Indija je sa samo 74 milijuna dolara poslala letjelicu na Mars. Više je koštao i film Gravitacija. Uspjeli su letjelicu postaviti u orbitu iz prve, što je iznimno rijetko
Svemirska utrka: Indija je prva azijska zemlja u orbiti Marsa
Indijska letjelica Mars Orbiter uspješno je u srijedu ušla u orbitu oko Crvenog planeta. Indija je time postala prva zemlja koja je u svom prvom pokušaju došla na Mars, ali i prva azijska zemlja koja je stigla do Marsa.
Veliki uspjeh u kontroli misije u Bangaloreu pratio je i premijer Narendra Modi, koji je rekao kako su uspješno vodili letjelicu rutom koja je poznata malom broju ljudi.
Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO) eksplodirala je od oduševljenja nakon što su saznali da je letjelica Mangalyaan (vozilo za Mars) uspješno ušla u orbitu, jer su prije njih jedino SAD, Europa i Sovjeti uspješno poslali letjelice na Mars. A čak ni one nisu bile iznimno uspješne.
- Izgledi su bili protiv nas. Od 51 misije, samo 21 je bila uspješna, no uspjeli smo - rekao je Modi.
No, Indija je pokazala i da se s malim proračunom može na Mars. Misija je imala proračun od 74 milijuna dolara, što je samo dio od divovskih 671 milijun dolara koliko je koštala NASA-ina misija MAVEN, koja je također ovih dana stigla na Mars, piše CNN.
Usporedbe radi, Indija je uspjela potrošiti manje novca da bi poslala letjelicu na Mars, nego što je koštao film Gravitacija (oko 100 milijuna dolara), čime se ljetos hvalio premijer Modi.
Letjelica će iz orbite Marsa mapirati njegovu površinu i proučavati atmosferu, a misija će se moći pratiti i na službenom Twitteru Mars Orbitera.