Dođe li emisija CO2 do maksimalne razine, zagrijavanje bi se moglo ubrzati s teškim posljedicama za ljude i okoliš. To znači da moramo djelovati sada, upozoravaju znanstvenici
Stručnjaci upozorili: Sve bliže točka bez povratka za Zemlju
Prijetnja koju predstavljaju klimatske promjene mogla bi biti još i veća nego što se ranije predviđalo, pokazuje nova studija. Globalne emisije stakleničkih plinova lani su dosegle rekordnu razinu i znanstvenici upozoravaju da se brzo približava točka nakon koje nema povratka za naš planet.
Nastave li se emisije sadašnjom brzinom, studija pokazuje kako se vegetacija našeg planeta neće moći nositi s time. Kad sposobnost biljaka da apsorbiraju CO2 dođe do maksimuma, globalno zatopljenje moglo bi se znatno ubrzati.
Znanstvenici su u studiji istraživali kako se hidrološki ciklusi Zemlje mogu povezati sa mogućnošću izdvajanja CO2. Naime, kako se planet zagrijava tako će se mijenjati i uzorci padalina, a s time i mogućnost vegetacije da apsorbira CO2.
- Nejasno je može li zemlja apsorbirati emisije CO2 za koje su krivi ljudi po ovoj razini. Dođe li do maksimalne razine, zagrijavanje bi se moglo ubrzati s teškim posljedicama za ljude i okoliš. To znači da moramo djelovati sada kako bi izbjegli crni scenarij - upozorio je glavni istraživač Pierre Gentine.
Znanstvenici upozoravaju da bi smanjenje vlage tla i rast razine emisija mogli utjecati na povećanje koncentracije CO2 u atmosferi. Naime, vlaga tla utječe i na sposobnost apsorpcije CO2, a kako se klimatske promjene očituju u ekstremnim vremenskim prilikama (poput suša i toplinskih valova) taj bi problem mogao biti još gori, prenosi Daily Mail.