Popularni fizičar na temelju Fermijeva paradoksa misli kako se svaka civilizacija neizbježno samouništi kada dođe do određenog stupnja razvoja, a na tom bi putu mogli biti i mi
"Nismo sreli izvanzemaljce jer su mrtvi, a to isto čeka i nas"
Jesmo li sami u svemiru? Hoćemo li otkriti inteligentniju vrstu od nas? Ovo su pitanja koja muče brojne znanstvenike fokusirane na potragu za izvanzemaljskim oblicima života, no popularni fizičar Brian Cox misli da na tako nešto ne moramo računati. On vjeruje da naša potraga neće uroditi plodom jer svaki inteligentni oblik života u konačnici uništi sam sebe nakon što se razvije. Osim što su inteligentni izvanzemaljci vjerojatno već mrtvi, on misli da tako i nas čeka ista sudbina.
Među milijardama planeta u našoj galaksiji još nismo naišli na neki koji, osim našeg, ima inteligentan život. Cox je svoju tezu temeljio na Fermijevu paradoksu. Fizičar se još 1950. pitao: Ako uzmemo u obzir starost i veličinu svemira u njemu bi morala postojati civilizacija naprednija od naše, pa zašto je još nismo otkrili?
Jedno od rješenja je da se te civilizacije jednom kad dostignu određen stupanj razvoja samounište naprednim oružjem ili nekom prirodnom katastrofom. Cox je tu teoriju za Sunday Times dodatno razradio pojasnivši da nije moguće voditi svijet koji ima moć da se sam uuništi i koji treba globalna rješenja koja će to spriječiti. Dodao je da je moguće da razvoj znanosti i strojarstva neizbježno nadmašuje razvoj političkih stručnosti što vodi do katastrofe.
- I mi bi mogli ići u tom smjeru - rekao je Cox.
I dok Cox i dio znanstvenika o svemiru imaju ovakav fatalistički stav, drugi će reći da se ne slažu s Fermijevim paradoksom jer misle kako je Zemlja prvi planet na kojem se razvio kompleksan život. Moderni ljudi prisutni su tek u posljednjih 200.000 godina i neki istraživači tvrde kako smo upravo mi ta napredna civilizacija u svemiru dok bi se druge mogle razvijati još bilijun godina.