Rusi osmislili odijelo za ekstremne situacije. Nose ga četiri desetljeća u svemir, a sad je u Hrvatskoj kao dio izložbe u Galeriji Klovićevi dvori. Traje do 5. ožujka 2015.
Spašavalo živote: U Zagrebu izložili svemirsko superodijelo
Ruski astronauti su ga nosili od 1973. godine pa sve do danas za letove misija Sojuz do svemirskih stanica u orbiti i natrag na Zemlju.
Riječ je o astronautskom odijelu Sokol, dizajniranom da spasi život astronautima u najekstremnijim situacijama. Rusi su ga osmislili nakon tragične nesreće 1971. godine kad je ekipa na misiji Sojuz 11 poginula. Dok su se iz svemira vraćali na Zemlju, u kabini je naglo pao tlak i nije im bilo spasa. Nakon istrage naređeno je da se osmisli odijelo koje bi spasilo živote ako se nešto slično dogodi.
U Sokolu mogu preživjeti više od jednog dana u uvjetima ekstremnog tlaka ili vakuuma. Poslije su ga kupili i Kinezi za svoje prve letove u svemir.
Odijelo je samo mali dio izložbe u Galeriji Klovićevi dvori koja će biti do 3. ožujka 2015. godine. Posvećena je slovenskom inženjeru Hermanu Potočniku Noordungu, začetniku svemirske arhitekture, koji u svojoj knjizi iz 1929. godine govori o viziji arhitekture koja će omogućiti ljudima da žive u uvjetima gdje nema gravitacije.
- 30 sati astronaut će preživjeti pod visokim tlakom, a u vakuumu može izdržati dva sata
- 10 kilograma teško je odijelo Sokol. Ako slete na vodu, odijelo pluta i vizir se može dignuti, a da voda ne prodre
- 41 godinu je u službi astronauta. Koristili su ga sve do današnjih dana na svim svemirskim misijama Sojuza
- 600 hPa - ako tlak u kabini padne ispod ovolikog tlaka, odmah se aktivira boca s kisikom u odijelu
- 390 odijela izrađeno je do 2002. godine te još 135 za treniranje i ispitivanje izdržljivosti