Simon Foster sa Kraljevskog koledža u Londonu kaže da je najveći optimist oko istraživanja Jupitera i Saturna te njihovih satelita
Što kažu stručnjaci: Hoćemo li 2017. otkriti 'izvanzemaljce'?
Uz sonde koje smo poslali na druge planete i nove teleskope koji gledaju duboko u svemir, znanstvenici se nadaju da bi 2017. mogla biti godina u kojoj ćemo dobiti potvrdu da Zemlja nije jedino mjesto u svemiru na kojem se razvio život.
Čudni signali koje smo otkrili iz smjera 234 zvijezde natjerali su mnoge da pomisle da se radi o izvanzemaljcima, ali brojni stručnjaci vjeruju da se i ovdje radi o lažnoj uzbuni. Simon Foster sa Kraljevskog koledža u Londonu rekao je za engleski Express kako smo u prošlosti mislili da smo otkrili izvanzemaljce, ali da se radilo o novom tipu zvijezda - pulsarima.
- Ne znamo gotovo ništa i kada naiđemo na nešto nepoznato ili se ne uklapa u naše shvaćanje stvari, lako je reći da bi mogli biti izvanzemaljci, dok je u puno slučajeva riječ o fenomenima koje još nismo otkrili - rekao je i dodao da je u svakom slučaju, napredak iza ugla.
Uz sonde oko Jupitera i Saturna postoji optimizam da ćemo otkriti dokaze života. Foster najviše vjeruje u rezultate sonde Cassini koja istražuje Saturn. Ta misija će završiti u rujnu i Foster misli da bi mogla dovesti do velikih otkrića. Ovaj fizičar vjeruje da ima izgleda kako bi na Saturnovim satelitima Enkeladu i Europi mogli pronaći tragove mikroba.
Sljedeće godine mogli bi otkriti i ogroman broj novih planeta sličnih Zemlji. Dosad smo ih otkrili 3439, a potvrdu čeka još 2416 planeta samo iz Kepler misije. No, u svemir kreću novi sateliti s još naprednijim sustavima koji će dramatično poboljšati mogućnosti otkrivanja planeta. Među njima je TESS koji sljedeće godine kreće na dvogodišnju misiju proučavanja 200.000 zvijezda. Nova otkrića donijet će i MeerKAT i SKA sustav te FAST teleskop koji će u 2017. biti u punoj snazi, a Hubbleov nasljednik Teleskop James Webb u svemir će krenuti godinu kasnije.