Ono što je bilo rezervirano za Hollywood, sada je stvarnost. Znanstvenici mogu 'čuti' što govorite bez mikrofona, tako što snimaju vibracije zvuka na vrećici koju držite
San za špijune: Rekonstruirali su zvuk iz videa vrećice čipsa
Ako ste dosad bili zabrinuti oko toga tko vas može špijunirati online, novo postignuće znanstvenika moglo bi one koji brinu o svojoj privatnosti natjerati u pravu paniku . Uz pravu opremu sada je moguće čuti što govorite iako u prostoriji nema nikakvog mikrofona, a kamera vas snima kroz staklo koje je neprobojno za zvuk.
Znanstvenici MIT-a, Microsofta i Adobea zajednički rade na razvoju algoritma za vizualni mikrofon, koji može mikroskopske vibracije iz video snimke pretvoriti u zvuk. Njihova tehnika koristi način na koji digitalne kamere snimaju piksele (red po red), kako bi uspjeli detektirati pokrete na koje je utjecao zvuk. Odnosno zvuk koji se širi prostorom prenosi sićušne vibracije na predmete oko sebe, a da bi ih snimili potrebna je kamera koja snima velikom brzinom (pri 6000 fps). Tako su znanstvenici uspjeli prepoznati pjevanje i druge zvukove s vrećice čipsa ili listova.
Nakon što su snimali specijaliziranom kamerom, isti su eksperiment pokušali ponoviti i sa SLR fotoaparatom koji snima pri samo 60 sličica u sekundi.
- Mi smo znanstvenici i nekad, dok gledamo filmove poput Jamesa Bonda, mislimo si 'Ovo su holivudske izmišljotine. Ovo je smiješno i to nije moguće napraviti'. A onda napravimo nešto ovakvo. Ovo je baš kao iz nekog trilera. Znaš da je ubojica priznao zločin jer smo sa snimke nadzorne kamere uspjeli snimiti vibracije na vrećici čipsa koju je imao - ispričao je Alexei Efros s Berkeleyja. Ovdje bi vjerojatno mogao u obzir ući i CSI odred iz Miamija koji pod vodstvom Horatija Cainea rješava zločine na razne kreativne načine.
I dok Efros to uspoređuje s filmom, na um pada primjena ovakvih sustava u špijunaži. Zamislite samo koliko će se toga moći o vama prikupiti samo snimanjem nadzornih kamera.