Italija je jedna od seizmički najaktivnijih zemlja u svijetu. Vodeći talijanski seizmolog tvrdi da postoji geodinamička povezanost između jakog potresa u kolovozu i svih koji su uslijedili nakon...
Seizmolog odgovara: Zašto se potresi događaju baš u Italiji?
Veliki potres (6,6) pogodio je središnju Italiju i područje talijanske pokrajine Umbrija. Potres se dogodio na dubini od 10 kilometara, a njegov epicentar bio je 132 kilometra sjeveroistočno od Rima te 68 kilometara jugoistočno od Perugie, prenosi IFLScience.
POGLEDAJTE VIDEO:
Seizmolog Snježan Prevolnik objašnjava nam utjecaj koji su imali potresi u Italiji na tlo u Hrvatskoj Reporter: Ivana Kovačić
Posted by 24sata on Thursday, November 3, 2016
Posljedice potresa osjećaju se i danas. Potres je bio toliko jak da je oštetio i dio planine Monte Vettore, u blizini epicentra. Premda nije jasno koliko je duboka pukotina, iz zraka prizor izgleda zastrašujuće. Stručnjaci predviđaju da će se zemlja nastaviti tresti i u bliskoj budućnosti. Jedan od tih potresa, kako se strahuje, mogao bi uzrokovati veliko klizište, odnosno da se vrh planine Monte Vettore odlomi.
Brojni potresi u kolovozu, rujnu, listopadu...
Ovo nije prvi potres koji se dogodio ove godine, 26.-27. listopada 2016. su dva potresa magnitude 5,4 i 5,9, praćena stotinama manjih udara, pogodila planinsko područje Sibilina u središnjoj Italiji. Jedna osoba umrla je od srčanog udara, vjerojatno od šoka.
Još jedan potres, 24. kolovoza 2016., magnitude 6 sravnio je sa zemljom gradove Amatrice, Accumoli i Arquata del Tronto, usmrtivši 298 ljudi. Pogođeno područje nalazi se oko 30 kilometara od epicentra potresa u listopadu.
Zbog čega se događa toliko puno potresa baš na ovom području?
Italija je pogodna za potrese zbog specifičnih geoloških faktora. Pozicionirana je duž nekoliko aktivnih mreža između Euroazijske i Afričke tektonske ploče. Godišnje se pomiču dva centimetra što izaziva nove tenzije.
U talijanskim Apeninima, koji se protežu od Ligurije na sjeverozapadu pa sve do Sicilije na jugu, dominiraju rasjedi u Zemljinoj kori, a svaki je u prosjeku dug od 10 do 20 kilometara. Upravo na podjučjima oko tog planinskog lanca događali su se potresi u kolovozu i listopadu, uz mnogo malih podrhtavanja koja su uslijedila nakon velikih potresa.
Gianluca Valensise, seizmolog talijanskog Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju, rekao je da postoji ''geodinamička povezanost'' između smrtonosnog potresa u kolovozu i svih koji su uslijedili. Potresi koji su pogodili središnju Italiju u posljednja dva mjeseca mogli bi se nastaviti kao domino efekt, tako da uzduž sustava rasjeda središnjih Apenina jedan veliki potres vodi drugome, upozorio je seizmolog.