U završnicu natjecanja Google Lunar XPrize, ušla su četiri tima, a u sastavu jednog od njih, Synergy Moon Teama, je istarska Astronomska udruga Vidulini
Šalje ih Google: I astronomi iz istarske udruge lete na Mjesec
Tvrtka Google objavila je da su u završnicu natjecanja Google Lunar XPrize, za projekt spuštanja rovera na Mjesec, ušla četiri tima, a u sastavu jednog od njih, Synergy Moon Teama, je istarska Astronomska udruga Vidulini.
- S nagradnim fondom od 30 milijuna dolara projekt je osmislila i pokrenula korporacija Google 2007. godine. Ideja GLXP-a je pronaći ljude iz cijelog svijeta koji bi bili voljni okušati se u najvećem izazovu svemirske ere čovječanstva namijenjene ljudima koji nisu direktno vezani za velike svemirske agencije, a s ciljem da na Mjesec lansiraju, spuste i navode svemirske letjelice - rekao nam je Marino Tumpić, predsjednik Astronomske udruge Vidulini.
Kako nam je pojasnio, Udruga Vidulini u to je vrijeme pokretala svemirski program “Made in Hrvatska”. Istodobno je osnovan međunarodni tim Synergy Team Moon, koji je ušao u GLXP zajedno s još 32 tima iz cijelog svijeta. Pritom je Astronomska udruga Vidulini sastavni, odnosno ključni dio TSM-a, ističe Tumpić.
Kako kaže, entuzijazmom, radom i upornošću tijekom svih tih godina uspjeli su pratiti sve tehničke i organizacijske zahtjeve koje je pred timove postavio GLXP.
- Tijekom godina neki su timovi otpali jer nisu uspjeli ispoštovati propozicije. Neki su se sami povukli vidjevši da neće moći ostvariti cilj, a neki su i diskvalificirani. Mi smo opstali i 30. kolovoza ušli među tri finalista. Danas je tehnički dio GLXP-a zaključen, a u međuvremenu se našem timu, timu iz SAD-a i Izraela priključio i tim iz Indije - objasnio je Tumpić.
Ističe i kako nema više propozicija i selekcija. GLXP je postavio “deadline” 31. prosinca 2017. kao krajnji datum za lansiranje letjelice prema Mjesecu, kad bi se onome tko u tome uspije isplatila nagrada.
- Mi smo u naš tim spojili nekoliko timova koji su otpali u postupku vrednovanja. Pridobivši timove i sebi i njima osigurali smo dodatna krila, ljude, iskustvo i opremu za naš krajnji cilj, meko spuštanje letjelice na Mjesec, u kojoj će se nalaziti rover za istraživanje njegove površine - zaključio je.
Inače, svemirska utrka nastavlja se i prema Marsu.
Kinezi su jučer objavili kako se do 2018. planiraju spustiti na tamnu stranu Mjeseca, a do 2020. godine dosegnuti i Mars. Ciljevi su to koje je kineska vlada uvrstila i u službene državne dugoročne planove.