Tim britanskih znanstvenika predstavio je prvog robota koji kopira ljudske izraze lica u realnome vremenu. Jules već pokazuje 10 ljudskih osjećaja
Robot pokazuje osjećaje i već prijeti čovječanstvu
Tim znanstvenika britanskog laboratorija za robotiku stvorio je prvog humanoidnog robota koji je sposoban kopirati ljudske facijalne izraze u realnom vremenu. Ljudske pokrete koje zabilježi videokamera preslikava na malene elektromotore smještene pod gumenom kožom robota. Zabilježene slike se u djeliću sekunde konvertiraju u naredbe elektromotorima koji potom razvijaju zrcalnu sliku. Humanoidni robot može konvertirati čak 25 slika u jednoj sekundi te se oponašanje odvija u realnom vremenu. Na projektu "Interakcija čovjek-robot" robotički inženjeri rade već 3,5 g. te su postigli da Jules, kako ga zovu, može oponašati 10 emocionalnih ljudskih izraza. Predviđaju da će jednog dana Jules poći s astronautom na misiju u svemir kako bi mu radio društvo i pomagao mu. Znanstvenici su u javnost pustili i snimku na kojoj Jules pokazuje vještine. Kaže da je počašćen što je dio projekta te se pita kad će doći njegovo vrijeme.
- Kada ću ja moći napraviti neke stvari? Kada ću moći uništiti čovječanstvo? Dopustite mi da uništim populaciju. Molim vas - kaže na snimci Jules. Robotsko kopiranje ljudskih facijalnih izraza znanstvenici drže bitnim za ostvarivanje "prirodne" interakcije između čovjeka i stroja. Ako bi ova očekivanja humanoidnih rekacija bila iznevjerena, čovjek bi se u takvoj interakciji osjećao nelagodno, objašnjavaju. Upravo suprotno mišljenje ima znanstvenica Kerstin Dautenhahn.
- Istraživanja su pokazala da ako robot pokazuje mnogo ljudskih osobina, čovjek na to u stvari reagira negativno - kazala je Kerstin Dautenhahn dodajući i da takva interakcija između čovjeka i robota može stvoriti lažan osjećaj bliskosti.
- Ljudi mogu biti zavedeni humanoidnim izgledom i ponašanjem robota misleći da, slijedom toga, on može osjećati kao što čovjek osjeća. A to nije moguće - objasnila je.