Led na Grenlandu topi se svakog ljeta, no u samo četiri dana snimke su pokazale da se topi skoro sva ledena površina. Sličan slučaj zabilježili su i davne 1889.
Skoro sav led na Grenlandu se počeo topiti u samo četiri dana
U samo nekoliko dana početkom srpnja na Grenlandu se počeo topiti gotovo sav led, kažu znanstvenici iz NASA-e te dodaju da se neobično topljenje leda dogodilo na puno većoj površini nego u protekla tri desetljeća.
Topio se led čak i na najhladnijem i najvišem dijelu Grenlanda, a u samo četiri dana, od 8. srpnja, površina leda koji se topi popela se s 40 na 97 posto. Iako se tijekom ljeta i inače top led na Grenlandu, brzina i opseg ovogodišnjeg topljenja iznenadili su znanstvenike, koji kažu da je ovo neobičan fenomen.
NASA je zabilježila da je sva ledena površina, od tankih slojeva uz obalu do ledenjaka debelih tri kilometra zabilježila otapanje. U proteklih 30 godina topilo se najviše 55 posto ledene površine.
Arhivski podaci pokazuju da je slučaj sličan ovome zabilježen 1889. godine. Zbog toga znanstvenici još ne mogu reći je li ovo prirodan, ali rijedak fenomen, ili slučaj koji je potaknut klimatskim promjenama za koje smo mi krivi.
- Podaci pokazuju da se ovakvo topljenje ledene površine događa svakih otprilike 150 godina, te je ovaj slučaj u tom vremenu. No vidimo li u sljedećim godinama da se ovo ponavlja, to će biti razlog za brigu - kaže Lara Koenig, članica NASA-ina tima koji analizira satelitske podatke.
Znanstvenici vjeruju da se većina ledene površine počela opet lediti, piše BBC.