih informacija o tome koliko će operacija funkcionirati, ali promotivni video uključuje pojedinosti o tome kako će se hladiti tijela i koristiti polietilen glikol (PEG) kao pomoć pri 'lijepljenju' kralježnice zajedno. PEG se već koristi za liječenje ozljeda leđne moždine.
Nakon operacije bit će pružena značajna fizička rehabilitacija i psihološka podrška, nakon četiri tjedna u induciranoj komi kako bi se omogućilo zacjeljivanje mjesta transplantacije.
Prva zabilježena transplantacija glave pokušana je na psu 1908. godine, ali bez uspjeha.